8 Temmuz 2020 Çarşamba
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

“Şehir hastanelerinde hasta garantisi yok”

Sağlık Bakanı Koca, "Şehir hastaneleri ile ilgili açıklamalarımın nasıl saptırıldığını görünce şaşırmadan edemedim. Şehir hastaneleri için bütçede yer alan ödeme sadece kira bedeli değil tüm bakım onarım ve hizmet bedellerini de kapsamaktadır." dedi.

Fahrettin Koca, TBMM’de Parlamento Muhabirleri İle Buluştu

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Türkiye Büyük Millet Meclis’inde (TBMM) parlamento muhabirleri ile bir araya geldi. Bakan Koca, basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Bakan Fahrettin Koca, eski başbakan Yıldırım Akbulut’un sağlık durumunu soran gazetecilere, “Kendisini ziyaret ettim ve genel durumu iyi, sorunu yok. Bir hafta takibe alıp taburcu edileceğini düşünüyorum” şeklinde konuştu.

“Şehir hastaneleri ile hastanelerimizi yaş ortalaması 13’e düştü”

Bakan Koca, şehir hastanelerinin kamu-özel iş birliği ile yapıldığını ancak artık genel bütçe kaynaklarından yapılacağını belirterek şunları söyledi:

“Şehir hastaneleriyle birlikte, hastane binalarımızın ortalama yaşı 49 iken, şimdi 13’e düştü.

Bakan Koca, şehir hastaneleriyle ilgili memnuniyet anketi yaptıklarını bildirerek “Memnuniyet anketlerini biz yapıyoruz. Özellikle şehir hastanelerindeki memnuniyet anketinin daha yüksek olduğunu görüyoruz. Eskişehir yüzde 99, Adana 98, Mersin yüzde 96, Isparta yüzde 95 gibi yani yüzde 90’nın üzerinde hastane memnuniyetinden bahsediliyor. Çalışan memnuniyeti de 80’lerde. Bu ortalamamızın çok üzerinde olan bir oran” dedi.

“Şehir hastanelerinde hasta garantisi yok”

Fahrettin Koca, şehir hastaneleriyle ilgili hasta garanti olduğu söylentilerine yönelik ise “Hasta garantisi var deniyor, bütün hastaları 112 ile gönderiyorsunuz deniyor.  Ankara’nın acil hastalarının Bilkent’e giden oranı yüzde 7’yi geçmiyor. Algı oluşturulmak isteniyor. Doğru değil. Şehir hastanelerinde hasta garantisi yok. Ne poliklinik, ne ameliyat, ne yatak dolma oranında garanti diye bir şey söz konusu değil” diye konuştu.

“120 bin kişi yanlış polikliniğe gidiyor”

‘Neyim var’ portalına ilişkin bilgi veren Koca, “Hastanın bir şekilde nereye, nasıl hangi hastaneye müracaat etmesi gerektiğini belirliyor. Yüzde 6 oranında hastanın yanlış bölüme gittiğini biliyoruz.  2 milyon 120 bin gibi hastanın olması gereken polikliniğe gitmediğini gösteriyor. MHRS, e- nabız devrede olacak. Şikayeti sorgulayan 22 soruyla hangi polikliniğe gitmesi gerektiğini tanımlayacak.”

Güvenli Bölgede Türkiye’nin verdiği sağlık hizmetleri

Suriye’nin kuzeyinde oluşturulacak güvenli bölgede Sağlık Bakanlığınca yapılacak çalışmalara ilişkin bir soruya Koca, “Fırat'ın batısında 6 hastanemiz, 48 merkezde hizmet veriyoruz. Tel Abyad ve Rasulayn’da biz hızla mobil tırlarla hizmete başladık. Nerede, hangi hizmeti, nasıl yapmamız gerektiğini planlıyoruz. Fırat’ın batısında yaptığımız gibi vatandaşa hizmeti vermeyi planlıyoruz” yanıtını verdi.

 saglik.gov.tr

 Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Sağlık Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir Öğrenci Apart ve Yurtları

Öğrenci apart ve yurtlarının listesi, harita konumları, fotoğraf ve detay bilgileri, fiyatları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar

Eskişehir Temizlik Şirketleri

Ev, Merdiven, Villa, Büro, Okul ve İnşaat Sonrası Temizlikleri

Kır Düğünü

Düğün Salonundan Düğün Fotoğrafçısına; Gelinlik, Damatlık, Gelin Arabası Süsleme, Davetiye, Nikah şekeri, hatta Dans Kursuna kadar, ihtiyacınız olacak firmalara ulaşmanızı sağlayacak bir site ile yine hizmetinizdeyiz. Her hangi bir kategoriye girdiğinizde o kategoride kayıtlı firmaların listesini, ayrıca ekranın sağında çıkan Haritada Gör butonuyla firmaların harita üzerindeki konumlarını aynı anda görebilirsiniz.