18 Ağustos 2019 Pazar
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

40. Vefat Yılında Hasan Ferid Alnar Sempozyumu

24-25 Ekim 2018
Salon 2016

Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı 24-25 Ekim 2018 tarihlerinde 40. Vefat Yılında Hasan Ferid Alnar Sempozyumu’nu gerçekleştirecek.

Hasan Ferid Alnar (1906-1978), cumhuriyetimizin kuruluş yıllarında eğitimine öncelikle makam müziği ile başlayıp virtüöz kanun çalıcılığıyla ün kazandıktan sonra çoksesli müzik eğitimine Viyana’da devam etmiş olan, yurda dönüşünde besteci, orkestra şefi, konservatuvar eğitimciliği gibi pek çok alanda ulusal müziğimize hizmet etmiş cumhuriyet dönemi ilk kuşak bestecilerden olup Bir Cumhuriyet Çınarı olarak addedilen sanatçımızdır.
Düzenlenecek bilimsel toplantıda Cumhuriyetimizin ilk döneminde müziğin sosyolojik olarak irdelenecek, Alnar’ın öğrencileri tarafından, orkestra şefliği ve eğitimci yönünün ortaya konacak, dünyadaki ilk kanun konçertosu bestecisi olarak kendisinin makam müziği kanun icrâcılığı ve besteciliğine ilişkin katkılarının değerlendirilecek ve eser analizlerinin yer alacak.

Üç oturum ve bir panel biçiminde düzenlenen sempozyumda, davetli konuşmacı olarak besteci, kuramcı ve müzikolog Prof. Yalçın Tura tarafından Ferid Alnar eserlerinin irdeleneceği bir konuşma gerçekleştirilecek. Sanatçının Dünyası – Ferid Alnar adlı Alnar’ın  kendi görüntülerinin olduğu ve kendi hayat öyküsünü dillendirdiği TRT tarafından 1973’te filme alınmış olan belgeselin gösterimi gerçekleştirilecek. Ardından, ilk oturumda müzik sosyolojisi alanında çalışan akademisyenlerce Ferid Alnar’ın müziği ve bestecilik yaklaşımı, dönemin sosyo-kültürel ve politik görünümü çerçevesinde ortaya konulacak. Müzik kuramı alanına bir katkı olmak üzere ikinci oturumda, Alnar’ın eser analizleri sunulacak. “Besteci, Orkestra Şefi ve Eğitimci Kimlikleriyle Alnar” başlıklı panelin konukları ise, Ferid Alnar’ı bizatihi tanıyan, öğrencisi olmuş, yönettiği orkestralarda çalmış ya da arkadaşı olan Koral Çalgan, Hazar Alapınar, Çetin Işıközlü, Tuncer Olcay ve Şefik Kahramankaptan adlı katılımcılardan oluşuyor. Oturum aralarında, Halil Altınköprü tarafından solo kanunla Alnar’ın Hicazkâr Saz Eseri ile piyanist Lilian Tonella Tüzün tarafından Alnar’ın solo piyano için Oyun Havaları adlı eseri seslendirilecek. 24 Ekim 2018 günü saat 13.00’te Müzede Müzik Konserleri kapsamında Safinaz Rizeli tarafından solo kanunla Alnar’ın 10 Saz Semaisi albümünden eserler seslendirilecek.

Bilimsel olmasının yanı sıra sanatsal bir şölen olarak da tasarlanan programda iki konserle Alnar’ın toplam sekiz eseri daha seslendirilmiş olacak. İlki 24 Ekim 2018 akşamı AKM’de saat 20.00’de “Alnar’a Armağan” A Capella Koro ve Oda Müziği Eserleri Konseri olup bu konserde dört değerli topluluk sahne alacak. Konserin ilk yarısında A Cappella Ayangil eşliksiz korosu tarafından Alnar’ın 10 Yunus Emre İlâhisi Koro Süiti Ruhi Ayangil şefliğinde seslendirilecek. İkinci yarıda ise, Duo Blanc et Noir (Selin Şekeranber & Yudum Çetiner) tarafından Alnar’ın Dört El Piyano için Köçekçe adlı eseri seslendirilecek. Alnar’ın Keman Piyano Süiti’nin, Ilgın & Metin Ülkü tarafından seslendirilişinin ardından son olarak Bosphorus Trio, Keman, Çello ve Piyano için Trio adlı Alnar eseriyle konseri sonlandıracaklar.

Yine “Alnar’a Armağan” başlığıyla 25 Ekim 2018’de saat 20.00’de Atatürk Kültür ve Sanat Merkezi’nde Ferid Alnar’ın senfonik eserleri Anadolu Üniversitesi Senfoni Orkestrası ile ve Erdem Çöloğlu şefliğinde hayat bulacak. İlk eser İstanbul Süiti adlı orkestra eseridir. İkinci eser Alnar’ın en çok çalınan ve bilinen eserlerinden olan Kanun Konçertosu olup ilk defa üç kadın kanuni tarafından seslendirilecek. Kanuni Güniz Alkaç, Ayşegül Kostak Toksoy ve Esra Berkman tarafından sırayla konçertonun bir, iki ve üçüncü bölümleri çalınacak. Aranın ardından bestecinin Viyolonsel Konçertosu Melih Kara solistliğinde çalınıp Prelüd ve İki Dans adlı orkestra eseri ile konser sonlanacak.

Alnar'ın 24 adet fotoğrafının ve Viyana Yüksek Müzik Akademisinden aldığı diplomasının yer aldığı bir fotoğraf sergisi Öğrenci Merkezi Fuayesi'nde sergilenecektir. Bu sergide bir cam bölmede Alnar'ın kendi giydiği Orkestra şefliği frakı da yer alacak.

Bir bilimsel ve sanatsal şölen olmasını ümit ettiğimiz sempozyumumuz bilgilerine alnarsempozyum.anadolu.edu.tr adresinden ulaşılabilir.

İletişim bilgileri:
Web: alnarsempozyum.anadolu.edu.tr
E-posta: alnarsempozyum@anadolu.edu.trGönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Kültür-Sanat Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar