20 Temmuz 2018 Cuma
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

PERTEV USTAYA VEFA Espark AVM’de

PERTEV USTAYA VEFA Espark AVM’de
  • 9 Ağustos 2017 Çarşamba
  • 3360 kez okundu

Odunpazarı Belediye başkan vekili Dilaver ATAY ,Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Yılmaz KARACA Sanat Derneği Başkanı Şahabettin TOSUNER,Odunpazarı Kent Konseyi Başkanı İsmail KUMRU' nun açılışını gerçekleştirdiği Pertev ERTÜN KARİKATÜR sergisene çok sayıda sanat sever geldi.

8. yıl önce aramızdan ayrılan pertev ustayı dostları ve sanat severleride açılışında hazır bulundu.

Odunpazarı Kent Konseyi ile Eskişehir Sanat Derneği, Odunpazarı Belediyesi, oğlu Mustafa Ertün ve Sakarya Gazetesi’nin desteği ile Eskişehir Basın’ının ve sanat dünyasının önde gelen karikatürcüsü Pertev Ertün’ü genç kuşaklara tanıtmak ve anmak üzere 8. ölüm yılında Espark AVM ‘de karikatürleriyle anma sergisi düzenledi.

Pertev Ertün , Eskişehir’in ilk karikatür sanatçısıdır. 1922 yılında Eskişehir’de doğmuş, karikatüre 16 yaşında, lise öğrencisi iken başlamış 6 Ağustos 2009 günü 87 yaşında vefat ettiği güne kadar karikatür çizmiştir. Pertev Ertün; Yılmaz Büyükerşen, Beytullah Heper, Rüştü Yetilmezer ile Saksağan ve Çimdik mizah dergileri yayınlamışlar, sergiler açmışlar,Milletvekillerinden Bakanlarından çarşıdaki esnafa, lise öğrencilerinin yıllıklarına kadar binlerce kişinin portresini ve bir ömür gazetelerde günlük olarak Eskişehir ve ülkemizin gündeminin karikatürlerini çizmiştir.

Ayrıca Pertev Ertün’ü yakından tanıyan Eskişehir’in önde gelen karikatür sanatçısı Yaşar Arda’ya “2017 Pertev Ertün Karikatür Ödülü” verilmiştir.

Yaşar Arda 1958 yılında Seyitgazi’de doğdu. Karikatüre 1975 yılında başladı. Oğuz Aral ekolünün ilk kuşak çizerlerindendir. Fırça ve Gına dergilerinin yayıncılarındandır. Ayrıca yerel gazetelerde mizah sayfası hazırlayan gruplarda yer almıştır. Karma karikatür sergilerine katıldı. Beytullah Heper, Atila özer ile üçlü ortak sergide yer aldı. Karikatürleri Taka, Akrep, Fırça, Gına,Tantana, Belçika’da yayınlanan Jeton mizah dergilerinde ve Eskişehir’de yayınlanan gazetelerde yayınlandı. 1999 yılında yayınlanmış “Bir Taş Attım Havaya” adlı Taşlama ağırlıklı karikatür albümü yayınlanmıştır. Eskişehir Sanat Derneği üyesidir.
Sergi 12 Ağustos’a kadar sürecek.Gönderen: eskisehirgundem

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Kültür-Sanat Haberleri

Ana Arı

Karniyol(carnica) Ana arı, üretimi, satışı üzerine site.

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Antika/Sanat/Koleksiyon, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar