15 Aralık 2019 Pazar
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Anadolu Üniversitesi, 15 Temmuz demokrasi şehitlerini ve gazilerini unutmadı

Anadolu Üniversitesi, Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016 gecesi milletimize, devletimize, demokrasimize, seçilmiş hükümetimize ve toplumsal barışımıza karşı haince gerçekleştirdiği darbe teşebbüsünün 3’üncü yılında da 15 Temmuz demokrasi şehitlerini ve gazilerini unutmadı. Etkinlikler kapsamında Anadolu Üniversitesi Öğrenci Merkezi Salon 2016’da düzenlenen “15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü” etkinliğine; Eskişehir Valisi Özdemir Çakacak, Cumhuriyet Başsavcısı Murat İrcal, Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklı, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kemal Şenocak, Eskişehir Teknik Üniversitesi Rektörü Tuncay Döğeroğlu, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay İlhan Şen, İl Emniyet Müdürü Engin Dinç ve İl Müftüsü Bekir Gerek’in yanı sıra üniversite yönetimi, şehir protokolü ve çok sayıda katılımcı yer aldı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan etkinlik, 15 Temmuz şehitleri için Anadolu Üniversitesi Camii İmamı Salih Koçyiğit’in okuduğu Kur’an-ı Kerim tilaveti devam etti. Ardından Eskişehir İl Müftüsü Bekir Gerek dua etti. Etkinlikler kapsamında“Anadolu Türkiye’dir” sinevizyon gösterimi, “Anadolu Ajansı Objektiflerinden Milli İradenin Yükselişi” fotoğraf sergisinin açılışı ve Anadolu Ajansı mensuplarına FETÖ haberlerinden dolayı ödül ve belge takdimi gerçekleştirildi.

Vali Çakacak: "Sayın Cumhurbaşkanımız liderliğinde bu yüce millet, bir destan yazmıştır"

Etkinliğin açılışında konuşan Eskişehir Valisi Özdemir Çakacak 15 Temmuz 2016 tarihinde yaşanan o kara gecenin 3’üncü yılı dolayısıyla bugün bir arada toplandıklarını belirterek şunları söyledi: “Emperyalist devletlerin iş birlikçileri çeşitli kurumlarımıza özelikle de Türk Silahlı Kuvvetlerimize sızmış ve yerli iş birlikçiler tarafından bir darbe girişimi başlatılmıştır. Aslında darbe girişimi görünümü altında bir işgal girişimi yaşadık.” 

“Türkiye Cumhuriyeti Devleti kurulduğundan bugüne hızla büyüyen, gelişen yapısının yanında savunma sanayinde yüzde 65’e varan yerli üretimiyle, ihracatıyla, kalkınmasıyla, insan hak ve özgürlüklerine verdiği önemle uluslararası alanda bazı çevreleri rahatsız ediyor.” diyen Çakacak, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu sadece ülke içerisinden çıkmış hainlerin yaptıkları bir darbe girişimi değil. Sonrasına baktığımızda haftalarca müttefiklerimiz dediğimiz devletlerden hain darbe girişimini kınayan tek bir ses çıkmadı. Nerede demokrasi havarileri? Demokratik dediğimiz ülkeler neredeydi? Başka ülkelerde darbe yapılıyor ve yapılana darbe bile diyemiyorlar. Emperyalist devletlerin insan hak ve özgürlükleri kendileri içindir. Hani Irak’a demokrasi geliyordu. Milyonlarca insan hayatını kaybetti. Başka ülkelerde de darbelerle yönetimler değişti. Ama şunu unuttular;biz, Türkiye Cumhuriyet Devleti'yiz. Türk milletiyiz. Tarihte 16 büyük Türk devleti kurmuşuz. Devlet geleneği olan bir milletiz. Sayın Cumhurbaşkanımız liderliğinde bu yüce millet, bir destan yazmıştır. Başka bir milletin böyle bir destanı yazması mümkün değildir. Nasıl ki Çanakkale ruhu birlik, beraberlik ve kardeşlikle ne kadar büyük bir güç olduğunu gösterdiyse, aynı şekilde 15 Temmuz'da da aynı ruh kendini gösterdi. 15 Temmuz gecesi 7'den 77'ye herkesin milli şuura sahip olduğunu bütün dünya gördü.”

Rektör Çomaklı: "Milletimiz, o hainlere dur dedi"

Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklı, Türk milletine, devletine, demokrasiye, seçilmiş hükümete ve toplumsal barışa karşı gerçekleştirilen bu hain işgal girişiminiTürk milletinin durdurduğunu söyledi.

2200 yıllık bir geleneğe sahip devletin kadim milletinin darbecilere karşı koyarak bu hain girişime izin vermediğini bütün dünyaya gösterdiğini belirten Rektör Çomaklı şöyle konuştu: “Milletimiz, kendi vergileriyle alınan tank, top ve füzelerin devletlerinin kurumlarına karşı kullanılamayacağını gösterdi ve o hainlere ‘dur’ dedi. “

"Milletimizin inanç ve kararlılığıyla işgale karşı koymasını bildik"

Darbe girişimi sırasındamilli bir uyanış ve direnişin ortaya çıktığının altını çizen Rektör Çomaklı, “Milletin seçimiyle gelmiş bir hükümeti yok etmek isteyen bir örgütle karşılaşan, bunu fark eden milletimiz, işte o esnada sahneye çıktı ve bu toprakların yalnızca kendilerine ait olduğunu bu hayâsız, şerefsiz ve mezarsız ölecek olan vatan hainlerine göstermiş oldu. Şimdiki İl Emniyet Müdürümüz Engin Dinç de o gecenin kahramanlarındandır. O gece pek çok kahramanımız sahneye çıktı. Tıpkı Kurtuluş Savaşı’nda olduğu gibi, 15 Temmuz’da da milletimiz aynı inanç ve kararlılıkla işgale karşı koymasını bildi. 15 Temmuz’da verilen bu mücadeleyi bu toprakların bölünmemesi için milletin vermiş olduğu bir mücadele olarak görmek gerekir” diye konuştu.

"Çocuklarınızı, geleceğinizi bu tür yapılardan uzak tutun"

Devletimiz üzerinde kurulan bu planın 1800’lü yıllardan beri kurgulandığını ve 1960’larda ise yöntem değiştirdiğine vurgu yapan Rektör Çomaklı, “Kişisel ahmaklık ve rant dışında toplumun aleyhine işlem yapan kişileri 1960’larda oluşan bu zihniyetin bir uzantısı olarak düşünebilirsiniz. Eğer bir devlet kurumunda bir memurdan dolayı kargaşa çıkabiliyorsa ve buna ahmaklığı sebebiyet vermiyorsa emin olun o örgütün bir bağlantısı vardır. Çünkü örgüt işleyişleri, toplumun huzuruna bilerek kastetmeye çalışmıştır. Burada bu örgütü bir dini grup olarak görmemek gerekir. Çünkü bunlar dini olarak toplumun hassasiyetlerini bildikleri için dini bir görünüme bürünmüşlerdir. Burada tabi çeşitli kurumların da zafiyetleri var. Aynı şekilde bu algının topluma izah edilmesinde de büyük zafiyetler olduğunu görüyoruz. Lütfen çocuklarınızı, geleceğinizi bu tür yapılardan uzak tutun.” şeklinde konuştu.

FETÖ ile mücadelede kararlılık vurgusu

Çomaklı, darbecilerin mağduriyet söylemlerine prim verilmemesi gerektiğini de ifade etti.FETÖ yapılanmasının bugün de devam ettiğine ve bu nedenle de toplum içerisindeki vatan hainlerinin ve firarilerin sosyal medyadaki algı operasyonlarıyla “elbet birgün tekrar geleceğiz” gibi cümleler kurabildiklerini dile getiren Prof. Dr. Çomaklı, “İstedikleri kadar gelsinler, bu kez sağ bırakmayız. Hiçbirine çocuğumu, namusumu teslim edecek durumda değilim.” dedi.

“2200 yıllık devletin çocuklarıyız” diyen Çomaklı sözlerine şöyle devam etti:“Bu hainlerbir kere denediler, milletin dirayeti ve güzel kalbi ile durduruldu. Bizler de bir yandan bazı yerlerde gereğini yaptık.Birlikte çalıştığım arkadaşlarım o hain gecede şehit oldu. Bunları duygusal olarak söylemiyorum; bu devletin bir işçisi, şerefli bir mensubu olarak söylüyorum. O nedenle sizlerin de çocuklarınızı bu devlete bağlı, şerefli birer birey olarak yetiştirmenizi isteriz. Zaten öyle de yaptığınız için bugün buradakarşınızda duruyorum. Hepinizden Allah razı olsun. Çünkü sizler bu çocukları yetiştirmeseniz, burada birlikte çalıştığımız değerli büyüklerimiz ve ben sağ olarak karşınızda duramazdık. Sizlere sonsuza kadar minnetlerimi şükranlarımı sunuyorum.”

Rektör Çomaklı’dan Anadolu Ajansına teşekkür

Anadolu Ajansının 15 Temmuz gecesi yaşanan olayları dünyaya çok net biçimde aktaran güzide bir kurum olduğunu söyleyen Rektör Çomaklı şöyle konuştu: “O gecenin kahramanlarına, öncesinde ve sonrasında haberleri bize ulaştıran Anadolu Ajansı çalışanlarına şükranlarımı ve minnetlerimi sunuyorum. Bu arkadaşlarımıza yaptıkları çalışmalardan ve kadim milletimizin kadim bir kurumu olarak hizmetlerine devam etmelerinden dolayı huzurlarınızda çok teşekkür ediyor ve başarılarının devamını diliyorum.”

Hasan Öymez: "Türk milletinin toparlanmasına vesile olduk"

Törende bir konuşma gerçekleştiren Anadolu Ajansı Türkiye Haberleri Yayın Yönetmeni Hasan Öymez, 15 Temmuz darbe girişiminin meslek hayatının en zor gecelerinden biri olduğunu belirtti. Öymez, “Millet olarak hepimizin, içinden zorlukla çıktığımız bir geceydi. Biz de gazeteciler olarak o zor gecede görevimizi yapmaya çalıştık. Türk medyasının ana haber kaynağı olarak herkesin durumu anlamaya çalıştığı saatlerde hızlıca toparlanarak yaşanan vahşeti haberleştirdik. Yayınladığımız haberler ile bir yandan Türk medyasına öncülük ettik diğer yandan da Türk milletinin toparlanmasına vesile olduk” şeklinde konuştu. Meslek hayatının en gururlu anını ise darbe girişiminin bastırıldığına dair haberleri yayınlarken yaşadığını belirten Hasan Öymez, “15 Temmuz gecesi hem meslek görevimizi hem de vatanımıza ve bize bu toprakları vatan kılan atalarımıza karşı görevimizi yerine getirdik.” dedi.

Törenin sonunda Anadolu Ajansı Türkiye Haberleri Yayın Yönetmeni Hasan Öymez, Haber Merkezi Yayın Yönetmeni Bekir Nazım, muhabir Tanju Özkay, foto muhabirleri Bülent Uzun ve Elif Öztürk ile kameramanlar Fatih Başaran ve Engin Çorlu’ya 15 Temmuz darbe girişimi gecesinde yapmış oldukları haberler nedeniyle teşekkür plâketi verildi.

 Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Kültür-Sanat Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar