10 Temmuz 2020 Cuma
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Kolesterol ilaçları, Covid-19’da ölüm oranını düşürüyor

Hücre Metabolizması dergisinde yayınlanan yeni bir araştırmaya göre, yaygın olarak kullanılan kolesterol düşürücü statin ilaçlarının hastanede yatan Covid-19 hastalarında ölüm oranını azaltmaya yardımcı olabileceği belirtildi.
 
Dergide yer alan makaleye göre; hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalar, statin ilaçların bağışıklık hücresi yanıtlarını iyileştirebileceğini, iltihabı azaltabileceğini ve akciğer hasarının ilerlemesini yavaşlatabileceğini gösterdi. Bununla birlikte, Covid-19’lu hastalarda klinik sonuçların, tek başına veya diğer ilaçlarla kombinasyon halinde statin kullanımından nasıl etkileneceği henüz netliğe kavuşmuş değil.
 
Yanıtları araştırmak için Wuhan Üniversitesi Renmin Hastanesi’ndeki araştırmacılar, Hubei Eyaleti’ndeki 21 hastanede 13 bin 981 Covid-19 hastasının yer aldığı araştırmayı gerçekleştirdi ve bunların arasında 1.219’u statin aldı. 28 günlük bir takipten sonra, araştırmacılar statin grubunun ölüm oranının statin olmayan grubun ölüm oranının yüzde 9.4’ünden düşük olduğunu buldu.
 
Büyük ölçekli çalışma, statin ilaçlarının kullanımının Covid-19 hastalarında invaziv mekanik ventilasyon insidansı, yoğun bakım ünitelerine kabul ve akut solunum sıkıntısı sendromu ile ilişkili olduğunu gösterdi. Bunun yanı sıra statin alanların, iltihaplanma biyobelirteçlerine sahip olmayanlardan çok daha düşük seviyeleri vardı, bu da ilaçların hastaların ciddi hastalıklara ilerlemesini önleyebileceğini gösteriyor.
 
Araştırmayı yapan ekipte yer alan Li Hongliang, “Bu sonuçlar, hastaneye yatırılmış Covid-19 hastalarının tedavisinde statin ilaçlarının güvenliğini ve etkinliğini kanıtladı” yorumunu yaptı.
 

Çin Uluslararası RadyosuGönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Sağlık Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir Öğrenci Apart ve Yurtları

Öğrenci apart ve yurtlarının listesi, harita konumları, fotoğraf ve detay bilgileri, fiyatları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar

Eskişehir Temizlik Şirketleri

Ev, Merdiven, Villa, Büro, Okul ve İnşaat Sonrası Temizlikleri

Kır Düğünü

Düğün Salonundan Düğün Fotoğrafçısına; Gelinlik, Damatlık, Gelin Arabası Süsleme, Davetiye, Nikah şekeri, hatta Dans Kursuna kadar, ihtiyacınız olacak firmalara ulaşmanızı sağlayacak bir site ile yine hizmetinizdeyiz. Her hangi bir kategoriye girdiğinizde o kategoride kayıtlı firmaların listesini, ayrıca ekranın sağında çıkan Haritada Gör butonuyla firmaların harita üzerindeki konumlarını aynı anda görebilirsiniz.