2 Temmuz 2020 Perşembe
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

YUNUSEMRE MEZARI BAŞINDA ANILDI

Büyük Türk düşünürü, tasavvuf ve halk şairi Yunus Emre, Eskişehir'in Mihalıççık ilçesindeki kabri başında anıldı.

Mihalıççık topraklarında 13. yüzyılda yaşayan Türk tasavvuf edebiyatının önemli ismi  Yunus Emre, Eskişehir'in Mihalıççık ilçesindeki kabri başında düzenlenen sessiz bir törenle anıldı. Her yıl onbinlerce kişinin katılımıyla görkemli bir şekilde anılan Yunus Emre, bu yıl Ülkemizdeki Korona salgını nedeniyle  Mihalıççık Protokolünün sosyal mesafe  kurallarına uyularak kabri başında anıldı.  Düzenlenen törene Mihalıççık Kaymakamı  Mehmet Anıl Çolak Mihalıççık Belediye Başkanı Haydar Çorum, Mihalıççık Müftüsü Mustafa Ekin Mihalıççık Belediye Başkan yardımcısı Gökhan Zeybek ilçe Sosyal Yardımlaşma Vakfı Müdürü Nazif  Yücel , Yunusemre türbesi  Cami İmam hatibi Nafiz Kavut katıldı. Yapılan dualardan sonra Yunusemre”nin üç ayrı mezarı ziyaret edilerek dualar okundu.  Mihalıççık Belediye Başkanı Haydar Çorum gazetemize yaptığı açıklamada ”Anadolu'da ilmin zirveye ulaştığı dönemlerde tasavvuf hayatında Mevlana, Hacı Bektaş-ı Veli, Tapduk Emre, Yunus Emre, Ahi Evran, Somuncu Baba, gibi büyük zahit ve alimlerin, Anadolu'nun manevi iklimi içerisinde insanların gönül dünyasını aydınlattığını,Büyük düşünür Yunus Emre'nin de İslam tasavvuf geleneğiyle yetişmiş, tasavvuf dünyasının yıldızı makamına erişmiş büyük bir şahsiyet olduğunu, “SEVELİM SEVİLELİM”  sözüyle, tüm dünyaya ulaştığı, sevgi dilinin ortak adı olduğunu belirterek Yunus Emre'nin dostça ve kardeşçe, sevgi dili ile konuştuğunu, kıyamete kadar da o beyan, o üslup, insanlığa yol göstereceğini belirterek inşallah Unesco tarafından kabul edilen Yunus Emre’nin Vefatının 700. Yıl dönümü etkinliklerini 2021 yılında hep beraber görkemli bir şekilde kutlamak dileğiyle Yunus Emreyi saygı ve rahmet anıyoruz dedi. Başkan Çorum  ayrıca her yıl Yunusemre törenleriyle beraber kutlanan Baharın müjdecisi  Hıdırıllez günününde, tüm güzelliği, bereketi ile hayatı yeniden, doya doya yaşayacağımız mutlu günlerimizin habercisi olsun. Hıdırellez’in evimize, ocağımıza bereketin, bu zor günlerden çıkışın müjdecisi olarak sağlık ve huzur getirmesini diliyorum. dedi.

 Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Kültür-Sanat Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir Öğrenci Apart ve Yurtları

Öğrenci apart ve yurtlarının listesi, harita konumları, fotoğraf ve detay bilgileri, fiyatları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar

Eskişehir Temizlik Şirketleri

Ev, Merdiven, Villa, Büro, Okul ve İnşaat Sonrası Temizlikleri

Kır Düğünü

Düğün Salonundan Düğün Fotoğrafçısına; Gelinlik, Damatlık, Gelin Arabası Süsleme, Davetiye, Nikah şekeri, hatta Dans Kursuna kadar, ihtiyacınız olacak firmalara ulaşmanızı sağlayacak bir site ile yine hizmetinizdeyiz. Her hangi bir kategoriye girdiğinizde o kategoride kayıtlı firmaların listesini, ayrıca ekranın sağında çıkan Haritada Gör butonuyla firmaların harita üzerindeki konumlarını aynı anda görebilirsiniz.