22 Şubat 2019 Cuma
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

PSİKİYATRİ HASTALARININ EL EMEKLERİ GÖRÜCÜYE ÇIKTI

PSİKİYATRİ HASTALARININ EL EMEKLERİ GÖRÜCÜYE ÇIKTI
  • 20 Haziran 2018 Çarşamba
  • 528 kez okundu

Eskişehir Devlet Hastanesi’ Zübeyde hanım yerleşkesinde tedavi gören psikiyatri hastalarının bir yıl boyunca usta öğreticiler eşliğinde yaptıkları ele emeği göz nuru eserleri, açılan yılsonu sergisiyle görücüye çıktı.

Hastane bahçesinde açılan sergiyle alakalı açıklamalarda bulunan Devlet Hastanesi Zübeyde Hanım yerleşkesi sorumlusu Başhekim Yardımcısı Dr. Gamze Mumcu; Toplum Ruh Sağlığı Merkezimiz Eskişehir Devlet Hastanesi bünyesinde 2011 yılından bu yana hizmet verdiğini belirterek, amacımız hastalarımızın tedavisini toplum içinde yaşarken yapmak, hastaneye yatışlarını en az düzeye indirmek. Bu bağlamda resim, müzik, el sanatları drama aşçılık okur–yazar kursları yanında tarihi-kültürel geziler, sinema, tiyatro gibi dış aktiviteler ile bireylerin sosyal çevre içinde hayata tutunmalarını sağlamaktır.720 kayıtlı hastası olan Eskişehir Toplum Ruh Sağlığı Merkezimize her gün 100 e yakın başvuru olmaktadır. Artık geleneksel hale gelen bahar şenliği ile de yıl boyu Halk Eğitim Merkezinden gelen Hocalarımız gözetiminde hastalarımızın yaptığımız el emeği ürünlerin sergilendiğini söyledi.

Sergi açılışında konuşan Eskişehir İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Uğur Bilge; açılan serginin psikiyatri tedavisinin bir parçası olduğunu söyledi. Psikiyatri de ilaç tedavisinin yanı sıra bir de meşguliyet tedavisi bulunduğunu anlatan Müdür Bilge “Psikiyatri tedavide öncelikle elbette ilaç tedavisi var. Ama bunu destekleyecek bazı tedavi yöntemleri de bulunuyor. Bunlardan bir tanesi de meşguliyet tedavisi. Sergilenen ürünlerde meşguliyet tedavisinin birer parçaları, Bu faaliyetin hasta üzerinde bir etkisi var. Onları meşgul ediyor. İçerisinde bulunduğu sıkıntılı durumdan, içerisinde bulunduğu patolojik durumdan uzaklaştırarak hayata bağlama noktasında bir adım. Sadece ilaç alıp klinikte yatmanın her zaman istenilen etkisi olmuyor. Bu tür uğraşılar hastaların tedavilerinin bir parçası olarak sosyalleşmelerini de sağlıyor” ifadelerini kullandı. Müdür Bilge, Yapılan ürünleri halka göstererek psikiyatri hastalarına moral kazandırmayı hedeflediklerini kaydederek "İşe yaradığı duygusu bir şey öğretmenin kıvancı, üstelik bunu grup içinde ve topluluk içinde yapmak disiplin ve düzende gerektiriyor. Burada emeği geçen herkese teşekkür ediyorum." ifadelerini kullandı
Hastane Bahçesinde Açılan sergiye Tepebaşı Kaymakamı Salih Keser, Eskişehir Devlet Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Yaşar Bildirici, Yunus Emre Devlet Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Mustafa Karagülle ve diğer sağlık idarecileri katıldı.
Psikiyatri hastalarının hazırlamış olduğu uğraş terapisi el sanatları sergisi hafta boyunca devam edecek.

 Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Kültür-Sanat Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Antika/Sanat/Koleksiyon, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar