23 Mart 2019 Cumartesi
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Organ Bağışına Dikkat Çektiler

03-09 Kasım Organ bağışı haftası dolayısıyla Eskişehir İl Sağlık Müdürlüğü Köprübaşı ek hizmet binası önünde bilgilendirme ve bağış standı açtı.

 Organ bağışı hakkında bilgilendirme yapılan, Organ bağışçısı olmak isteyenlerin başvuru işlemlerinin yapıldığı standı ziyaret eden Eskişehir İl Sağlık Müdürü Doç.Dr. Uğur Bilge; Organ Bağışı, kişi hayatta iken, kendi iradesi ile tıbben yaşamı sona erdikten sonra doku ve organlarının başka hastaların tedavisinde kullanılmasına izin vermesidir. Ülkemizde yaklaşık 26 bin hasta organ yetmezliği nedeniyle organ nakli beklemektedir. Hastaların yaşam süresini uzatan, kalitesini arttıran ve diğer tedavilere göre daha ekonomik olan organ nakli, organ yetmezliklerinde bilinen en iyi tedavi şeklidir. Ancak ülkemizdeki organ bağışı oranları düşük seviyede seyir etmektedir. Yasal desteğe sahip olmasına rağmen organ ve doku nakli hizmetlerinin geliştirilmesinde en önemli husus organ ve doku bağışının artırılmasıdır. Bu amaçla kamuoyunda bu konudaki bilgi eksikliğinin giderilmesi, organ bağışı bilincinin geliştirilmesi ve halkın organ ve doku bağışı konusunda teşvik edilmesi Sağlık Bakanlığımızın da ana hedefi olduğunu belirtti.

Eskişehir İl Sağlık Müdürü Doç.Dr.Uğur Bilge; Ülkemizde canlıdan organ nakilleri kadavradan yapılan nakillerden daha çoktur,  ancak unutulmamalıdır ki birinin hayatını kurtarırken bir diğerinin hayatı riske edilmektedir. Organ ve Doku nakillerinin ülkemizde de Avrupa ülkelerindeki gibi kadavra kaynaklı olması daha çok hayat kurtaracağından artması gerektiğine değindi.

Müdür Bilge;18-50 yaş aralığında akli dengesi yerinde olan herkes İl Sağlık Müdürlüğümüzde, özel-kamu-üniversite hastanelerinde, Aile Sağlığı Merkezleri ve Toplum Sağlığı Merkezlerine bulunan organ bağış birimlerine başvurarak organ bağışında bulunabilir. Organ bağışı yapan ya da organ bağışına olumlu yaklaşan kişiler bu isteklerini yakınlarıyla mutlaka konuşmalıdır. Çünkü beyin ölümü gerçekleşen kişiler bağışçı olsalar dahi aile onayı alınmadan organ nakli gerçekleştirilemez. Bir gün kendimizin veya sevdiklerimizin de sağlıklı bir yaşam için organ nakline ihtiyaç duyabileceği düşünülmelidir. Yakınlarımıza öldükten sonra organ bağışını kabul ettiğinizi vasiyet ederek bu konudaki duyarlılığınızı gösterebilirsiniz, ifadelerini kullandı.

Eskişehir İl Sağlık Müdürü Doç.Dr.Uğur Bilge ;organ bağışı konusunda  halkımızın duyarlı olmasını ve organ bağışında bulunmalarını istediklerini de belirterek bilgilendirme ve bağış standında  organlarını bağışlayan Eskişehir il sağlık müdürlüğü idarecileri ve bağışcı vatandaşlara duyarlılıklarından dolayı teşekkür etti.

 Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Sağlık Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar