22 Şubat 2019 Cuma
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

BOZKIR’IN ORTASINDAKİ VAHA SAKARYABAŞI SUALTI SERGİSİ AÇILDI

BOZKIR’IN ORTASINDAKİ VAHA SAKARYABAŞI SUALTI SERGİSİ AÇILDI
  • 21 Haziran 2018 Perşembe
  • 434 kez okundu

Anadolu’ya hayat veren Sakarya Nehri’nin doğduğu, ‘Bozkır’ın ortasında vaha Sakaryabaşı Su Altı Sergisi’ açıldı.
AK Parti Milletvekili Prof. Dr. Emine Nur Günay’ın öncülüğünde, Çifteler Belediyesi ve Su Altı Spor Kulübü destekleriyle Türkiye’nin ilk dünyanın sayılı merkezi olan Sakaryabaşı Su Altı Sergisi’nin açılışına Eski Bakan ve AK Parti Milletvekili Nabi Avcı, AK Parti Milletvekili Prof. Dr. Emine Nur Günay, Çifteler Belediye Başkanı Metin Özen, MHP Milletvekili Adayı Kadir Bıyık, AK Parti İl ve ilçe teşkilatları ve çok sayıda davetli katıldı.

PROF. DR. EMİNE NUR GÜNAY’A DESTEKLERİNDEN ÖTÜRÜ ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM
Çifteler Belediye Başkanı Metin Özen Sakaryabaşı’nın yalnız Çifteler ve Eskişehir için değil dünya içinde büyük bir hazine olduğunu vurguladı. Özen, “Biz 2009 yılında Sakaryabaşı en büyük hazine dedik ve yola çıktık. 2010 yılında dalışlar başladı.  12 ay boyunca 24 saat dalış yapabileceğiniz tek yer Sakaryabaşı.  8-12 ve 4 yaş grubundan 500 kursiyerimiz var.  Hocalarımıza ve siz değerli hemşerilerimize destekleriniz için çok teşekkür ediyoruz. Eskişehir Türk Dünyası Kültür Başkenti bize iki kapalı spor salonu, beş adet halı saha ve basketbol tesisleri kazandırdı.  Dalış Kulübünün en büyük fırsatları AK Parti Milletvekilimiz Prof. Dr. Emine Nur Günay kazandırdı. Dalış pahalı bir spor, birçok ekipmanımızı almamızda öncülüğü oldu. Başta bu spora gönül verdiği için ve bizlerden desteğini esirgemediği için Prof. Dr. Emine Nur Günay’a teşekkür ediyorum.  Bize bu fırsatları sunan, maddi manevi destek olan Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a çok teşekkür ediyorum. Suya dokunmak için herkesi Çifteler’e davet ediyorum” dedi.

ANADOLU’NUN GÖBEĞİNDEKİ DEĞER SAKARYANBAŞI
Krüvatör, SUFOD Başkanı ve Su Altı Fotoğrafçısı Ateş Evergin ise şunları kaydetti, “Böyle bir sergiye vesile olan ve katılım sağlayan herkese çok teşekkür ederim. Anadolu’nun ortasında böyle bir yerin kullanıma açılması bizler için neredeyse hayaldi. Sualtı fotoğrafçılığında en net görüntüleri denizde elde edebilirsiniz. Akarsu ve göller zor yerlerdir. Suları bulanık ve soğuktur. Bu yüzden Sualtı fotoğrafçıları genelde bu sulardan uzak durur.  Ama Sakaryabaşı’nda en net görüntüleri elde edebilmekteyiz, su neredeyse cam gibi net. Anadolu’nun göbeğindeki bu değere katma değer sağlamalı ve korumalıyız.  Sergimizdeki canlıların birçoğunu burada sergileyemedik. Ancak suyun içindeki canlıları da bilim dünyasına kazandırmalıyız.” 


SAKARYABAŞI DÜNYA MARKASI OLACAK
Kendisi de bir dalgıç olan ve bu spora gönül veren AK Parti Milletvekili Prof. Dr. Emine Nur Günay, “Çifteler’i hepimiz biliyoruz mutlaka gitmişizdir fakat Bozkır’ın ortasındaki vaha Sakaryabaşı’nda, suyun altında bambaşka bir dünya var ve o dünya ile tanışmanızı çok arzu ederim.  Sakaryabaşı bizim için büyük bir değer Anadolu’ya hayat veren Sakarya Nehri’nin doğduğu yer, 824 kilometrelik Sakarya Nehri’nin, demokrasinin başladığı yer. Birçok özelliği var ama 2015 yılına kadar böyle bir özelliği olduğunu bilmiyordum. İlk kez 2015 yılında tatlı su dalışı yaptım. Yerin altında çok büyük bir değer var. Eskişehir ilçeleri yenilikçi atılım platformu çerçevesinde her ilçemizden bir marka dedik. İnşallah Çifteler’imizin  markası da Sakaryabaşı olacak Su altı dalışı ve görüntüleme merkezi olacak. Bu konuda ilk adımı sizlerle birlikte bugün atıyoruz. Bu burada kalmayacak sergimiz Eskişehir’de ve farklı şehirlerde devam edecek.  Hatta yalnız ulusal değil, uluslararası platformda da Sayın Bakanımız Nabi Avcı’nın desteği ile de Sakaryabaşı’nın sualtı dalış ve görüntüleme merkezi olabileceğini tüm dünyaya göstereceğiz. Bunu yaparken doğayı ve çevreyi koruyacağız. Bu değerimizi tüm dünyaya tanıtacağız.  Bu çalışmaların arkasında büyük bir ekip var her birine ayrı ayrı teşekkür ediyorum” dedi.

DEĞERLERİMİZİ UCUZLATMAYALIM
Eski Milli Eğitim ve Kültür Bakanı, AK Parti Milletvekili Nabi Avcı, “Sakaryabaşı bir dünya markası olacak bunu ucuzlatmamız gerekiyor. Vilayetlerimizin her birinde sadece orada olan bir takım şeyler var ve orada yaşayanlar için sanki çok sıradanmış gibi dünyaya açılırken de ucuzlatılarak açılıyor bu turizm açısından çok tehlikeli bir eğilim” ifadelerine yer verdi ve emeği geçen herkese teşekkür etti.

Konuşmaların ardından Prof. Dr. Nabi Avcı’ya ve Prof. Dr. Emin Nur Günay’a Çifteler Belediyespor Dalış Montu hediye edildi ardından açılış kurdelası kesildi ve sergideki fotoğraflar incelerken Prof. Dr. Emine Nur Günay’a 29 Ekim 2015 yılında Cumhuriyet Bayramı’nı sualtında bayrak açarak kutladığı dalışa ait fotoğrafları hediye edildi.
Bir hafta boyunca sürecek sualtı sergisinde Gökgöz, Karaburgu, Kırkkız ve Ana Gölet olmak üzere 4 farklı dalış noktasından 4 mevsime ait fotoğraflar sergileniyor.

 Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Kültür-Sanat Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Antika/Sanat/Koleksiyon, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar