22 Ekim 2020 Perşembe
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Göz ve çevresine ilişkin kozmetik ameliyatlar, göz hekimlerinin çalışma alanı içindedir

 Türk Oftalmoloji Derneği’nden kamuoyuna duyuru: Göz ve çevresine ilişkin kozmetik ameliyatlar, göz hekimlerinin çalışma alanı içindedir

Türk Oftalmoloji Derneği (TOD), göz ve göz çevresine ilişkin kozmetik ameliyatların göz hekimlerinin temel uygulama alanı içinde yer aldığını duyurdu. Kamuoyunda oluşabilecek yanlış algılara dikkat çeken TOD Genel Başkanı İzzet Can, Oküloplastik ve Orbita Cerrahisi olarak tanımlanan bu uygulama alanının yüzyılı aşkın süredir göz hekimleri tarafından biçimlendirildiğini aktardı.

Türk göz doktorlarını temsil eden Türk Oftalmoloji Derneği, göz hekimlerinin göz çevresi kozmetik ameliyatlara girmesiyle ilgili kamuoyunda geliştiği gözlenen yanlış algılara açıklık getirdi. Türk Oftalmoloji Derneği Genel Başkanı İzzet Can, göz çevresi hastalıklarının tedavisi ve kozmetik cerrahi uygulamalarının Oküloplastik ve Orbita Cerrahisi ile gerçekleştirildiğine dikkat çekti.

Göz hekimlerinin ana çalışma alanlarından biri

Can, “Oküloplastik ve Orbita Cerrahisi, tüm dünyada ve ülkemizde yüzyılı aşkın süredir göz hekimlerinin, kulak burun boğaz ve plastik cerrahların çalıştığı ortak alanlar olmakla birlikte göz hekimlerinin temel uygulama alanı içinde yer almaktadır. Bu alandaki uygulamaların en önemlilerinin göz hekimleri tarafından tarif edildiği, tüm bilimsel literatürde pek çok örnekle belgelenmiştir” dedi.

İzzet Can, “Ne yazık ki bu konuda zaman zaman gerçeklerle örtüşemeyecek iddialar gündeme gelmekte fakat hurafeden öteye geçmemektedir. Göz hekimlerimizin aldığı Oküloplastik Cerrahi Eğitimi de, göz hastalıkları uzmanlık eğitim müfredatında bulunan ve çalışma alanı olarak göz çevresi kozmetik ve fonksiyonel uygulamaları içeren bir eğitim programıdır” açıklamasını yaptı.

Ameliyatlar hastanelerde yoğun şekilde devam ediyor

Prof. İzzet Can, sözlerini şöyle sürdürdü: ”Bu konu ile ilgili ameliyatların büyük bir kısmı Sağlık Bakanlığı Göz Hastalıkları Eğitim Kliniklerimiz ve üniversite/vakıf hastanelerimizdeki Göz Hastalıkları Anabilim Dalları’nda halihazırda yoğun bir şekilde yapılmaktadır. Ayrıca göz hastalıkları asistan eğitim programı içinde ve mezuniyet ile uzmanlık sonrası eğitim programlarında bu konu yoğun olarak yer almaktadır.”

Olumsuz gelişmelere daima göz doktorları müdahale eder

Göz çevresi ve göz kapaklarına yönelik yapılan ameliyatlar, sadece kozmetik amaçlı değil, aynı zamanda fonksiyonel amaçlarla körlüğün engellenmesi, görmenin arttırılması ve göz sağlığının korunması hedefiyle gerçekleştiriliyor.

“İster kozmetik, ister fonksiyonel amaçlı yapılsın, çıkabilecek olumsuz sonuçlarda hastalar daima göz hekimleri tarafından muayene, tetkik ve tedavi edilmektedirler” bilgisini paylaşan TOD Genel Başkanı İzzet Can, “Göz çevresi haricinde yüzün herhangi bir bölgesine yapılan uygulamalarda da göz etkilenebilmekte ve bu durumda hastanın acilen bir göz hekimine yönlendirilme ihtiyacı ortaya çıkmaktadır.

Bu bilgiler ışığında, göz çevresi kapak ve orbita cerrahilerinin göz hekimlerinin çalışma alanına girmediği veya göz hekimlerinin bu yöndeki estetik ameliyatlara girmemesi gerektiği yolundaki iddia ve söylemler, gerçeklerle örtüşmemektedir” diye konuştu.

 Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Sağlık Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir Öğrenci Apart ve Yurtları

Öğrenci apart ve yurtlarının listesi, harita konumları, fotoğraf ve detay bilgileri, fiyatları

Eskişehir Günlük Kiralık Apart

Espark Karşısı Günlük Kiralık Apart

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar

Eskişehir Temizlik Şirketleri

Ev, Merdiven, Villa, Büro, Okul ve İnşaat Sonrası Temizlikleri

Düğün Salonları

Düğün Salonundan Düğün Fotoğrafçısına; Gelinlik, Damatlık, Gelin Arabası Süsleme, Davetiye, Nikah şekeri, hatta Dans Kursuna kadar, ihtiyacınız olacak firmalara ulaşmanızı sağlayacak bir site ile yine hizmetinizdeyiz. Her hangi bir kategoriye girdiğinizde o kategoride kayıtlı firmaların listesini, ayrıca ekranın sağında çıkan Haritada Gör butonuyla firmaların harita üzerindeki konumlarını aynı anda görebilirsiniz.