16 Aralık 2018 Pazar
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Mahzuni Şerif Anıldı

Mahzuni Şerif Anıldı
  • 23 Kasım 2017 Perşembe
  • 2816 kez okundu

Odunpazarı Kent Konseyi tarafından düzelenen ‘Devr-i Mahzuni imza ve Ali Mahzuni Dinleti Gecesi’ etkinliği Hasan Polatkan Kültür Merkez’inde gerçekleştirildi. Aşık Mahzuni Şerifin anısına yapılan geceye Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, Cumhuriyet Halk Partisi Meclis Üyesi Ali Öztunç, Aşık Mahsunu Şerif’in oğlu Ali Mahzuni Şerif, Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Sinan Özkar ,Odunpazarı Kent Konseyi Başkanı İsmail Kumru, Hacı Bektaş Veli Kültür Vakfı Başkanı İsmail Kılıç ve Eskişehir Hacı Bektaş Veli Kültür Sosyal ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Kamer Ali Durur ve çok sayıda davetli katıldı.

Aşık Mahzuni’de Cumhuriyet döneminin en önemli isimlerinden birisi olduğunu dile getiren  Odunpazarı Kent Konseyi Başkanı İsmail Kumru: “Altını çizmek istediğimiz ve sanata gönül verenlere vefa borcumuzu ödememiz gerekiyor. Sadece sazı sözü ile değil, halk müziği içinde ki önemli eserlere imza atması ile de bir çizgi adamı idi, felsefe adamıydı. Ciddi bir düşünürdü. Bunu neden söyleyebiliyoruz? Siyasal anlamda kendi iktidarlarına bile sazı ve sözü ile eserleri ile anlatmaya çalışan büyük bir ustaydı. Yaşadığı dönemlerde en büyük ozanlardan birisi olarak anılıyordu. Hala Cumhuriyet döneminin en büyük ozanlarından birisidir. Hayatı ile ilgili 10 kitap yazılmış. Son kitapla yaşadıkları konusunda ciddi anekdotlar var” diye konuştu.

Geceye konuk olarak katılan Cumhuriyet Halk Partisi Meclis Üyesi Ali Öztunç ve Odunpazarı Belediye Başkanı Av.Kazım Kurt’ta konuşmalarını gerçekleştirdi.

Ali Mahzuni Şerif’in sahne alarak babasının eserlerini seslendirdiği gece sonunda, CHP Meclis Üyesi Ali Öztunç, Aşık Mahzuni Şerif’in hayatından kesitlerin bulunduğu kitabını katılımcılar için imzaladı.Gönderen: eskisehirgundem

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Kültür-Sanat Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Antika/Sanat/Koleksiyon, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar