25 Ağustos 2019 Pazar
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

ASTIM ORUÇ TUTMAYA ENGEL DEĞİL

AŞIRI TEKNOLOJİ KULLANIMI ASTIM YAPIYOR

AKCİĞERLERİMİZ 27 YAŞINA KADAR GELİŞİYOR

Dünya Astım günü nedeniyle açıklama yapan Medipol Mega Üniversite Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Muhammet Emin Akkoyunlu “Anne karnından başlayan akciğer gelişimi 27 yaşına kadar sürüyor.  Bu sürede vücut ne kadar hareketli olursa akciğerler o kadar çok kapasite kazanıyor. Çocuklarımız ise 1 yaşından itibaren televizyon izlemeye, tablet ve telefon kullanmaya başlıyor. Eğer çocuklarımıza bu konuda sınır koymazsak daha az hareket ettiklerinden dolayı akciğerleri daha az gelişecek ve astıma daha çok yaklaşacaklar” uyarılarında bulundu.

Yeni bulunan her ürünle birlikte hayatımıza bir alerjen daha eklendiğini söyleyen Doç. Dr. Akkoyunlu; “Dünyada 300 milyon civarında astım hastası var. Bu artışı tetikleyecek olanların başında paketli ürünler geliyor. Her yeni ürün yeni bir alerjen demektir ve bu astıma neden olabilir. Hızlı yemek yemek uğruna aldığımız paketli yiyeceklerden uzak durmalıyız. Çünkü ürünlerin raf ömrü uzadıkça bizim ömrümüz kısalıyor” dedi.

ASTIM ORUÇ TUTMAYA ENGEL DEĞİL

Ramazan ayında sıkça sorulara da yanıt veren Doç. Dr. Akkoyunlu şu değerlendirmelerde bulundu;

 “Astım oruç tutmaya engel değildir. Astım tedavisinde kullanılan fısfıslar oruç bozmaz. Diyanet işleri başkanlığının bu konuda yayınlanmış olan birçok fetvası var. Ayrıca bu mübarek ay sebebiyle de sigara molalarını nefes molalarına dönüştürebilirsiniz. Aktif çalışma hayatı olanlar günde minimum 3 defa 10’ar dakika sigara molası veriyor. Bunun yerine açık havada nefes molası verebilirsiniz. Çünkü sigara molalarında sigara içmeyenler bile sosyal içici oluyor. Sigara içen hastalar genelde sigaraya bağlı öksürüğü normal öksürük sanıyor. Öksürük, balgam, nefes darlığından birisi bile var ise mutlaka doktora başvurmalısınız. Ancak bu çoğu zaman astım olarak karşımıza çıkıyor. Doktor kontrolünden geçmezlerse bu durum KOAH’a çevirebiliyor. Öksürüyorsanız mutlaka doktora başvurun!

 Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Sağlık Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar