23 Mayıs 2019 Perşembe
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Eskişehir İl Emniyet Müdürlüğü Personeline Obezite Eğitimi

Eskişehir İl Emniyet Müdürlüğü Personeline Obezite Eğitimi
  • 6 Aralık 2018 Perşembe
  • 2082 kez okundu

Eskişehir il sağlık müdürlüğünce düzenlenen programla Eskişehir il  emniyet müdürlüğü personeline obezite eğitimi verildi. Emniyet müdürlüğü konferans salonunda düzenlenen eğitim programında ilk dersi Eskişehir İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Uğur Bilge verdi.

Eskişehir İl Sağlık Müdürü Doç. Dr Uğur Bilge, obezitenin gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin en önemli sağlık sorunları arasında yer aldığını, Türkiye'nin de dünyada giderek yayılan kilo fazlalığı ve şişmanlık-obezite salgınının etkisi altında bulunduğunu belirtti.

Müdür Bilge, obezite sorununa sadece estetik yönden değil, sağlıklı yaşam penceresinden de bakılması gerektiğine işaret ederek,"Kilo fazlalığı ve obezite bitmeyen bir korkudur. Estetik boyutu yanında yol açtığı sağlık sorunları da çok önemlidir. Obezite ömrü kısaltır. Hipertansiyon, şeker hastalığı, osteoartrit, safra kesesi taşı, koroner arter hastalığı, kolesterol yüksekliği, uyku bozuklukları gibi pek çok sağlık sorununda ya hazırlayıcı ya da kolaylaştırıcı etkendir. Ayrıca kanser hastalıkları içinde tetikleyici etkisi olduğu bilinmektedir. Sağlıklı yaşamın ana ilkelerinden biri sağlıklı beslenmedir” ifadelerini kullandı.

Çocukların beslenmesinde ailenin önemine de değinen Eskişehir İl Sağlık  Müdürü Doç.Dr.Uğur Bilge, “Küçük çocukta henüz dengeli ve besin değeri yüksek besinleri seçme yeteneği gelişmemiştir. Çocuk büyükleri tarafından verilen yiyecekleri almak durumundadır. Ailenin bilinç düzeyi çocuğun doğru beslenme alışkanlığını geliştirmesinde önem taşır. Aile çocuk için uygun besinlerin neler olduğunu, hangi dönemde hangi besinlerin verilmesi gerektiğini, bunların nasıl hazırlanacağını, hangi miktarlarda verileceğini bilirse çocuğunu ona göre besler” diye konuştu.

Düzenlenen Obezite eğitim programı kapsamında,  Eskişehir il emniyet müdürlüğü personeline ; obezite nedir, tedavi yolları ve cerrahisi, obezite ve egzersiz, zayıflama ilaçları, beslenme tedavi metotları, sağlıklı besin hazırlama ve pişirme teknikleri, beslenme yeme davranış değişikliği önemi ve metotları, diyet yemek tarifleri, besinlerin değişim listeleri, neyin yerine ne tüketilebilir ve verilen kiloları koruma yolları konularıyla birlikte, “Yasaksız bir diyetle kilolarımdan kurtulmam mümkün mü, sağlıklı yaşamak için sağlıklı beslenmek nedir, organik besinlerle sağlıklı beslenmek mümkün mü, kolesterol gerçekten beslenme kaynaklı mı, ideal kilo diye bir şey var mı, kilomu korumayı nasıl başarabilirim, zayıflama ilaçları işe yarıyor mu, egzersiz yapmak kilolarımdan kurtulmama ne kadar yardımcı olur, her kilolu insan tansiyon/şeker hastası olur mu’ gibi obeziteyle ilgili her türlü soru ve sorunlar Eskişehir il sağlık müdürlüğü uzmanlarınca  katılımcılara aktarıldı.Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Sağlık Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar