12 Ağustos 2020 Çarşamba
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Sarı nokta hastalığında vitamin kullanımına dikkat!

Sarı nokta hastalığı, 65 yaş ve üstü kişilerde daha sık görülüyor

Türk Oftalmoloji Derneği, pandemi döneminde gündemden düşmeyen 65 yaş ve üstü kişilerin göz sağlığı ile ilgili uyarılarda bulundu. Dernek, sarı nokta hastalığının bu yaş grubunda yoğun görüldüğüne dikkat çekti ve hastalığın tedavisinde kullanılan vitamin ve besin takviyelerinin mutlaka hekim gözetiminde alınması gerektiği görüşünü paylaştı.

Altmışbeş yaş üstü bireylerin sıkça konuşulduğu pandemi günlerinde, özellikle bu yaş grubunda daha sık görülen “sarı nokta hastalığı” ve kullanılacak vitaminler, göz doktorlarına danışılan önemli konulardan biri olarak öne çıktı. Türk göz doktorlarını temsil eden Türk Oftalmoloji Derneği’nden Tıbbi Retina Birimi Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Hakan Özdemir, sarı nokta hastalığını anlattı ve doğru vitamin kullanımını tanımlayan mikronütrisyon uygulamalarına dikkat çekti.

Sarı nokta hastalığı nedir?

Prof. Özdemir, hastalığı şöyle tanımladı: “Maküla ya da bilinen adıyla “sarı nokta”, gözün arka kısmında görme işleminin sağlandığı retinada yer alan, keskin ve renkli görmenin sağlanmasından sorumlu küçük bir bölgedir. Sarı nokta hastalığı, ismini aldığı bu bölgede bulunan, ışığı ve rengi algılayan alıcıların, yaşın ilerlemesi ile beraber hasar görmesi sonucu oluşan hastalığa verilen isimdir. Hastalığın tıbbi adı, yaşa bağlı maküla dejenerasyonudur. Sarı nokta hastalığı özellikle 65 yaş sonrası meydana gelen, geri dönüşümsüz bir retina hastalığıdır. Gelişmiş ülkelerde körlüğün en önemli sebeplerindendir.”

Hastalığın iki tipi var

“Hastalığın kuru ve yaş olmak üzere iki tipi var. Kuru tip, yüzde 85-90 oranıyla yaş tipten çok daha sık görülür” diyen Prof. Dr. Hakan Özdemir, sarı nokta hastalığının gelişiminde çeşitli faktörlerin ön planda olabileceğini söyledi. Özdemir; yaşlanma, sigara kullanımı, genetik faktörler ve uzun süreli güneş ışığına maruz kalmanın bunların başında geldiğini söyledi.

Nasıl anlaşılır?

Sarı nokta hastalığının, bulgu ve belirti vermeden rutin göz muayenesinde tespit edilmesi mümkün. Bununla birlikte renk hassasiyetinin azalması, düz çizgileri kırık ya da dalgalı görme, ışığa hassasiyet ve merkezi görmede sorunlar gibi çeşitli belirtiler de verebilir. Okumada zorlanma önemli bir başka belirti olarak öne çıkıyor. Sarı nokta hastalığının tanısı göz hekimi tarafından konuluyor.

Tedavisi nedir?

“Sarı nokta hastalığının tedavisinde yaş tip ve kuru tip sarı nokta hastalığı farklılık göstermektedir” diyen Prof. Özdemir, yaş tip sarı nokta hastalığında damarlanmayı ve hastalığın ilerlemesini önlemek için göz içi enjeksiyon (anti-VEGF) uygulamasının yapıldığını belirtti.

Kuru tip için mikronütrisyon

Ancak kuru tip sarı nokta hastalığının günümüzde ilaç veya cerrahi yöntemlerle tedavisi yok. Hastalığın ilerlemesini önlemek amacıyla uygulanabilecek yöntem ise retina için yararlı olan vitamin ve diğer besin takviyelerinin alımı. Bu yaklaşıma da mikronütrisyon adı veriliyor.

Mikronütrisyon nedir?

Prof. Dr. Hakan Özdemir, mikronütrisyona şu sözlerle açıklık getirdi: “Nütrisyon bilindiği üzere beslenme anlamı taşımakta. “Mikro” ise burada, az bulunan ya da nadir anlamında kullanılmıştır. Çünkü mikronütrisyonda verilen besin takviyeleri ve vitaminler vücutta çok az miktarda bulunmaktadır. Bazılarının normal beslenme ile istenilen dozlarda alınması da mümkün değildir. Mikronütrisyon, sarı nokta hastalığının ilerlemesini yavaşlatan bir yaklaşımdır. Bu konuda çok sayıda bilimsel veri bulunmaktadır.”

Düzenli hekim gözetimi şart

Prof. Özdemir, kritik önem taşıyan mikronütrisyon tedavisinde kullanılan ürünlerin, mutlaka göz hekiminin önerisi ile kullanılması gerektiği uyarısında bulundu. Özdemir, ayrıca mikronütisyon tedavisi alan sarı nokta hastalarının hekimlerinin belirlediği periyotlarda muayene olmalarının da son derece önemli olduğunun altını çizdi.Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Sağlık Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir Öğrenci Apart ve Yurtları

Öğrenci apart ve yurtlarının listesi, harita konumları, fotoğraf ve detay bilgileri, fiyatları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar

Eskişehir Temizlik Şirketleri

Ev, Merdiven, Villa, Büro, Okul ve İnşaat Sonrası Temizlikleri

Kır Düğünü

Düğün Salonundan Düğün Fotoğrafçısına; Gelinlik, Damatlık, Gelin Arabası Süsleme, Davetiye, Nikah şekeri, hatta Dans Kursuna kadar, ihtiyacınız olacak firmalara ulaşmanızı sağlayacak bir site ile yine hizmetinizdeyiz. Her hangi bir kategoriye girdiğinizde o kategoride kayıtlı firmaların listesini, ayrıca ekranın sağında çıkan Haritada Gör butonuyla firmaların harita üzerindeki konumlarını aynı anda görebilirsiniz.