16 Aralık 2018 Pazar
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

ESKİŞEHİRDE 100.YIL GÜMÜŞHANE GECESİ YAPILDI

ESKİŞEHİRDE 100.YIL GÜMÜŞHANE GECESİ YAPILDI
  • 19 Şubat 2018 Pazartesi
  • 2181 kez okundu

Eskişehirdeki Gümüşhaneliler Derneği 15 Şubat Gümüşhanenin Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 100.Yılında Şehit ve Gazileri Anma Gecesi düzenledi.

Eskişehir Öğretmenevi Mavi Salonunda düzenlenen geceye katılım yoğundu. Kütahya Valisi hemşerimiz Ahmet Hamdi Nayir ve eşi Münevver Nayir başta olmak üzere, İl Jandarma Alay Komutanı J.Kd.Albay Uysal Ağaoğlu, İl Emniyet Müdürü Engin Dinç, Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, Eskişehir Ticaret Odası Başkanı Metin Güler, Ankara Gümüşhaneliler  Dernekler Federasyonu Başkanı Hamdi Arslan,MHP İl Başkanı Kadir Bıyık,Seyitgazi İlçe Milli Eğitim Müdürü Nazmi Avcı, Odunpazarı İlçe Emniyet Müdürü Selçuk Yılmaz, Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Eskişehir Şubesi Başkanı Hacı Şahin, Sarar Fabrikaları Protokol Müdürü Alaattin Çoban,İş Adamları,Şehit aileleri,Sivil toplum örgüt temsilcileri ve  davetliler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunması ile başlayan gecenin sunuculuğunu Dernek Başkan Yardımcısı Hüseyin Turhan yaptı.

Bilal Taşçı’nın okuduğu Kuran tilaveti sonrası başta ülkemizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere vatan için canını feda eden şehitlerimiz ve ebediyete göçmüş gazilerimiz adına Tepebaşı İlçe Müftülüğünde vaiz olarak çalışan  hemşerimiz Vahap Teker dua yaptı.

Gümüşhane engebeli arazisine rağmen hep önüne düz bakan insanlar yetiştirmiştir diyen hemşerimiz Kütahya Valisi Ahmet Hamdi Nayir gecede yaptığı konuşmada şunları söyledi.”Bin Km.uzaklıkta gönüllerinde Gümüşhanemizi yaşatan kıymetli hemşerilerimizle birlikte olmaktan çok mutluyum.Allaha hamd olsunki millet olarak uğrunda can vermeye hazır olduğumuz korunması için canımızı feda edebileceğimiz nimetlere sahibiz.Bunların başında vatan geliyor.Mukaddesat ve bayrak geliyor.Ecdadımız geliyor.Ta Malazgirtten başlayan mücadelenin her tarihi kıymetlidir.26 Ağustos 30 ağustos 18 Mart kıymetlidir. 15 Şubat Kıymetlidir.Düşmanı memleketimizden söküp atttığmız tarih kıymetlidir.Bizi yaşatan bize güven veren tarihler.Dolayısıyla biz bu tarihler de kendi benliğimizi yeniden hatırlayıp birlik ve beraberliğmizi perçinleyen tarihler olmalı. Onun için bu günleri anmak 100 yıl önceki yaşanılan acı gerçekleri anmada hatırlamada bize ölçü oluyor.Sizler Bin Km.uzaklıkta Gümüşhanede düzenlenen kurtuluş törenlerinede güzel Eskişehirimizden bir parçada katkı sağlamış oluyorsunuz.”dedi.


Bu sene Gümüşhane’mizin Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 100.Yılını hep birlikte coşku ile kutladıklarını söyleyen Dernek Başkanı Uğur Yücel açılış konuşmasında şunları söyledi:”Her yıl Eskişehirimizde 15 Şubat tarihini memleketimizin düşman işgalinden kurtuluşu yıl dönümü olarak kutluyoruz. Bu yıl almış olduğumuz karar doğrultusunda ülkemizin içinde bulunduğu hassas dönem ve sınır ötesinde kahraman ordumuzun yapmış olduğu harekat nedeniyle  şehitlerimizi ve gazilerimizi anma gecesi olarak düzenlemeyi uygun gördük. Gecemize emek veren yönetim kurulundaki arkadaşlarıma,destek sağlayan iş adamları hemşerilerimize,Belediye Başkanlarımıza  huzurlarınızda teşekkür ediyorum. 100 Yıl önce atalarımızın vermiş oldukları amansız mücadele sonucu bu aziz vatanı bizlere miras bırakan dedelerimizin yolunda yürümeye karalılıkla devam edeceğiz.Kamplaşma ve ötekileşme kelimeleri lügatlarında bulunmayan Gümüşhaneliler, insanı yaşatki devlet yaşasın sloganının kendilerine rehber edinmiş vatan,millet ve din mefhumlarının önemini hücrelerinde hissetmiş ve hissettirmişlerdir.Porsuk ile Harşitin dostluğunu önemsiyoruz. Her iki kentin kültürel mirasını bizden sonraki kuşaklara aktarmak için dernek faaliyetlerimize devam edeceğiz.Gönlümüz bir Hanemiz Bir” dedi.

Gümüşhaneliler gecesinin son bölümünde aşıklık ve ozanlık geleneğinin ülkemizdeki öncü isimlerinden olan Gümüşhaneli hemşerimiz Aşık Kul Nuri ve Erzurumlu Aşık Türabi sahneye çıktı. Aşıkların karşılıklı çalıp söylediği vatan,bayrak,millet ve şehitlik temalı deyişleri geceye damgasını vururken ellerinde türk bayraklarıyla ozanlara eşlik eden hemşerilerimiz heyecan ve coşkuyu bir arada yaşadılar.

Gümüşhaneliler gecesine, Gümüşhane Valimiz Okay Memiş ile Belediye Başkanımız Ercan Çimen telgraf ve çeleng gönderdi.Ayrıca,Eskşehir Miletvekili Utku Çakırözer, Büyükşehir Belediye Başkanı Prof.Dr.Yılmaz Büyükerşen ile Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt’ta kutlama telgrafı gönderenler arasındaydılar.

Yemek ikramının yanısıra Gümüşhaneden getirilen yöresel pestil ve köme geceye katılanlara ikram edildi.
Gümüşhaneye ve Gümüşhaneliye yakışacak güzel bir gece yaşadıklarını sözlerine ekleyen Eskişehirdeki Gümüşhaneliler,Birlik ve Dayanışma içerisinde, manevi havası yüksek milli duygularımızı pekiştiren böyle bir gece planladıkları için dernek yönetimine teşekkür ettiler.

 Gönderen: eskisehirgundem

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Kültür-Sanat Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Antika/Sanat/Koleksiyon, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar