24 Mayıs 2019 Cuma
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

HAMİLELİK VARİS RİSKİNİ ARTIRIYOR !

Anne adaylarının hamilelikte sık karşılaştığı problemlerin başında varisler geliyor. Bu durum anne adaylarının güzelliğini tehdit etmekle birlikte ,sağlık açısından da problemlere sebep oluyor.Medical Park Ankara Hastanesi Kalp Damar Cerrahi Uzmanı Op.Dr. Muhammed Fatih Yılmaz konu ile ilgili bilgiler verdi.

Hamilelik sorunları kişiden kişiye değişkenlik gösterir.Ancak hamilelikte oluşan varisler bir çok bayanın derdi.Varis yüzeysel toplardamarın özelliğini yitirerek fonksiyon gösterememesi ve vücudu zarar vermesi ile seyreden bir hastalıktır.Hamilelik varise zemin hazırlayacak nedenlerden biridir.Çünkü anne karnındaki bebeğin ihtiyaçlarının karşılanması için kan hacmi belirgin şekilde artar.Bu nedenle de bacaklarda oldukça biriken kan miktarı meydana gelir.Kan miktarı artışına bağlı olarak damarlar genişler ve kalp damar sisteminde kanın geriye yani ayaklara doğru kaçmasını engelleyen kapakçık sistemi kapansa dahi kanın geri kaçmasına mani olamaz.Engellenemeyen bu durum nedeniyle ince damarlar belirgin hale gelir sonrasında da damarlar varisleşmeye başlar.Diğer yandan hamilelik hormonu progesteron da varis oluşmasında önemli rol oynar.Progesteron damar duvarlarını gevşeterek daha kolay genişlemelerine sebep olur.Ailevi yatkınlık söz konusu ise yine varis oluşması kaçınılmazdır.Varis hamile bayanların bir çoğunda meydana gelebilir.En çok diz arkasında ve baldır bölgesinde oluşur.

Varis oluştuktan sonra yani damar genişleyip reflü oluştuktan sonra bunun tedavisi mutlaka müdahale etmek ile olur. Hamilellik döneminde haliyle kilo artışına bağlı olarak variste ciddi bir artma beklenmektedir. Ancak, doğacak bebeğe zarar vermemesi için kesinlikle ilaç kullanılmaz. Hamilelik döneminde yapılabilecek tek şey hastanın varis çorabı kullanması ve mümkün mertebe egzersiz yaparak hareketsiz kalmamasıdır. Hamilelik dönemi bitene kadar bebeğe zarar vermemek birinci önceliğimiz olmalıdır. Bu dönemde anestezi kullanmadan uyguladığımız venablock yöntemi de dahil hiçbir müdahaleyi tavsiye etmiyoruz. Anestezi ve ilaç kullanılmasa dahi bir ameliyat stresi oluşacağı için ve bu stresin bebeğe zarar vermemesi için müdahale önermiyoruz. Hamilelik sonlanana kadar varis çorabı giyilmesi ve hareketsiz kalınmamasını öneriyoruz.Ayrıca bacak bacak üstüne atılmamalı ve sandalyede otururken baldırın sıkışması önlenmelidir.

Ayrıca hamilelik öncesi kişide varis mevcutsa varislerini kontrol ettirmek için mutlaka kalp damar ve cerrahi uzmanına gitmeli.Çünkü var olan varis hamilelik boyunca dahada artış göstereceği için ön tedbir alınması gerekir.Bu sayede varis problemi yaşamadan hamilelik mümkün hale gelebilir.

 Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Sağlık Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar