16 Haziran 2019 Pazar
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Anadolu’nun Altın Elleri: El Sanatları Festivali kapılarını açtı

Türk el sanatlarının sergi ve atölye çalışmalarının yer aldığı "Anadolu'nun Altın Elleri: El Sanatları Festivali"nin açılışı, 5 Ekim Cuma günü Anadolu Üniversitesi Türk Dünyası Bilim, Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirildi. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Anadolu Üniversitesi ve Geleneksel El Sanatları Derneği iş birliğiyle gerçekleştirilen festivalin, açılışına çok sayıda davetli katıldı. Festivalin açılışında söz alan katılımcılar, bölücü terör örgütünün hain saldırısı sonucunda şehit düşen askerler için taziye dileklerini ilettiler.

"Geleneksel el sanatları kültürümüzdür"

Anadolu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Savaş Koparal, festival açılında gerçekleştirdiği konuşmasında şunları aktardı: “Bilim ve sanat sevildiği yere gidermiş, Anadolu Üniversitesi olarak sanata ve bilime çok önem veriyoruz. Bugün bu etkinliğe ev sahipliği yaptığımız için gurur duyuyoruz. Geleneksel el sanatları kültürümüzdür, dolayısıyla bugünkü yaşamımızı ve manevi değerlerimizi oluşturmaktadır. Bu işi gerçekleştiren 33 sanatçımız 34 sanat dalında verdikleri bu eserlerle bizi çok mutlu etti. Ayrıca emek veren herkesi kutluyorum ve hayırlı olmasını diliyorum.”

“Sanat, insanı insana bağlayan unsurlardan biridir"

Eskişehir Vali Yardımcısı Aslan Avşarbey ise festivale ilişkin olarak, “Sanat, insanı insana bağlayan unsurlardan biri. Bu el emeği göz nuru işlere zaman ayırdığınız için sizlere çok teşekkür ediyorum.  Gerçekten her biriniz kendi alanınızda önemli eserler üretmişsiniz, gönlünüze sağlık.” dedi.

"İnsanlığa huzuru barışı sunma gibi bir amacınız varsa sanattan sanatçıdan uzak kalamazsınız"

Anadolu Üniversitesi Türk Dünyası Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Mehmet Topal ise festivale ilişkin görüşlerini şu şekilde dile getirdi: “Binlerce yıldır şehitlerimizin kanlarıyla sulanan bu topraklarda bir medeniyet inşa ettik. Bu ihtişamlı tablonun oluşmasında sanatçılarımızın ve onların seleflerinin çok büyük payları var. Eğer böyle bir tasarrufunuz varsa insanlığa, huzuru ve barışı sunma gibi bir amacınız varsa, sanattan sanatçıdan uzak kalamazsınız. Sergimiz 5-21 Ekim tarihleri arasında sanatçılarımız ve halkımızla bir araya gelecek. Ziyaretçiler, eserlerin nasıl yapıldığını görecekler ve atölye çalışmalarına dâhil olacaklar.”

Festival, 21 Ekim’e kadar Anadolu Üniversitesi Türk Dünyası Bilim, Kültür ve Sanat Merkezi’nde devam edecek.Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Kültür-Sanat Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar