22 Mayıs 2018 Salı
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

TOPRAĞIN ÖYKÜSÜ 11. KEZ YAŞANIYOR

TOPRAĞIN ÖYKÜSÜ 11. KEZ YAŞANIYOR
  • 13 Eylül 2017 Çarşamba
  • 2964 kez okundu

Tepebaşı Belediyesi tarafından bu yıl 11.’si düzenlenen Uluslararası Eskişehir Pişmiş Toprak Sempozyumu muhteşem bir törenle açıldı.

Eti Eski Fabrika alanında düzenlenen açılış törenine Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç’ın yanı sıra CHP Eskişehir Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Gaye Usluer, Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, Han Belediye Başkanı Erdal Şanlı, CHP İl Başkanı Sinan Özkar, Eskişehirspor ve Eskişehir Basket Kulübü Başkanı Sinan Özeçoğlu, Eskişehir Ticaret Borsası Başkanı Ömer Zeydan, Eti Onursal Başkanı ve Kurucusu Firuz Kanatlı, Başak Çatı ve Cephe Sistemleri Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Karık ile diğer sponsor firmaların temsilcileri, sanatçılar ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Tanıtım filmlerinin gösterimi ile başlayan ve sunuculuğunu Soner Yüksel’in yaptığı açılış töreni konuşmalar ile devam etti. İlk olarak katılımcılara hitap eden sempozyumun ana sponsoru Başak Çatı ve Cephe Sistemleri Genel Müdürü Engin Çizen etkinliğe katkı vermenin gurur verici olduğunu belirterek, “Başak Grubu olarak her sene ana sponsor olmaktan gurur duyduğumuz etkinlikte tekrar birlikte olmak mutluluk verici. Her geçen gün gelişen, güzelleşen, turizmle ve sanatla anılan Eskişehir’imizi ulusal platformda tanıtmak, şehrimize sanat eserleri kazandırmak ve hemşerilerimize güzel vakit geçirtmekten mutluluk duyuyoruz. Sanatçılarımıza, öğrencilerimize, emeği geçen herkese teşekkürlerimizi sunuyoruz” dedi.

Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi ve Uluslararası Eskişehir Pişmiş Toprak Sempozyumu Sanat Danışmanı Profesör Bilgehan Uzuner de törende bir konuşma yaparak, “Bizlere şeref ve enerji verdiniz. Dünyada sanat olgusunu ve sanatçıları sıra dışı varlıklar olarak değerlendirirler, değerlendiririz. Eskişehir’in markası haline gelen bu sempozyum da sıra dışıdır ve sıra dışı olan Eskişehir’den gücünü almaktadır. Öncelikle sempozyumumuz, belediye - üniversite işbirliğinin rüştünü ispatlamış bir özel örneğidir. Bu sempozyum büyük ve pek benzeri olmayan bir sanat imecesidir. Yaygınlaştıkça rutine dönen sanat eğitiminde bu çalışma bir seramik okuludur. Sempozyumumuz bizim için akılla birlikte daha çok yürekle, kalple yaptığımız bir çalışmadır. Bir kavuşmadır, bir araya geliştir… Bu yıl 6 ülkeden 11 sanatçımız var. Türkiye’den 12 ayrı üniversiteden 50 kadar öğrencimiz var. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Sanatçıları temsilen bir konuşma yapan Alman sanatçı Christine Lübge de sempozyuma katılıyor olmaktan duyduğu memnuniyeti ifade ederek, “Buraya Berlin, Treptow-Köpenick’ten katılmaktan mutluluk duyuyorum. Tepebaşı ile kardeş şehir köprüsü oluşturmuş Treptow-Köpenick Belediye Başkanı Oliver Igel’in selamlarını da size iletmek istiyorum. Parkların sanatsal bağlamda bütünleşmesi beni çok etkiledi. Geldiğimizden bu yana misafirperverliğinizden, sanatsal üretim şartlarınızdan ve organizasyonundan çok etkilendik. Bu kadar çok parkları olan bu güzel şehri yaşamak, bizi çok mutlu etti” ifadelerini kullandı.

Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt ise yaptığı konuşmada, “Bir sanat etkinliğini 11. kez ısrarla ve büyüterek gerçekleştirmek çok önemli bir iş. O nedenle Tepebaşı Belediye Başkanımız Sayın Ahmet Ataç’ı yürekten kutluyorum. Sanata, sanatçıya ve Eskişehir’in kültürel değerlerine sahip çıkan her adımı sonuna kadar destekliyoruz. Birlikte olmak ve birlikte sanatın evrensel değerlerini kucaklamak hepimiz için büyük bir sevinç kaynağı” dedi.

CHP Parti Meclis Üyesi ve Eskişehir Milletvekili Prof. Dr. Gaye Usluer ise yaptığı konuşmada, “Eskişehir Tepebaşı Belediye Başkanımız Sayın Ahmet Ataç’ı kutlamak istiyorum. Eskişehir; emeği, emekçiyi, sanatı, sanatçıyı seven ve onları koruyan adaletli bir şehirdir. Bu sempozyumun bu yıl adalet için gerçekleşiyor olması hepimiz için çok anlamlı. Adalet için yürüyenler, sözde adalet için yürümediler. Adalet için yürüyenler milyonlardı. Onlar bir toplumsal harekete imza attı. İyi ki Eskişehir’de yaşıyoruz. Bizler belediye başkanlarımızla gurur duyuyoruz. Eskişehir’i bir marka yaptıkları için onlara şükranlarımı sunuyorum, iyi ki varsınız” dedi.

Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç ise sempozyum alanını dolduran vatandaşlara teşekkürlerini ileterek, “Bu sempozyum Eskişehir halkı tarafından çok benimsendiği için bugün hayatına devam ediyor. 2001 yılıydı ilk ateşi yaktığımızda, o zaman ateş mi olsun, mermer mi, ahşap mı, metal mi olsun derken toprağı bulduk. Çünkü Tepebaşı’nın özünde toprak var. Toprak anadır, toprak vatandır, toprak çok önemlidir, karnımızı doyurandır. O yüzden 1927de ilk topraktan kiremidin yapılması ile beraber Tepebaşı’nda farklı bir hayat başlamış ve sektör, ekonominin 3’üncü itici gücü olmuştur ve bugünlere kadar gelmiştir. Bugün hala 2 marka, bütün dünyaya ihracatına devam ediyor. Sevgili Firuz Karık bizleri hiç yalnız bırakmadı. Ana sponsorumuz oldu. Bu sempozyumun bu günlerde gelmesinde büyük çabası var. Son 3 yıldır da Kanatlı Ailesi bize bu alanı tahsis ederek, bize sahip çıktılar. Bu sene NeoPlus  ayrıca bizim 3’üncü büyük sponsorumuz ve toplamda 32 sponsorumuz var. Ekonominin sıkıntılı olduğu bu dönemde 32 tane sponsor olması belediyelerine olan güveni ifade ediyor. Ayrıca kentimizin biliyorsunuz çömlekçilikte yerel üretimi var. Bu sene ilk defa rahmetli Sıtkı Usta’nın değerli kızı Nida aramızda ve O da stant açarak Kütahya’daki eserleri Eskişehir’imize taşıdı. Değerli dostlar, sempozyum sadece sanatçı çalışmaları değil; torna, yemek yarışmaları, çocuk atölyeleri, konserler gibi etkinliklerle devam ediyor. Pişmiş toprak çok sıcak bir malzeme. Sempozyumumuz 3 ayaklı; sektör var, bilimsellik var, sanat var. Şamotun sanata dönüşmesi, sektörün kiremidi ihraç etmesi ve bütün bu olayların bilimsellik olarak incelenmesi 3 ayaklı olarak bu günlere kadar gelmesi çok önemliydi. Sempozyumu bu sene ülkede çok aradığımız, herkese lazım olan insanlarımızın ve ülkemizin yaşaması için çok önemli olan “adalet” mevzusu üzerine gerçekleştirmeye karar aldık. Uzun zamanlar Adalet Yürüyüşü’ne hep beraber katıldık. Gerçekten dünyada pek eşi, enderi olmayan bir yürüyüştü. Değerli Genel Başkanımız ilk yola çıktığında tek başınaydı ama arkasında sonra 5 yüzler,  binler, 2 binler, 5 binler, 10 binler derken Maltepe’de milyonlarla beraber bir miting yapıldı. Hak, hukuk, adalet çağrıları ile Türkiye inledi. Pişmiş Toprak Sempozyumu’na 10 yıl içinde 32 farklı ülkeden sanatçı geldi. 100 sanatçı 130 heykel yaptı. Yaklaşık 390 bildiri sunuldu. Bilimsellik geride kalır ama pişmiş toprak onu da ön plana çıkardı. Bu sene 6 tane yabancı sanatçımız var. 11 sanatçı ile devam edeceğiz. Sponsorlarımıza tekrar çok teşekkür ediyorum. Sanatsever Eskişehir halkını buradan selamlıyorum. Dolu dolu ve aydınlık bir 15 gününüz geçsin” ifadelerini kullandı.

SANATÇI SERGİSİ AÇILDI
Tören daha sonra sempozyum çalışmalarının görücüye çıkarıldığı serginin gezilmesi ile devam etti. Sanatçı eserlerinin yanı sıra fotoğraf sanatçısı İbrahim Demirel’in fotoğraflarının bulunduğu sergi 22 Eylül’e kadar görülebilecek.

EYLÜL’DE PİŞMİŞ TOPRAK ATEŞİ ALPAY İLE YANDI
11. Uluslararası Eskişehir Pişmiş Toprak Sempozyumu’nun açılış töreni daha sonra Alpay konseri ile devam etti. Eskişehirlilerin yoğun katılım gösterdiği gecede ünlü sanatçı Alpay, katılımcılara unutulmaz bir gece yaşattı.
Yoğun tezahüratlar eşliğinde sahne alan Alpay, sevilen şarkılarını vatandaşlar ile birlikte söyledi. Yaklaşık 2 saat süren konser programı sonunda Alpay sahneden aşağı inerek vatandaşların arasına katıldı ve şarkılarını Eskişehirliler ile yan yana seslendirdi. Program sonunda Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç, sempozyuma renk verdiği için Alpay’a teşekkür ederek Eskişehirspor forması ve atkısı hediye etti. 26 numaralı ve ismi yazılı formayı giyen Alpay, “Şu güzelliğe bir bakın. Böyle bir başkana sahip olduğunuz için gurur duyun, ben gurur duyuyorum. Ben aynı zamanda profesyonel bir futbolcuyum, Eskişehirspor’u da çok severim. Bu formayı şerefle taşırım” dedi.

Başkan Ahmet Ataç ise Alpay’ın çok değerli bir sanatçı olduğunu ifade ederek, “Alpay ile Eskişehir’de 5. kez buluştuk. Bu gece bizim çok keyifli zaman geçirmemizi sağladı, sempozyumumuza renk ve değer kattı. Eskişehir halkı ile birlikte gelecekte Alpay’la tekrar bir araya gelmeyi diliyorum. Kendisine ve sempozyum alanımızı dolduran sizlere çok teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Başkan Ataç daha sonra Eskişehirliler için Alpay’ın bir şarkı daha söylemesini rica etti. Alpay da unutulmaz şarkısı Eylül’de Gel’i bir kez daha seslendirerek konseri noktaladı.

KATILAN SANATÇILAR
Bu yıl sempozyuma yurt dışından Hosik Bang (Güney Kore), Thatree Muangekaew (Tayland), Kenichi Harayama (Japonya), Judith Püschel (Almanya), Christine Lübge (Almanya), Penelope Vallejo (İspanya) ve ülkemizden Kaan Canduran, Vedat Kacar, Aysun Çölbayır Diniz, Nurtaç Çakar ile Nurdan Arslan katılacak sanatçılar arasında yer alıyor.

  SPONSORLAR VE DESTEKÇİLER
11. Uluslararası Pişmiş Toprak Sempozyumu'na destek veren firmalar ise şöyle;
Ana Sponsorlar: Başak Çatı & Cephe Sistemleri, Eti, NeoPlus Outlet ve Yaşam Merkezi
Sponsorlar: Polimeks, Ramada, Europen, Özsoy İnşaat, Kartallar Holding, Magnesit A.Ş., Özlem Grup, Aydoğanlar İnşaat, Selka Grup, Otokoç, Müpasan İnşaat, Cassaba Modern, Modernity Hotel, Eldem A.Ş. Şirketler Grubu, Can Yapı İnşaat, Özdilek, Mado, Jamak, Cemil Nazlı İnşaat, Arte Fabbro, Beril Endüstriyel Ürünler, Eskişehir Ticaret Borsası, Philips, Memphis, Antricot, Avis, Zamane Meyhane, Sekiz Yatık Döner, Toroman İnşaat, Özel Ümit Hastaneleri, Espark, Onur İşkembe
Destekçiler: Kültür ve Turizm Bakanlığı, Eskişehir Valiliği, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, Odunpazarı Belediyesi, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi, Anadolu ÜniversitesiGönderen: eskisehirgundem

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Kültür-Sanat Haberleri

Ana Arı

Karniyol(carnica) Ana arı, üretimi, satışı üzerine site.

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Antika/Sanat/Koleksiyon, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar