20 Kasım 2018 Salı
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Engelliler Günü’ne özel konser

Engelliler Günü’ne özel konser
  • 6 Aralık 2017 Çarşamba
  • 1719 kez okundu

Görme ve İşitme Engelliler Türk Halk Müziği Topluluğu'ndan Engelliler Günü'ne özel konser
 
Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Sistemi tarafından düzenlenen ‘’Anadolu’dan Türküler’’ Konseri, 4 Aralık Pazartesi günü Anadolu Üniversitesi Atatürk Kültür ve Sanat Merkezi(AKM) Opera ve Bale Salonu’nda gerçekleştirildi. Açıköğretim Sistemi Görme ve İşitme Engelliler Türk Halk Müziği Topluluğu’nun Dünya Engelliler Günü vesilesiyle gerçekleştirdiği konsere; Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci Gündoğan, Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Sisteminden Sorumlu Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yücel Güney, Anadolu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Adnan Özcan, Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Güler Günsoy, Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Celal Hakan Kağnıcıoğlu’nun yanı sıra çok sayıda öğretim elemanı, öğrenci ve misafir katıldı.

Rektör Prof. Dr. Naci Gündoğan: ‘’Çok kısa bir süre içerisinde öyle çalışmışlar ki profesyonel sanatçılara taş çıkarttılar gerçekten. Aslında biraz da şunu gösteriyor yani bizim gençlerimizin önündeki engelleri kaldırırsak, onlara destek olursak başaramayacakları şey yok. Bizlere yaşattıkları bu yaşama sevinci için öncelikle kendilerine çok teşekkür ediyorum. Bundan sonraki konseri de sabırsızlıkla beklediğimi söylemek istiyorum. Bu arada tabii ki müzisyenlerimize, hocamıza da ayrıca teşekkür etmek istiyorum. Kendileri de büyük fedakârlıklarla aslında arkadaşlarımızı çalıştırdılar. Onlara özel teşekkürümü sunmak istiyorum.’’ diyerek konser hakkındaki duygu ve düşüncelerini paylaştı.

Arş. Gör. Emrullah Tören konserin açılış konuşmasında ise şunları söyledi: ‘’Topluluğumuz kuruluşunun üzerinden bir yıl dahi geçmeden ikinci konserini sizlerle buluşturmanın gururunu yaşamaktadır. Böyle bir topluluğun kurulacağını ilk duyuru yaptığımızda ilk toplantıda sadece bir kişi olması bizi yolumuzdan döndürmedi ve bugün karşınızdaki yirmi kişilik güzide topluluk haline geldik. Bu süreçte topluluğumuzun her üyesine ayrı ayrı teşekkür etmekle birlikte personelimiz ve Açıköğretim Sistemi mezunumuz Ercan Güner’e ve başkanından, antrenörüne, sporcularına kadar büyük bir kısmı topluluğumuzun mensubu olan Eskişehir Görme Engelliler Spor Kulübü mensuplarına ayrıca teşekkür etmek istiyorum. Kuruluş sürecinin ardından Rektörümüz, Rektör Yardımcılarımız, Dekanımız, Dekan Yardımcılarımız, Halkla İlişkiler Grup Koordinatörümüz ve Fakülte Sekreterlerimizin desteğiyle topluluğumuz bugünkü nezih haline geldi. İdarecilerimize de ayrı ayrı teşekkür ediyoruz.’’ Arş. Gör. Tören, Açıköğretim Sistemi Görme ve İşitme Engelliler Türk Halk Müziği Topluluğu’nun bünyesinde yaptıklarıyla onların bu alanda engelsiz olduğunu, engel tanımadıklarını bir kez daha kanıtlamış olduğunu sözlerine ekledi.

Konserin ardından Açıköğretim Sistemi Görme ve İşitme Engelliler Türk Halk Müziği Topluluğu üyelerine Prof. Dr. Naci Gündoğan, Prof. Dr. Yücel Güney ve Prof. Dr. Adnan Özcan, Türk Halk Müziği Topluluğu üyelerine teşekkür belgesi verdi. Dünya Engelliler Günü vesilesiyle gerçekleştirilen konserde ise Şef Öğr. Gör. Erdal Uludağ iken, bağlamada Öğr. Gör. Erdal Uludağ ve Hasan Uğur Önlü, gitarda Olcay Böge, basgitarda Emre Üçkaya, bendirde Durmuş Çakıt, kemanede İbrahim Uğur Önür, kaval-zurnada Ali Bedel, davul-bendirde Özkan Tekmen, darbukada Cem Çelebi ve Serkan Tintaş yer alırken koristler Aynur Çetinkuş, Bilge Sinem Özpınar, Caner Oyman, Cemal Fırat, Ebubekir Özüdok, Ercan Güner, H. İbrahim Sarıkaya, İrfan Çetinkuş, Kader Can, Kübranur Petek, Necibe Selcen Yücel, Neriman Demir, Neslihan Dinç, Nihal Yalçın, Rümeysa Ergin, Satılmış Çetinkuş, Serpil Ceylan, Yusuf Çınar, Zafer Cengiz, Zuhal Dülger yer alırken, koordinatör Arş. Gör. Emrullah Tören, teknik ekipte Naci Vatansever, Metin Anık, Ahmet Özdemir, Zafer Turan, Önder Özkan, Yusuf Emre Över, Bilal Çetinkaya, Kadir Çetin yer alırken, kostümde Hatice Özsoy, Vasfiye Umutlu, Belgin Gündoğan yer alırken, görsel tasarımda Nurcihan Özkan yer aldı.

Konserde Elazığ yöresinden ‘’Şu Fırat’ın suyu akar serindir’’, Sivas yöresinden ‘’Fincanı taştan oyarlar’’, Kırşehir yöresinden‘’Sevdan olmasaydı’’, Solist Neslihan Dinç’in yorumuyla Erzurum yöresinden ‘’Şafak söktü yine sunam uyanmaz’’, Solist Rümeysa Ergin’in yorumuyla Ankara yöresinden ‘’Ayva çiçek açmış yaz mı gelecek’’, Azerbaycan yöresinden ‘’Dut ağacı boyunca’’, Azerbaycan yöresinden ‘’Dağlar Kızı Reyhan’’, Solist Zafer Cengiz’in yorumuyla Kahramanmaraş/Elbistan yöresinden ‘’Çamdan sakız akıyor’’, Ordu yöresinden ‘’Hekimoğlu derler benim aslıma’’, Çanakkale yöresinden ‘’Evreşe yolları dar’’, Solist Serpil Ceylan’ın yorumuyla Ordu yöresinden ‘’Yine yeşillendi fındık dalları’’, Gaziantep yöresinden ‘’Bahçalarda mor meni’’, Trabzon yöresinden ‘’Yaylanın çimenine’’, Isparta yöresinden ‘’Çayır çimen geze geze’’, Solist Satılmış Çetinkuş’un yorumuyla Sivas yöresinden ‘’Duydum dost yaralanmış’’, Solist Ebubekir Özüdok’un yorumuyla Antalya yöresinden ‘’Meşelidir engin dağlar meşeli’’, Bitlis yöresinden ‘’Dideban üstündeyim’’, Erzurum yöresinden ‘’Kağızman’a ısmarladım nar gele’’, Diyarbakır yöresinden ‘’Diyarbakır güzel bağlar’’ türküleri dinleyicilerin beğenisine sunuldu.

 Gönderen: eskisehirgundem

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Kültür-Sanat Haberleri

Ana Arı

Karniyol(carnica) Ana arı, üretimi, satışı üzerine site.

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Antika/Sanat/Koleksiyon, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar