16 Ocak 2019 Çarşamba
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Çocuklarda göz yaralanmaları kalıcı hasar bırakabiliyor

Tüm kış okul maratonunda olan çocuklar, tatille birlikte oyun oynamanın keyfine varıyor. Açık hava aktiviteleri, spor etkinlikleri, eğlence parkları ve su havuzları çocukların keyifle zaman geçirebileceği yerler arasında. Çocuklar belli bir yaşa kadar kendilerini koruma bilincine tam olarak erişemiyor, spor aktiviteleri sırasında sıklıkla kaza ve yaralanmalar meydana gelebiliyor. Seiko Optik Türkiye Göz Sağlığı Danışmanı Op. Dr. Özgür Gözpınar, çocuklarda meydana gelebilecek göz yaralanmaları ve kazaları konusunda ebeveynleri uyarıyor.

Spor aktivitelerinde gözlere dikkat…
Bilgisayar ve cep telefonu çocukların en büyük hobisi haline gelmiş olsa da, yaz gelince tüm çocuklar dışarda vakit geçirmekten, bisiklet sürmekten, spor yapmaktan ve oyun oynamaktan hoşlanır. Kalabalık arkadaş grupları içinde oynanan oyunlarda, bireysel olarak yapılan aktivite ve sporlarda bazı fiziksel yaralanmalar meydana gelebiliyor. Özellikle yüz bölgesi, baş, göz ve göz çevresi çarpma ve darbelere karşı korunmasız bir alan olarak öne çıkıyor. Çocukluk çağında alınan darbeler kimi zaman kalıcı hasara yol açabiliyor. Seiko Optik Türkiye Göz Sağlığı Danışmanı Op. Dr. Özgür Gözpınar, ‘Çocukluk çağında özellikle spor ile ilişkili göz yaralanmaları oldukça sık görülmekte ve tüm göz yaralanmalarının %55’ini oluşturmaktadır. Yapılan spora ve oyuna göre yaralanma riski ve cinsi değişebiliyor. Yaralanmayla gözde oluşan zarar; göze gelen cismin büyüklüğüne, sertliğine ve göze çarpma hızına bağlı oluyor. Göz küresinden küçük cisimler göz küresine direkt zarar verebilirken, büyük cisimler göz ve kemik duvarında hasar yapabilir kırıklar oluşturabiliyor. Travmanın büyüklüğüne göre korneal abrazyonlar, korneal yabancı cisimler, kemik kırıkları, göz delinmesi (perforasyon), kanamalar, retinal hasar ve göz kapağı yırtıkları oluşabiliyor. Koruyucu araçların kullanımı ile spor yaralanmalarının %90’ı önlenebilir. Örneğin; hokey ve beyzbol gibi sporlarda gözü korumak için kask türünde tel koruyuculu polikarbonat camlı koruma gerekirken; badminton, basketbol ve hentbol gibi sporlarda polikarbonat camlı sporcu gözlüğü kullanılması gerekir’ diyor.

Ebeveynleri çocukların yaptığı spora uygun koruyucu önlemleri almaları ve her hangi bir yaralanma anında yapılması gerekenler konusunda uyaran Gözpınar; ’Sutopu ve yüzme gibi sporlarda yüzücü gözlüğü, bisiklet sürerken bisiklet gözlüğü kullanılmalı. Polikarbonat gözlükler saatte yaklaşık 145 km hızla gelen cisimlere dayanıklıdır. Bu tür gözlükler kaş üzerinde ve burun üzerinde yastıklı dokuyla desteklenmelidir’ diyor. Gözpınar, herhangi bir göz yaralanması anında gözün ovuşturulmadan ve bastırılmadan, mümkünse sert yapılı göz kalkanı ile kapatılarak, en yakın göz sağlığı merkezine gidilmesini tavsiye ediyor.


 Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Sağlık Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Antika/Sanat/Koleksiyon, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar