23 Ocak 2019 Çarşamba
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Tepebaşından Tiran’da Konser

Tepebaşından Tiran’da Konser
  • 25 Nisan 2018 Çarşamba
  • 1216 kez okundu

Tepebaşı Belediyesi İki Elin Sesi Var Çocuk Senfoni Orkestrası muhteşem bir konser ile bir kez daha kendine hayran bıraktı. Konserin adresi bu kez Arnavutluk’un başkenti Tiran oldu.

Türkiye'nin Tiran Büyükelçiliği tarafından, Tiran Yunus Emre Enstitüsü (YEE) işbirliğinde düzenlenen konsere, Arnavutluk Kültür Bakanı Mirela Kumbaro, Türkiye'nin Tiran Büyükelçisi Murat Ahmet Yörük, Arnavutluk Savunma Bakan Yardımcısı Petro Koçi, Eskişehir Tepebaşı İlçe Belediye Başkanı Ahmet Ataç, Tiran Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Ömer Osman Demirbaş'ın yanı sıra yüzlerce çocuk, sanatsever ve vatandaş katıldı.

Türkiye’nin Tiran Büyükelçisi Murat Ahmet Yörük'ün özel daveti ile 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları için Tiran’a gelen İki Elin Sesi Var Çocuk Senfoni Orkestrası’nın ilk durağı büyükelçilikte düzenlenen 23 Nisan kutlamaları oldu.

Çocuklar 23 Nisan’ı Tiran’da kutladı

Türkiye’nin Tiran Büyükelçiliği’nde düzenlenen 23 Nisan kutlamaları renkli görüntülere sahne olurken, burada konuşan Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç herkesin bayramını kutlayarak başladığı konuşmasında; “Değerli dostlarım Mustafa Kemal Atatürk 1920’de meclisin açılışında egemenliği ilan etmişti. 23 Nisan’ı 1924’te çocuk bayramı olarak düşünmüştü. 1979’da UNESCO o yılı çocuk yılı ilan ettiğinde, bu önemli gün, uluslararası bir kimliğe büründü. Bizi, 23 Nisan kutlaması için senfoni orkestramızı buraya davet eden değerli büyükelçim ve eşine şükranlarımı sunuyorum.” ifadelerini kullandı.

Tiran Büyükelçisi Murat Ahmet Yörük ise çocuklara ithafen yaptığı konuşmasında; “Yaşları küçük ama yaptıkları büyük, çok sevgili sanatçılar, Eskişehir’den Tiran’a hepiniz hoş geldiniz. Anadolu’nun merkezinden, Yunus Emre’nin ve Nasreddin Hoca’nın diyarından, benim ve eşimin de doğum yeri olan Eskişehir’den kalkıp, bizler için,  Balkanlar’ın ortasındaki dost ve güzel ülke Arnavutluk’a geldiğiniz için çok mutluyuz. Başta Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç ve değerli çalışma arkadaşlarına bu etkinliğin gerçekleşmesinde katkılarından ötürü içten şükranlarımı sunarım.” şeklinde konuştu.

Konser salonunda büyük coşku

Akşam saatlerinde ise İki Elin Sesi Var Çocuk Senfoni Orkestrası 21. konserini büyük bir coşkuyla gerçekleştirdi. Tiran Kongre Sarayı’nı dolduran yaklaşık 2 bin kişi bu keyifli geceye tanık oldu.

Konserin düzenlenmesinde büyük emeği bulunan Tiran Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Osman Demirbaş konser öncesi yaptığı konuşmada; “Uzun süren millî mücadelenin ardından Türk Milleti, kendisinin egemenliğine müdahale eden güçlere karşı her türlü zorluğa rağmen yeniden bir tarih dersi vermiştir. Sonunda aziz milletimiz zafere ulaşmıştır. Bu bayram bütün dünya çocuklarına armağan edilmiştir.” ifadelerini kullandı.

Başkan Ataç ise “Herkesi sevgi ve saygıyla selamlıyorum” diyerek başladığı konuşmasında; “Öncelikle Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını saygıyla anıyorum. Atatürk öyle bir liderdi ki Türkiye’nin kuruluşunun önemli bir tarihini çocuklara armağan etti. Bayramınız kutlu olsun çocuklar. Bu konserin gerçekleşmesinde emeği olan herkese en derin sevgi ve saygılarımı sunuyorum. Sevgili çocuklar nice nice güzel bayramlara, aydınlık günlere.” ifadelerini kullandı. Ataç, ayrıca orkestranın kurulduğu günden beri destekçisi olan bağışçılara da teşekkür etti.
Büyükelçi Yörük ise Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının Türkiye Cumhuriyeti'nin karar verici ve kanun yapıcı kurumunun binasını, tüm zorluklara rağmen Türk halkının evlerinden getirdikleriyle inşa edip donattıklarını ifade ederek, şunları kaydetti; "İşte bu ilk mecliste Mustafa Kemal Atatürk, Türkiye'nin geleceğini tasarlandığı için bugünü Türkiye'nin ve tüm milletlerin geleceğine bir bayram olarak hediye etmiştir. Yani tüm çocuklara. Biz her 23 Nisan'da Türkiye'de sembolik olarak Meclis başkanının koltuğu dahil en yüksek mevkilerdeki resmi makam koltuklarını çocuklarımıza devrederiz. Bu özel günde ülkenin yönetimine şimdiden alışsınlar diye sembolik olarak yöneticilerin koltuklarını çocuklara bırakırız."

Bu yıl Türk çocukları kardeş ülke Arnavutluk'a getirmeyi düşündüklerini dile getiren Yörük, "Bu amaçla kendileri küçük ama sanatları çok büyük olan İki Elin Sesi Var Çocuk Senfoni Orkestramızı sizler için bin 300 kilometre öteden, Eskişehir’den getirdik. Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç ve değerli çalışma arkadaşlarına bir kez daha teşekkürlerimi sunuyorum." şeklinde konuştu.

Arnavutluk Kültür Bakanı Kumbaro, yaptığı konuşmada, Türk milleti gibi büyük bir milletin ulusal bayramının, iki ülkenin geleceği olan çocuklar ile düzenlendiğini ifade etti. Mustafa Kemal Atatürk'ün Türkiye için büyük bir kişilik olmasının yanı sıra, Arnavutlar da dahil olmak üzere tüm bölge için olağanüstü bir medeniyet örneği teşkil ettiğini dile getiren Kumbaro, "Verdiği mücadelenin ötesinde çocukları düşünerek verdiği özgürleştirici mesaj da önemli." dedi.
İki Elin Sesi Var Çocuk Senfoni Orkestrası’na da değinen Kumbaro; “Bir şehrin belediye başkanı kendi şehrinde bir orkestra kurduğu zaman şehrinin bugününü düşünüyor demektir. Ancak çocuklardan oluşan bir orkestra kurduğu zaman kendi şehrinin geleceği için çalışıyor demektir. Bu orkestrayı kurduğunuz ve Arnavutluk’a geldiğiniz için Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç’a teşekkürlerimi sunuyorum.” şeklinde konuştu
Etkinlikte sahne alan İki Elin Sesi Var Çocuk Senfoni Orkestrası; Ramazan Albayrak'ın şefliğinde ve 17 eğitmen, 68 öğrenci ile Happy Blues, Orkestra İçin Suit, Pizzicato Polka, Ağır Zeybek, Bugün 23 Nisan, Bir Dünya Bırakın, Mrekullia, Sa I Dua Lulet ve Chamambo isimli şarkılar olmak üzere 9 eseri icra etti.

Konserde Liceu Artistik Jordan Misja Güzel Sanatlar Lisesi'nin 60 kişilik korosu, İki Elin Sesi Var Orkestrası'na iki Arnavutça, iki de Türkçe parça ile eşlik ederek salondaki coşkuya ortak oldular. Aynı liseden 10 öğrenci de yaylı çalgılarda orkestrayla birlikte çaldı.

Konserin ardından hep bir ağızdan “Hayat Bayram Olsa” şarkısı söylendi. Konserin gerçekleşmesinde emeği geçenlere; Global Lojistik Anonim Şirketi, Günaydın Et, Hafız Mustafa, Arnavutluk Türkiye Sanayi ve Ticaret Odası (ATTSO)’ya teşekkür edilmesinin ardından bu keyifli gece sona erdi.Gönderen: eskisehirgundem

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Kültür-Sanat Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Antika/Sanat/Koleksiyon, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar