30 Mayıs 2020 Cumartesi
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Koronavirüs hamilelikte bağışıklık sistemini düşürüyor mu?

Bağışıklık sistemi, vücudu dış etkilere ve mikroplara karşı koruyan en önemli sistemdir. Adeta bir kalkan misali bizi hastalıklardan, mikroplardan, toksin ve enfeksiyonlardan korur. Tüm dünyada varlığıyla halen insan hayatını tehdit eden yeni tip koronavirüsten özellikle anne adaylarının dikkatle korunması çok önemli. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Emre Pabuçcu, gebelik döneminde kadınların bağışıklık sisteminin zayıfladığını ve enfeksiyonlara karşı daha korunmasız olabileceklerini belirterek bu dönemde vücut direncinin güçlü tutulmasının büyük önem taşıdığını belirtiyor. 

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Emre Pabuçcu ”Çok hızlı yayılımıyla tüm dünyayı tehdit eden koronavirüsle mücadelede izolasyon, temas etmemek ve kişisel hijyen çok önemli. Bunların yanısıra kişisel direncin yüksek tutulması da bir o kadar önemlidir. Özellikle gebelerin bu konuya dikkat etmesi gerekiyor ki, gebelikte bağışıklığın azaldığını net bir şekilde biliyoruz. Hamilelikte hem yapısal olarak hem de bağışıklık sisteminde meydana gelen değişiklikler nedeni ile özellikle solunum yoluyla bulaşan bu tip enfeksiyonlara yakalanma riski daha fazladır. Bu nedenle gebelerin herkesten daha dikkatli olmaları ve bağışıklık sistemini en üst düzeyde tutmaları çok önemlidir” dedi ve gebelik boyunca koronavirüse karşı bağışıklık sistemini güçlendirmekle ilgili önemli bilgiler paylaştı.

Dengeli beslenin, bol su tüketin
Bu dönemde dengeli beslenmenin önemini vurgulayan Doç. Dr. Emre Pabuçcu “Yeterince protein, dengeli yağ, kararında karbonhidrat ve vitamin alın. Günlük sadece su tüketimi 1.5 lt olmalı. Bolca sebze ve meyve yiyerek immün sistemi güçlendirmek mümkün. İçeriğinde manganez, riboflavin ve bakır bulunan badem ve ceviz tüketimi de bu dönemde önemli. Anne adayının tüketmesi gereken bir diğer önemli besin ise balıktır. Öğünlerde düzenli olarak yağlı balık çeşitleri tercih edilerek hem bebeğin beyin gelişimine hem de anne adayının bağışıklığının güçlenmesine önemli katkılar sağlanmaktadır.” diyor. Gereksiz karbonhidrat, paketlenmiş gıdalar, işlenmiş şeker gibi besinler ise bağışıklığa olumsuz etki edebiliyor.

“Yediğiniz besinlerin sindirimi, emilimi ve hücrelere taşınması; vücut ısısının denetimi, eklemlerin kayganlığının sağlanması, metabolizma sonucu oluşan zararlı maddelerin taşınması ve atılması, anne sütünün artması tamamen suyun görevidir. Güçlü bir bağışıklık sistemi için gün içinde 8-12 bardak su tüketmelisiniz.” diyen Doç. Dr. Emre Pabuçcu, düzenli ve yeterli uykunun da bağışıklığı arttırdığını ekliyor.

Koronavirüse karşı vitaminler

Gebelerde vitaminler, mineraller ve antioksidanlar enfeksiyon hastalıklarına yakalanma riskini bir yere kadar azaltabilir. Anne adayları selenyum, çinko, A, B, B12, C, D, E ve K gibi bağışıklık sistemini güçlendiren vitaminlerin ve mineralleri doktor kontrolünde kullanabiliyorlar. Ayrıca gebelik süresinde hafif sayılabilecek hamilelik egzersizlerinin yapılması hem bebek hem de anne sağlığı için olumlu katkılar sağlıyor. Ancak şunu belirtelim, koronavirüs salgınından korunmanın en iyi yolu kişisel hijyene dikkat etmek, temastan kaçınmak ve izolasyondur.Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Sağlık Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir Öğrenci Apart ve Yurtları

Öğrenci apart ve yurtlarının listesi, harita konumları, fotoğraf ve detay bilgileri, fiyatları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar

Eskişehir Temizlik Şirketi

Ev, Merdiven, Villa, Büro, Okul ve İnşaat Sonrası Temizlikleri

Eskişehir Düğün Salonları

Düğün Salonundan Düğün Fotoğrafçısına; Gelinlik, Damatlık, Gelin Arabası Süsleme, Davetiye, Nikah şekeri, hatta Dans Kursuna kadar, ihtiyacınız olacak firmalara ulaşmanızı sağlayacak bir site ile yine hizmetinizdeyiz. Her hangi bir kategoriye girdiğinizde o kategoride kayıtlı firmaların listesini, ayrıca ekranın sağında çıkan Haritada Gör butonuyla firmaların harita üzerindeki konumlarını aynı anda görebilirsiniz.