13 Temmuz 2020 Pazartesi
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

KÜÇÜK İSKENDER ANILDI

KÜÇÜK İSKENDER ANILDI
  • 11 Kasım 2019 Pazartesi
  • 1530 kez okundu

Tepebaşı Belediyesi tarafından düzenlenen 9. Uluslararası Eskişehir Şiir Buluşması kapsamında düzenlenen “Küçük İskender Anması” oturumunda şairler, Küçük İskender ve şiirini konuştu.

Tepebaşı Belediyesi’nce düzenlenen 9. Uluslararası Eskişehir Şiir Buluşması, düzenlenen oturumlar ile şiir ve edebiyatın nabzını tutarken kaybedilen şairleri anmaya da devam ediyor.

Bu kapsamda gerçekleştirilen “Küçük İskender Anması” etkinliğinde de 3 Temmuz 2019’da yaşamını yitiren Küçük İskender ve şiiri konuşuldu. Küçük İskender’in vefatından 15 gün önce kaleme aldığı “İştah” şiirinin seslendirilmesi ile başlayan etkinlikte konuşmacılar Mustafa Köz, Gamze Akdemir, Şakir Özüdoğru ve Emel İrtem, Küçük İskender’in yaşamı ve edebiyatına ilişkin aktarımlarda bulundu.

“Bizzat deneyimleyerek aktarmıştır”

Gamze Akdemir Küçük İskender ve şiirini anlattığı konuşmasında, “Küçük İskender yaşlanamadı, kendisini erken kaybettik. Ama baktığımızda kendisinin Türk şiirine 30 yılda derin izler bıraktığını görüyoruz. Neden Küçük İskender okuduğumu soranlara yanıtım hiç değişmedi. Çünkü kendisi yaşsız, zamansız, her dönemin şairidir. Hüznü ve insanca itirazı başa koyarak, değdiği tüm duyguları derinden hissederek, bizzat deneyimleyerek aktarmıştır” şeklinde konuştu.

“Doğuştan şair doğanlardan”

Emel İrtem konuşmasında, “Kimisi sonradan şair olur, kimisi ise şair doğar. İskender, doğuştan şair olanlardandı. Bana da şiirde ısrarcı olmayı o öğretti. Pek çok şairle de İskender sayesinde tanıştım. Ölmeden önce de bir cenazede görüştük. Kendisini erken kaybettik. Zor şeyler yaşadı, zaman zaman acımasızca eleştirildi. Hepimizin hayatlarına dokunan çok özel bir insandı” sözlerini kullandı.

“Ülkemiz için önemli bir figürdü”

Şakir Özüdoğru da konuşmasında Küçük İskender’in şiirinin çok derin olduğunu ifade ederek, “Çok iyi bir dost, değerli bir şair ve ülkemiz için önemli bir figürdü. Kendisini tanıdığımda henüz 15 yaşındaydım. O, sadece arkadaşları için değil kendisini tanımayanlar için de iyi bir arkadaştı. İskender’in şiirinde çok garip bir duygu vardır, Türkçe yazar ama Türk şiirinin dışındaydı. Şiirleri o kadar derin ki, kendisinin şiiri ile taklidini ayırmak çok kolay bir hal alıyor. Birey içinde toplumsal mesajı ya da toplumsal bir mesajın bireyde yarattığı etkisini görebiliyoruz” dedi.

“Toplumsal meselelere duyarlıydı”

Mustafa Köz ise konuşmasında Küçük İskender’in kendisini “Hayalci-toplumcu” olarak tanımladığını belirterek, “Hayalcilik onun deli-doluluğunu, ütopyasını, değiştirme arzusunu, itirazını anlatıyordu. Toplumsal meselelerdeki duyarlılığı ile itiraz yönünü sürekli olarak diri tutan bir şairdi İskender. Şiirin güzel yanları ile hırçın yanlarına da onunla tanık etme şansımız oldu. Şiirine ulaşma sürecinde sairler ile söyleşilerinin önemi de büyük oldu. Zaten kendisinin şiirinin farklı olduğu da bu sayede keşfedildi” dedi.Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Kültür-Sanat Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir Öğrenci Apart ve Yurtları

Öğrenci apart ve yurtlarının listesi, harita konumları, fotoğraf ve detay bilgileri, fiyatları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar

Eskişehir Temizlik Şirketleri

Ev, Merdiven, Villa, Büro, Okul ve İnşaat Sonrası Temizlikleri

Kır Düğünü

Düğün Salonundan Düğün Fotoğrafçısına; Gelinlik, Damatlık, Gelin Arabası Süsleme, Davetiye, Nikah şekeri, hatta Dans Kursuna kadar, ihtiyacınız olacak firmalara ulaşmanızı sağlayacak bir site ile yine hizmetinizdeyiz. Her hangi bir kategoriye girdiğinizde o kategoride kayıtlı firmaların listesini, ayrıca ekranın sağında çıkan Haritada Gör butonuyla firmaların harita üzerindeki konumlarını aynı anda görebilirsiniz.