3 Ağustos 2020 Pazartesi
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

ESOGÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sinan Erginel KOAH’ı Anlattı

ESOGÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sinan Erginel KOAH’ı Anlattı
  • 11 Aralık 2019 Çarşamba
  • 2061 kez okundu

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Kurumsal İletişim Uygulama ve Araştırma Merkezi Medya Biriminin çeşitli konularda alanında uzman öğretim üyeleri ile hazırladığı ESOGÜ Gündem’de bu hafta, Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. M. Sinan Erginel, KOAH (Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı) hakkında bilgi verdi.

Prof. Dr. M. Sinan Erginel, tüm dünyada ve Türkiye de en sık görülen ve ölüm nedeni olarak üçüncü sırada yer alan KOAH’ın tıkayıcı bir bronş hastalığı olduğunu belirtti. Hava akım kısıtlılığı ile karakterize bu hastalığa hareketle birlikte ortaya çıkan nefes darlığı, öksürük ve balgamın eşlik ettiğini ifade etti. Prof. Dr. M. Sinan Erginel, KOAH’ın en önemli nedeninin sigara kullanımı olduğuna ancak çevresel etmenlerin ve mesleki maruziyetlerin de sebepler arasında yer aldığına dikkat çekti. Prof. Dr. M. Sinan Erginel Öksürük, balgam çıkarma ve nefes darlığı semptomlarının kronik bir seyirde devam etmesi durumunda hastaların göğüs hastalıkları uzmanına başvurmaları gerektiğini söyledi. Prof. Dr. M. Sinan Erginel, bu belirtilere sahip olan, sigara içme öyküsü olan ve özellikle 40 yaş üzerindeki bireylerin mutlaka bir uzmana başvurması gerektiğinin altını çizdi. Tanı için solunum kontrol sistemlerinin kullanıldığını belirten Prof. Dr. M. Sinan Erginel, erken tanı sağlanabildiğinde KOAH için daha olumlu tedavi şemalarını ortaya koymanın mümkün olduğunu ifade etti. 

Prof. Dr. M. Sinan Erginel erken tanı, tedavi ve bazı önlemlerin hayata geçirilmesi ile tüm dünyada üçüncü ölüm nedeni olan bu hastalıktan kurtulmanın mümkün olabileceğini belirtti. Sigara ile mücadelenin KOAH için önemine de dikkat çeken Prof. Dr. M. Sinan Erginel, gençlerimizin sigara ile buluşmamasının bu konuda atılacak en önemli adım olduğunu kaydetti.

 Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Sağlık Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir Öğrenci Apart ve Yurtları

Öğrenci apart ve yurtlarının listesi, harita konumları, fotoğraf ve detay bilgileri, fiyatları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar

Eskişehir Temizlik Şirketleri

Ev, Merdiven, Villa, Büro, Okul ve İnşaat Sonrası Temizlikleri

Kır Düğünü

Düğün Salonundan Düğün Fotoğrafçısına; Gelinlik, Damatlık, Gelin Arabası Süsleme, Davetiye, Nikah şekeri, hatta Dans Kursuna kadar, ihtiyacınız olacak firmalara ulaşmanızı sağlayacak bir site ile yine hizmetinizdeyiz. Her hangi bir kategoriye girdiğinizde o kategoride kayıtlı firmaların listesini, ayrıca ekranın sağında çıkan Haritada Gör butonuyla firmaların harita üzerindeki konumlarını aynı anda görebilirsiniz.