25 Mayıs 2018 Cuma
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Anadolu Üniversitesinde ‘Kırım Tarihi’ konferansı gerçekleşti

Anadolu Üniversitesinde ‘Kırım Tarihi’ konferansı gerçekleşti
  • 17 Mayıs 2017 Çarşamba
  • 3067 kez okundu

Anadolu Üniversitesi Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından Kırım Tarihi konferansı 15 Mayıs Pazartesi günü Anadolu Üniversitesi Kongre Merkezi Salon Anadolu’da gerçekleştirildi. Bilkent Üniversitesi İktisadi İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hakan Kırımlı’nın konuşmacı olarak katıldığı konferansa Anadolu Üniversitesi Türk Dünyası Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Mehmet Topal, Stratejik Araştırmalar Merkezi Müdür Yardımcısı Arş. Gör. Mahmut Sami İşlek, çok sayıda akademisyen ve öğrenci katıldı.

Kırım tarihi ve Kırım Tatarları konuşuldu

Konferansın açılış konuşmasını gerçekleştiren Doç. Dr. Mehmet Topal, “Bugün burada hüznü konuşacağız, Osmanlı ordusunun bel kemiği olan Kırım’ı konuşacağız. 1917 yılında başlayan milli devlet olma süreci Kırımlı’lar için büyük felaketlerle sonuçlanmıştır. 18 Mayıs 1944’te yaşanan dram herkesi üzen bir dramdır. Türkiye’de Kırım göçleri ile ilgili kapsamlı çalışmalar yapan hocamız Hakan Kırımlı’yı okulumuzda görmekten mutluluk duyuyoruz.” şeklinde konuştu.

Açılış konuşmasının ardından Prof. Dr. Hakan Kırımlı, Kırım Tarihi hakkında şunları söyledi: “Kırım ve tarihini konuşurken halen var olan acılarını da konuşmak gereklidir. Kırım’da yaşayan Tatarların tek bir kişi bile kalmayana kadar zorunlu göçünün 3 gün sonra 73. yıldönümü. Yüzlerce Tatar, Kırım'dan balık istifi ve insanlık dışı bir şekilde orta Asya'ya gönderildiler aç susuz bırakıldılar ve çoğu yolda hayatını kaybetti. Rusya'daki tarih kitaplarından ve ansiklopedilerden Kırım tarihine ilişkin her şeyi değiştirdiler. O sürgün ortamından sağ salim çıkan insanlardan bazıları, onca yaşadıklarına rağmen hangi köyden kaç kişi tasfiye edildi bunun listesini teker teker çıkartmışlar ve bu liste bir kitapta yer alıyor.”

"Kırım Tatarları bir kitle hareketi başlatmıştı"

Prof. Dr. Kırımlı, Kırım tatarlarının yaşadıklarına rağmen bir kitle hareketi başlatarak son derece barışçı bir şekilde teröre girmeden Sovyetler Birliğine sürekli başvurmaya devam ettiklerini ve Kırım’a geri dönmek için inanılmaz bir mücadele verdiklerini söyledi. Kırım Tatar Milli Hareketi’nin belki de bilinen en eski milli hareket olduğunu aktaran Prof. Dr. Hakan Kırımlı ayrıca, Eskişehir'in pek çok köyünde göç dalgası ile gelen Kırım Tatarının da yaşadığını ve Eskişehir'in nüfusunun çoğunu bu Kırım göçmenlerinin oluşturduğunu da ifade etti.

Konferansın sonunda Anadolu Üniversitesi Türk Dünyası Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Mehmet Topal, konuşmacı Prof. Dr. Hakan Kırımlı’ya hediye takdim etti.Gönderen: eskisehirgundem

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Kültür-Sanat Haberleri

Ana Arı

Karniyol(carnica) Ana arı, üretimi, satışı üzerine site.

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Antika/Sanat/Koleksiyon, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar