16 Şubat 2019 Cumartesi
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

HASTALIK ÜRETİLİYOR BİZLER DE TÜKETİYORUZ

Eskişehir Kent Konseyi, özellikle hastalıklar ve gıda endüstrisi arasındaki ilişkiler ile ilgili araştırmalarıyla ses getiren ünlü Onkolog Dr. Yavuz Dizdar’ı Eskişehirlilerle buluşturdu. Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği konferansta konuşan Dizdar “Endüstri hastalık üretir, bizler de tüketiyoruz.”dedi.

Çevre Sağlık ve Enerji Çalışma Grupları ortaklığından düzenlenen “Sürdürülebilir Enerji ve Sağlıklı Yaşam” adlı konferans Taşbaşı Kültür Merkezi Kırmızı Salon’da Dr. Yavuz Dizdar tarafından verildi. Konferansın açılış konuşmasını yapan Eskişehir Kent Konseyi Başkanı Nuray Akçasoy, Dizdar’ı ağırlamaktan dolayı mutluluk duyduklarını söyledi. Sağlıklı yaşamın ve beslenmenin doğal tarım ile hayvancılık ile sürdürülebileceğini ifade eden Akçasoy “Ne yazık ki şehrimize kömürlü termik santral kurulmak isteniyor. Bilim insanları santral ile verimli topraklarımızı, suyumuzu kaybedeceğimizi söylüyorlar. Gıda konusunda dışa bağımlı olmamak, sağlıklı beslenmek için topraklarımıza sahip çıkmalıyız.”dedi.
Açılış konuşmasının ardından başlayan konferansta, Dr. Yavuz Dizdar, hastalıkların artmasının nedenlerinin sorgulanması gerektiğini vurguladı. Kanser, obezite gibi hastalıkların artmasına paralel olarak hastane inşaatlarının da arttığına dikkat çeken Dizdar  “Nedenlerini mutlaka sorgulamalıyız. Sizler dışında bu mücadeleyi ciddiye alan yok. Ucuz, raf ömrü fazla, GDO’lu vs. denir ama kimse nedir, ne içindir demez.  Örneğin dört bir tarafınıza bakın barajlar yapılıyor enerji ihtiyacı var diye, toprak bitiyor. İşin özü ucuz düşünmek. Ucuz olsun dersek, enerji ihtiyacını desteklemiş oluruz. Kabul etmemeliyiz, çabalıyız. Bir sistem değişecekse, tamamen değişmeli. Eğer siz tutup ben ucuz istiyorum her şeyi derseniz, bu makineleşmek zorunda. Makineleşme isterseniz de o termik santralin enerjisini ister. “diye konuştu.
“Hastalıklar endüstri tarafından üretilmekte ve bizler tarafından da tüketilmektedir” diyen Dizdar, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Mevcut sistemin bilimle alakası yoktur. Bizim amacımız farklı bir şeyler anlatmaktır. Yeni iş gücümüz kimyasallar ve makineler, gıda otomatları. Artık banka işlemleri, alışverişler, oyunlar, eğitim hepsi kabaca kimyasallaşmış, motorlaşmış diyebiliriz. Doğal olarak bunun sonucu tümör, hastalık olacaktır.”Gönderen: eskisehirgundem

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Kültür-Sanat Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Antika/Sanat/Koleksiyon, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar