22 Eylül 2020 Salı
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Türk Oftalmoloji Derneği, göz hekimlerine özel yüz kalkanı üretilmesini sağladı

Hem üyelerin hem de hastaların Covid-19’a karşı sağlığını koruyabilmek için çeşitli önlemler alan Türk Oftalmoloji Derneği, göz doktorlarına özel yüz kalkanı üretilmesini sağladı. Daha temiz görüş sağlayan ve dezenfekte etmeye uygun malzemeden üretilen 1000 adet kalkan, özellikle Covid-19 ile savaşan hekimlere ücretsiz olarak dağıtıldı.

Koronavirüs salgını, muayene ve tedavilerini yakın mesafeden yapmak zorunda olan göz hekimlerini de risk grubuna sokuyor. Türk göz doktorlarını temsil eden Türk Oftalmoloji Derneği (TOD), hem üyelerin hem de hastaların Covid-19’a karşı sağlığını koruyabilmek için çeşitli önlemler aldı. Bu önlemlerden biri de innovatif dokunuşlarla göz doktorları için üretilen özel yüz kalkanı oldu.

Bu konuda Gaziantep Üniversitesi Teknopark bünyesinde faaliyet gösteren Teknoloji Transfer Ofisi Target ile işbirliği yapıldı. Göz hekimlerinin ihtiyaçları doğrultusunda; daha temiz görüş sağlayan, dezenfekte etmeye uygun malzemeyle hazırlanan, indirip kaldırılarak hareketli şekilde kullanılabilen, hem muayene hem ameliyatlarda kullanmaya uygun yüz kalkanı üretildi.

1000 adet üretildi, ücretsiz olarak Covid-19 ile savaşan hekimlere dağıtıldı

Türk Oftalmoloji Derneği Başkanı Prof. Dr İzzet Can, doğru bilgilendirme ve Target’in dinamik altyapısıyla bu özel yüz kalkanının çok hızlı şekilde, 2 hafta içinde tasarlandığını ve dağıtıldığını söyledi.

Can, “Pek çok göz hekimi, Covid-19 sürecinde, bu virüsle mücadelede görev yapıyor. Hem bu arkadaşlarımıza, hem normal muayenesini sürdüren meslektaşlarımıza, hem de istekte bulunan hekim arkadaşlarımıza imkanlarımız ölçüsünde sosyal sorumluluk anlayışıyla bu yüz maskelerini dağıttık” diye konuştu.

Başka önlemler de alındı, eğitimler online yapılmaya başlandı

Türk Oftalmoloji Derneği, Covid-19 öncesinde üyelerine her ay 10, yıl boyunca ise ortalama 120 eğitim toplantısı düzenliyordu. Bu eğitimlerle göz doktorlarının becerilerini geliştirmeye ve deneyimlerini paylaşmaya odaklanan TOD, salgın döneminde ara vermek yerine eğitim toplantılarını dijital olarak webinar şeklinde uzaktan yapmaya başladı. İzzet Can, toplantıların online yapılmasıyla hem katılımın arttığını, hem de ABD ya da Hindistan gibi uzak ülkelerden de konuşmacıların dahil olabildiğini dile getirdi.

Özel web sayfası oluşturuldu

Türk Oftalmoloji Derneği Başkanı, ayrıca COVİD-19 sürecinde bilgi birikimi oluşması açısından özel bir web sayfası hazırladıklarını paylaştı. “Covid -19 konusunda önlem ve mücadele yöntemleriyle ilgili deneyim artmaya başladı. Bunun için bir dijital Covid-19 kütüphanesi oluşturmaya karar verdik. Başta göz hekimleri olmak üzere ilgili doktorlarımızın faydalanabileceği gelişmeleri sürekli güncelliyoruz. Global iletişim açısından sayfamızı İngilizce olarak da kullanıma sunduk” bilgisini paylaştı.

 Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Sağlık Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir Öğrenci Apart ve Yurtları

Öğrenci apart ve yurtlarının listesi, harita konumları, fotoğraf ve detay bilgileri, fiyatları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar

Eskişehir Temizlik Şirketleri

Ev, Merdiven, Villa, Büro, Okul ve İnşaat Sonrası Temizlikleri

Kır Düğünü

Düğün Salonundan Düğün Fotoğrafçısına; Gelinlik, Damatlık, Gelin Arabası Süsleme, Davetiye, Nikah şekeri, hatta Dans Kursuna kadar, ihtiyacınız olacak firmalara ulaşmanızı sağlayacak bir site ile yine hizmetinizdeyiz. Her hangi bir kategoriye girdiğinizde o kategoride kayıtlı firmaların listesini, ayrıca ekranın sağında çıkan Haritada Gör butonuyla firmaların harita üzerindeki konumlarını aynı anda görebilirsiniz.