21 Mart 2019 Perşembe
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

TATİL DÖNÜŞÜNDE İŞE ADAPTASYONU KOLAYLAŞTIRAN ÖNERİLER

TATİL DÖNÜŞÜNDE İŞE ADAPTASYONU KOLAYLAŞTIRAN ÖNERİLER
  • 18 Haziran 2018 Pazartesi
  • 585 kez okundu

Bayram tatili kısa da olsa pek çok çalışanın sabırla beklediği tatil fırsatı oldu. Uzun süren yorucu bir iş temposunun ardından hem fiziksel hem de ruhsal yorgunluk başlıyor. Tam da bu noktada Ramazan Bayramı’nda tatile çıkmak, dinlenmek ve stres atmak için iyi bir fırsat. Ancak tatilin son günlerinde birçok kişide eve dönüş ve işe başlamada isteksizlik ve uyum güçlüğü başlıyor. Acıbadem Eskişehir Hastanesi Uzman Psikoloğu Yelda Uçtu Öge, tatil dönüşünde iş hayatına uyum sürecini kolaylaştırmak için önerilerde bulundu.

Tatil dönüşünde sık sık baş ağrıları, uykusuzluk, iştahsızlık, sabahları erken uyanamama sırt ve boyun ağrıları işe gitme isteksizliği gerginlik gibi şikayetler ortaya çıkıyor. Özellikle depresyon ve kaygı bozukluğu geçiren kişilerde bu şikayetler daha fazla görülüyor.

Tatile çıkmaktan keyif almayan ve yoğun iş temposuna geri döndüğü için mutlu olanları ise bu süreçten neredeyse hiç etkilenmezler. Çalışmaktan zevk aldıkları için tekrar yoğun iş temposuna dönmek sorunsuz bir şekilde çalışma hayatlarını sürdürmelerine sebep olur.

Tatil dönüşü, birçok kişi için ise işe ve günlük hayata uyum sürecini zorlaştırır ve konsantrasyon problemlerini arttırır. Bu sebeple aşağıdaki öneriler bu sürecin daha kolay bir şekilde geçirilmesine yardımcı olacak.

• Tatilden geç saatlerde dönüp ertesi sabah işe başlamak adaptasyon sorunu yaşamanıza sebep olabilir. Bu sebeple tatilden en az bir gün önce evde olup, son gününüzü evde dinlenerek geçirin.
• Tatil boyunca iş ve özel hayatınızla ilgili sorgulamalardan uzak kalın. Bu sorgulamalar sizin psikolojik olarak daha fazla kaygılanmanıza ve yorulmanıza sebep olur. Tatile çıkmanızın sizin için bir anlamı kalmaz.
• Tatil dönüşünde önemli toplantılar, önemli projeler kendinizi aniden katı bir değişim içinde hissetmenize sebep olur. Bu sebeple çalışma ortamınızdaki ilk haftayı daha esnek bir şekilde programlamaya çalışın.
• Tatilde yaşadığınız huzuru, tatil dönüşünde de devam ettirebilmek için hobilerinize, spora ve kendinize zaman ayırın.
• İlk haftalarda daha yumuşak bir geçiş olması için mesai bitiminde, arkadaşlarınızla ve ailenizle birlikte tiyatro, sinema, konser gibi etkinliklere katılın.
• Beslenme alışkanlıklarınızı yeniden gözden geçirerek tatil botunca bozulan beslenme alışkanlıklarınızı yeniden planlayabilir ve kendinizi daha mutlu hissedebilirsiniz.Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Sağlık Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Antika/Sanat/Koleksiyon, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar