18 Haziran 2019 Salı
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

DEĞİŞÖREN ÜÇÜNCÜ GELENEKSEL ÇEKME HELVA GÜNÜ

DEĞİŞÖREN ÜÇÜNCÜ GELENEKSEL ÇEKME HELVA GÜNÜ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Seyitgazi Kaymakamı Cüneyt Demirkol ve Seyitgazi Belediye Başkanı Hasan Kalın’ın da katıldığı Değişören 3. Geleneksel Yöresel Çekme Helva Günü geçtiğimiz günlerde gerçekleştirildi.

Yöresel yöntemlerin kullanıldığı Çekme Helva yapımına Kaymakam Demirkol ve Belediye Başkanı Hasan Kalın’ında eşlik ederek Değişörenli Çekme Helva Ustalarına yardım ettiler. İlçeye Bağlı Değişören Mahalle halkı tarafından soğuk kış günlerinde geleneksel tatlısı ve eğlencesi olan, ayrıca somut olmayan kültürel miras olarak bilinen Çekme Helva yapımı her yılın ilk haftası yapılarak kutlanıyor. Yerel kültürünü yaşatmak isteyen Değişörenliler, bu kültürlerini gelecek kuşaklara aktarmak için bir araya geliyor.

Geleneksel Çekme Helva Gecesine katılan Seyitgazi Kaymakamı Cüneyt Demirkol, gelenek haline getirilen geceye katılmaktan dolayı mutluluk duyduğunu ifade ederek, “bu tür geleneklerin ilçemizde yaşatılması ve kuşaklar arasında devam ettirilmesi gerçekten çok önemli. Bu tür organizasyonları yeniden canlandıran başta muhtarımız ve Belediye Başkanımız Hasan Kalın’a ve bu konudsa duyarlı olan vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum. Bu tür geleneklerimizin gelecek kuşaklara aktarılarak dünyada tanıtılmasını temenni ediyorum” dedi.

Başkan Hasan Kalın konuşmasına bilinen bir deyim olan, ‘Gönül ne kahve ister, gönül sohbet muhabbet hepsi bahane’ sözleriyle başlayarak şunları kaydetti: “Çekme Helva Günü sebebiyle Değişören mahallemizdeyiz. Tüm işlemleri tamamlanan geleneksel helvamızı hep birlikte yemekteyiz. İnşallah bu etkinlikler, bu gelenekler, bu somut olmayan mirasımız, gelecek nesillere de bu vesilelerle aktarılır. Bu vesileler ile birliğimiz, beraberliğimiz daim olsun. 2019 yılı da memleketimize, hayırlar, güzellikler getirsin. Çekme Helva tadında bir 2019 yılı temenni ediyorum. Ben bütün hemşerilerimize bu geniş ve sıcak katılımlarından dolayı da teşekkür ediyorum” diye konuştu.

3.Geleneksel Çekme Helva Gecesini düzenlenmesinde emeği bulunan Değişören Mahalle Muhtarı Selami Özdemir ise, “Geleneksel hale getirdiğimiz Çekme Helva gecemize katılan Başta Kaymakamımız Sayın Cüneyt Demirkol, Belediye Başkanımız Hasan Kalın ve davetimize katılan tüm hemşerilerimize katılımlarından dolayı teşekkür ederim. Diğer mahallelerimizden de katılımlar oldu. Biz de inşallah bundan sonraki senelerde de bu geleneği sürdüreceğiz” açıklamasında bulundu.

Geceye katılan Değişörenliler ise Çekme Helvanın tadına bakmak, birlikte vakit geçirmek ve güzel bir sohbet ortamı isteyen tüm vatandaşları beklediklerini dile getirdiler.

 

 Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Kültür-Sanat Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar