22 Şubat 2019 Cuma
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

İÇAD’IN ÇOCUKLARI SESSİZ DOĞA YOLCUSU

İÇAD( İşitme Engelli Çocuklar Ve Aileler Derneği) Sessiz Doğayı keşfe gitti.

İÇAD üyesi 21 çocuk ve 3 yetişkin 2-8 Temmuzları tarihleri arasında Süleyman Demirel Üniversitesi TÜBİTAK destekli 4004 Bilim Ve Toplum Projesi Kampına katılmak için yola çıktılar.

Eğitim konusunda, toplumu tasarlarken, bir toplum modeli ortaya koyarken, o toplumun içinde yaşayan herkesi düşünerek plan yapmak gerekir. TÜBİTAK Bilim ve Toplum Projeleri kapsamında tüm meslek ve yaş gruplarından katılımcılara eğitim verilmekte. Sessiz Doğa-5 projesinde ortaokul 5, 6, 7 ve 8. sınıflarında eğitim gören işitme engelli öğrencilerimizin doğa eğitimi almaları hedeflenmiştir.

İÇAD Yönetim Kurulu Üyesi Ürküş GÜREL  projeye dernek olarak katılımlarını sağlayan Proje yürütücülerine çok teşekkür ederek projenin amaçlarını belirtti.

 “ Proje ile hedef kitleye kazandırmayı amaçlananlar ise aşağıdaki gibi sıralanabilir:

1. Tabiatı; onun diliyle ve onunla birlikte tanıtmak, tabiat zenginliklerine yönelik ekolojik bir bakış açısı kazandırmak
2. Yöremizde bulunan Milli Park, Tabiat Parkı, Sulak alanlar gibi korunan doğal alanların tanınması ve buralardaki flora ve fauna türleri hakkında yerinde verilecek görsel bilgilerle, müze, laboratuvar ve üretim çiftliği gibi alanlardaki mevcut bilgiyi de kullanarak hedef kitlenin bilgi dağarcığına doğal-ekolojik unsurlar eklemek
3. Yaban hayvanlarının doğal denge içerisinde konumunu ve önemini, yaşama ortamlarında görmek, izlemek ve öğrenme fırsatı vermek.
4. Flora elemanlarının doğal denge içerisinde konumunu ve önemini, yaşama ortamlarında görmek, izlemek ve öğrenme fırsatı vermek.
5. Tabiat ile ilgili bilimsel süreçleri yerinde görmek ve göstermek.
6. Öğrencilere çevrelerini tanımaya çalışma ve doğayı öğrenmeye ilgi ve istek duymaları yönünde yeti kazandırmak.
7. Farklı il ve okullardan gelen işitme engelli öğrencilerimizin kaynaşma, sosyalleşme, çevre duyarlılığı ve sorun çözme becerilerini geliştirmeye yönelik yapıcı ve katılımcı bir çevre ya da doğa programı geliştirmek.

Gerçekleştirilecek olan eğitim, katılımcı ve sorgulayıcı bir yaklaşımla bizzat doğanın içinde "doğal denge" denilen olağanüstü uyumun algılanmasına ve bu uyumun bozulmasını önleyici kimi önermelerin olduğu, ekoloji tabanlı bir eğitim uygulamasıdır. Böylece ekosistemler, tüm öğe ve işlevleri ile bir bütün olarak anlatılacak ve anlaşılacaktır. Bu işlevlerin insan bağlantısı, başka bir deyişle yaşam için gerekliliği ve öneminin kavranması da sağlanmış olacaktır.
Çocuklarımızın kendini gerçekleştirmesine imkan sağlayacak daha nice projelerle yola devam edeceğiz .” dedi.Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Kültür-Sanat Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Antika/Sanat/Koleksiyon, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar