22 Ağustos 2019 Perşembe
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

ESOGÜ Hastanesi’nde Bel Ağrısına Yönelik Bilgilendirme Etkinliği Düzenlendi

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Tıp Fakültesi Romatoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nazife Şule Yaşar Bilge, ESOGÜ Hastanesi poliklinikler girişinde stant açılarak gerçekleştirilen “Bel ağrısı ile mi uyanıyorsunuz?” konulu etkinlikte bel ağrısı hakkında bilgilendirmede bulundu. Etkinliğe Eskişehir İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Uğur Bilge de katıldı.
Doç. Dr. Nazife Şule Yaşar Bilge konu ile ilgili şu açıklamayı yaptı: “Bel ağrısı toplumda çok sık görülen bir şikâyettir.

İnsanların % 80’i hayatları boyunca en az bir kez bel ağrısı yaşar. Bazı hastalarda bel fıtığı, bel kayması gibi nedenlerken bazen de ankilozan spondilit (AS) gibi romatizmal hastalıklar nedeniyle ağrı olabilir. AS, çoğunlukla genç yaşlarda ortaya çıkan ve esas olarak omurgayı ve omurganın son kısmı ile leğen kemikleri arasında yer alan sakroiliyak eklemleri etkileyen inflamatuvar (iltihaplı) bir romatizmadır. Burada sözü edilen iltihap mikrobik değildir. Esas olarak omurgayı etkilemekle beraber diğer eklemleri, kiriş ve tendon denilen kasların kemiklere yapıştığı bölümleri de etkiler. Süreğen inflamasyon sonucunda bel, sırt, boyun ve kalçanın arka kısımlarında ağrı ve tutukluk ortaya çıkar. İlerleyen dönemlerde, bazen kamburluk ve omurgada kalıcı hareket kısıtlılığı gelişebilir. Bu nedenle de hem ciddi ağrılara neden olur hem de kişinin yaşam kalitesini kısıtlar. AS belirtilerinin başlangıcı genellikle 15-40 yaşları arasında olur. Ancak hastalık daha küçük çocuklarda veya 40 yaş üstünde de başlayabilir. İlk başvuru yakınması, çoğunlukla inflamatuvar bel ağrısıdır. Bu tip bel ağrısının en önemli özellikleri kırk yaşından önce başlaması, sinsi başlangıç göstermesi, üç ay veya daha uzun sürmesi; dinlenmeyle, özellikle gecenin 2. yarısında veya sabaha karşı ortaya çıkması ve hareketle azalması, yarım saatten daha uzun süren sabah tutukluğunun/katılığının olması ve nonsteroid antiinflamatuvar ilaçlar (NSAİİ) olarak bilinen ağrı kesici ilaçlara çok iyi yanıt vermesidir. Hastalığın birinci tedavisi ilaç olmakla birlikte egzersiz de tutukluğu ve ağrıyı azaltıcı etkisiyle doğru vücut duruşunu korumaya yardımcı olur. Eğer bel ağrınızın inflamatuvar özellikte olduğunu düşünüyorsanız Romatoloji uzmanlarına başvurmalısınız.”

 Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Sağlık Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar