21 Ekim 2021 Perşembe
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

KETEM Destek Projesi, düzenlenen toplantı ile tanıtıldı

KETEM Destek Projesi, düzenlenen toplantı ile tanıtıldı
  • 22 Eylül 2021 Çarşamba
  • 1082 kez okundu

Eskişehir Valiliği'nin tarafından kanserle mücadele farkındalığı artırmayı hedeflenen Mobil Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM) Destek Projesi, düzenlenen toplantı ile tanıtıldı. 

Anemon otelde yoğun katılamla gerçekleştirilen toplantıya, Vali Erol Ayyıldız, AK Parti Eskişehir Milletvekili Prof.Dr. Nabi Avcı, Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Kanser Dairesi Başkanı Dr. Murat Türkyılmaz, Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Fuat Erdal, Eskişehir Teknik Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Tuncay Döğeroğlu, ESOGÜ Rektörü Prof.Dr. Kemal Şenocak, AK Parti İl Başkanı Zihni Çalışkan, çok sayıda yetkili ve davetli katıldı.

Vali Erol Ayyıldız, yaptığı konuşmada, Türkiye'de sağlık alanında örnek çalışmalara imza atıldığını ve diğer ülkelerin Türkiye'deki sağlık uygulamalarını örnek aldığının altını çizdi. Kanser hastalığında erken teşhisin önemine dikkat çeken Vali Ayyıldız, hayata geçerilecek projeyle bu konuda bilinç de oluşturmak istediklerini kaydetti.

Toplantıda ayrıca pandemi sürecinde Eskişehir'de yapılan çalışmalar hakkında bilgiler paylaşıldı.

Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Kanser Dairesi Başkanı Dr. Murat Türkyılmaz da toplantıda yaptığı konuşmada, kanserin kalp ve damar sistem ile ilgili hastalıklarda ilk sıralarda yer aldığını belirterek, erkeklerde 100 bin kişide 250 kişide, kadınlarda ise 100 bin kişide 187 kişide görüldüğünü belirterek, yapılan taramalarla erken teşhisin önemine dikkat çekti.

Uzm. Dr. Didem Ayyıldız da, yaptığı sunumda Mobil KETEM Destek Projesi ile yapılacak çalışmalar ve hedeflerle ilgili bilgi verdi. İstatistik bilgileri de paylaşan Ayyıldız her 8 kadından birinde meme kanseri görüldüğünü, dünya da her 3 dakikada bir kadının meme kanseri nedeniyle hayatını kaybettiğine dikkat çekerek bu projenin önemini vurguladı.Gönderen: esgundem

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Sağlık Haberleri

Eskişehir Öğrenci Apartları, Yurtları

Öğrenci apart ve yurtlarının listesi, harita konumları, fotoğraf ve detay bilgileri, fiyatları

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Espark Karşısı Günlük Kiralık Ev

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar