10 Nisan 2020 Cuma
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

“TÜRK DİASPORASI VAR MI?”

Eskişehir Türk Ocağı Perşembe Sohbetleri, 06 Şubat 2020 tarihli programının konuğu, Türk Diasporası Var mı?” başlıklı konuşması ile Kastamonu Üniversitesi / İİBF Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğr. Üyesi Doç. Dr. Fırat Yaldız oldu. İlgiyle takip edilen konuşmasında Yaldız özetle aşağıdaki konulara değindi:

“Türk Diasporası var mı?” sorusu, Türkiye’nin diaspora konusundaki politik ve yasal düzenlemelere başlamadan önce sorması ve yanıtlaması gereken önemli ve değerli bir sorudur. Ancak uygulamada bu soru sorulmamakta, tartışılmamaktadır.

Bu sunumun iddiası, (i) Türk Diasporasının olmadığı, (ii) Türk Diasporasının olabileceği, (iii) Türk Diasporasının olması gerektiğidir. Bu konuşmanın ortaya çıkmasındaki temel neden de “Türk Diasporası var mıdır? Kimlerden oluşmaktadır? Özellikleri nelerdir? Türk Diasporasının özneleri kimlerdir?” gibi en temel soruların dahi sorulmadan, Türk Diasporasının varlığına ilişkin ön kabulle yapılan bürokratik, diplomatik, politik ve akademik çalışmalara itiraz etmektir.

ÜÇ TEMEL BELİRSİZLİK

“Türk Diasporası neden yok?” sorusuna verilebilecek aşağıdaki üç temel cevap, bu makalenin içeriğini belirlemektedir.

1-      “Türk” kavramının ne anlama geldiği belli değildir.

2-      “Diaspora” sözcüğünün ne anlama geldiği belli değildir.

3-      “Türk Diasporası” ile ne kastedildiği belli değildir.

Bu üç temel belirsizlik, kavramsal ve kuramsal açmazların yanı sıra, Türkiye’deki kamu kuruluşlarının diaspora konusuna ilişkin çalışmalarını da dağınık ve hatta tutarsız bir konuma sürüklemektedir.

Burada, Türk Diasporasının neredeyse Dünya üzerinde yaşayan herkesi kapsayabilecek kadar geniş yorumlanmasına ve soydaş, akraba topluluk, Osmanlı bakiyesi, ümmet coğrafyası gibi ideolojik kavramlarla açıklanmaya çalışılmasına itiraz edilmektedir. Çalışmanın bir diğer itirazı da, Türk diasporasının ithal kavramlarla tanımlanmasınadır. Bunun yerine, kendi tarihsel tecrübe ve toplumsal dinamiklerimiz doğrultusunda yasal (Türk vatandaşlığı) veya kültürel (Türkçe) esaslara göre iki farklı tanım teklif edilmektedir.

Sorular ve şube başkanı Prof. Dr. Nedim Ünal’ın şükran beratı takdimi ile program sona erdi.Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Kültür-Sanat Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir Öğrenci Apart ve Yurtları

Öğrenci apart ve yurtlarının listesi, harita konumları, fotoğraf ve detay bilgileri, fiyatları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar

Eskişehir Düğün Salonları

Düğün Salonundan Düğün Fotoğrafçısına; Gelinlik, Damatlık, Gelin Arabası Süsleme, Davetiye, Nikah şekeri, hatta Dans Kursuna kadar, ihtiyacınız olacak firmalara ulaşmanızı sağlayacak bir site ile yine hizmetinizdeyiz. Her hangi bir kategoriye girdiğinizde o kategoride kayıtlı firmaların listesini, ayrıca ekranın sağında çıkan Haritada Gör butonuyla firmaların harita üzerindeki konumlarını aynı anda görebilirsiniz.