15 Aralık 2019 Pazar
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Kahramanlar etkinliklerle anılıyor

Kahramanlar etkinliklerle anılıyor
  • 15 Temmuz 2019 Pazartesi
  • 2541 kez okundu

Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuarı Türk Müziği Bölümü Anadolu Makam Topluluğu'nun, “15 Temmuz Milli Birlik ve Demokrasi Günü” anma etkinlikleri kapsamında hazırladığı “Kahramanlara İthafımız” adlı dinleti, 12 Temmuz Cuma günü Atatürk Kültür Merkezi Opera ve Bale Salonu’nda düzenlendi.

Çok sayıda dinleyicinin katıldığı etkinlikte, duygu dolu anlar yaşadı. Günün anlam ve önemine vurgu yapılan etkinlikte, Türkiye’nin farklı yörelerinden seçilen türkülere hayat verildi. Devlet Konservatuarı Türk Müziği Bölümü öğretim elemanlarından oluşan Anadolu Makam Topluluğu’nun hazırladığı dinleti, sözlerini Yahya Kemal Beyatlı’nın yazdığı ve ses sanatçısı Münir Nurettin Selçuk tarafından bestelenen “Mehter Marşı” ile son buldu.

“Kahramanlara ithafımızı gerçekleştirebildiğimiz için güzel duygular içerisindeyiz”

Repertuar olarak özellikle ülkenin farklı yörelerine ait olan türküleri seçerek milli bilinç uyandırmayı hedeflediklerini belirten Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuarı Türk Müziği Bölüm Başkanı Doç. Esra Berkman, “Bugünü anmak için konservatuarımızın bize bu görevi vermiş olmasından da Anadolu Makam Topluluğu olarak gurur duyuyoruz. Kültür ve özelinde müzik ile türkülerimizin getirdiği o ayak izi üzerinde toplumsal ve sosyal olayların etkisinin olduğunu hep görüyoruz. O yüzdendir ki bu türküleri dinlerken hepimizin gözleri yaşarıyor. Dolayısıyla müzik, sahne sanatları ve diğer sanat dallarının bu tip sosyal ve kültürel hayatı etkileyici kötü olaylarda dahi elim durumları hatırlatıcı ama geleceğe de umutla bakmamızı gerektiren yönleri ile karşılaşmış oluyoruz. Biz de bugün kahramanlara ithafımızı gerçekleştirebildiğimiz için güzel duygular içerisindeyiz” diye konuştu.

 Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Kültür-Sanat Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar