30 Mayıs 2020 Cumartesi
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Aileler çocuklarına “sıkılabilme” imkânı sunmalı

Sıkılmak, çocuğu keşif yolculuğuna çıkarıyor

Koronavirüsün yol açtığı Covid-19 salgını nedeniyle alınan önlemler kapsamında sokağa çıkmaları yasaklanan 20 yaş altındaki genç ve çocuklar, havaların ısınmasıyla beraber evlerde zaman geçirmekte zorlanıyor. Zaman zaman “sıkılmanın” yararlı olabileceğine dikkat çeken uzmanlar, “Aileler çocuklarına bu süreçte ‘sıkılabilme’ imkânı sunmalı. Bu şekilde çocuklar kendi kendilerine nasıl zaman geçireceklerini keşfetme olanağı bulacaklardır” tavsiyesinde bulundu.

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi Uzman Klinik Psikolog Gökçe Vogt, Koronavirüsün yol açtığı Covid-19 salgını nedeniyle gençlerin ve çocukların uzun bir süredir dışarıya çıkamadığını, haftada bir gün verilen sokak izni ile biraz olsun nefes aldıklarını söyledi.

Günlük rutin oluşturulmalı

Bir yandan uzaktan eğitime devam eden çocuklar için hem ders çalışma, hem fiziksel aktivitede bulunma hem de oyun oynamak gibi eğlenceli saatlerin geçirileceği bir planlama yapılması gerektiğini belirten Gökçe Vogt, “Akademik gelişim, fiziksel aktivite ve oyun-eğlence-hobiden oluşan günlük rutinlerin oluşturulması gerekir. Bu aktiviteler bir taraftan çocukların kaliteli vakit geçirmelerine diğer taraftan da çocukların kendilerini daha güvende hissetmelerine olanak sağlayacaktır” dedi.

Günlük rutinler kaygıyı azaltıyor

Belirsizliğin kaygı oluşturacağını vurgulayan Uzman Klinik Psikolog Gökçe Vogt, gün içinde neler yapacağını bilen çocukların mevcut durumdan dolayı daha az kaygılanacağını, kendisini güvende hisseden ve daha az kaygılanan çocukların da öğrenme becerilerinin olumlu yönde etkileneceğini kaydetti. Vogt, “Çocukların kendilerini güvende hissetmelerini sağlayan bir diğer önemli faktörde günlük rutinlere sadık kalınmasıdır. Günlük rutinleri belirli olan çocuklar çok daha az kaygı hissederler” dedi.

“Bu dönem ailelerin yemek yapmak, kutu oyunları oynamak, hikâyeler okumak ve canlandırmak, resim yapmak, dans etmek, şarkı söylemek gibi aktiviteleri birlikte yapmaları için çok güzel bir zaman” diyen Uzman Klinik Psikolog Gökçe Vogt, “Çocuklarının sorumluluk duygularını ve yaratıcılığını geliştirmek için aileler kendi hayal güçlerini takip edip yaratıcı aktiviteler oluşturabilirler. Çocuklarının arkadaşlarıyla ve diğer aile üyeleriyle iletişimde kalmaları için online görüşmeler yapmalarına imkan sağlayabilirler” dedi.

Çocukların sıkılmasına imkân sağlayın

Uzman Klinik Psikolog Gökçe Vogt, zaman zaman “sıkılmanın” yararlı olabileceğine dikkat çekerek “Aileler çocuklarına bu süreçte ‘sıkılabilme’ imkânı sunmalıdır. Bu şekilde çocuklar kendi kendilerine nasıl zaman geçireceklerini, kendi kendilerini nasıl eğlendirebileceklerini keşfetme fırsatına sahip olacaklardır” tavsiyesinde bulundu.

Kaygıyı azaltmak için bilgilendirme yapın

Bu dönemde çocukların kendilerini güvende hissetmelerinin çok önemli olduğunu belirten Gökçe Vogt, bunun sağlanması için ilk olarak, ebeveynlerin çocuklarının virüs ile ilgili neler bildiğini öğrenmesi gerektiğini belirterek “Belirsizlik çocukları kaygılandırmaktadır. Ebeveynlerin ilk olarak kendi kaygılarını kontrol almaları ve sonrasında çocuklarına bilgilendirme yapmaları gerekiyor. İlk olarak, çocuklarından sahip oldukları bilgileri kendileriyle paylaşmalarını sağlamaları ve sonrasında da bu durum karşısında neler hissettiklerini öğrenmeye çalışmalılar. Bu şekilde çocuklarının etraftan öğrendikleri bilgileri denetleme imkânı elde edeceklerdir. Çocuklar tarafından sorulan sorulara dürüstçe yanıt vermek önemlidir. Çocuklar çoğunlukla kendilerinin ve sevdiklerinin başlarına olumsuz şeyler gelmesinden endişe duyarlar. Bu durumda, onlara virüsün çocuklara bulaşma ihtimalinin çok az olduğuna dair bilgi verilebilir. Ayrıca onlara virüsten nasıl korunacakları detaylı bir şekilde anlatılmalı. Tüm bu bilgiler çocukların kendilerini çok daha güvende hissetmelerine yol açacaktır. Ebeveynler, çocuklarının kaygılarını kontrol altına alınamadığını gözlemliyorlarsa bir uzmanla online görüşme düzenleyip destek alabilirler” diye konuştu.

 Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Sağlık Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir Öğrenci Apart ve Yurtları

Öğrenci apart ve yurtlarının listesi, harita konumları, fotoğraf ve detay bilgileri, fiyatları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar

Eskişehir Temizlik Şirketi

Ev, Merdiven, Villa, Büro, Okul ve İnşaat Sonrası Temizlikleri

Eskişehir Düğün Salonları

Düğün Salonundan Düğün Fotoğrafçısına; Gelinlik, Damatlık, Gelin Arabası Süsleme, Davetiye, Nikah şekeri, hatta Dans Kursuna kadar, ihtiyacınız olacak firmalara ulaşmanızı sağlayacak bir site ile yine hizmetinizdeyiz. Her hangi bir kategoriye girdiğinizde o kategoride kayıtlı firmaların listesini, ayrıca ekranın sağında çıkan Haritada Gör butonuyla firmaların harita üzerindeki konumlarını aynı anda görebilirsiniz.