2 Temmuz 2020 Perşembe
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

KARANTİNA SOHBETLERİ

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr Selma Metintaş Eskişehir Türk Ocağının 32 senedir devam ettirdiği “PERŞEMBE SOHBETLERİNDE “ konuştu:

BİLİM KURULU ÜYESİ PROF.DR. SELMA METİNTAŞ İLE COVID-19'A DAİR*      
                       
Bulaşıcı hastalıkların tarihçesine ve devamında "pandemi" derecesinde yayılmış olan örneklerine değinerek sözlerine başlayan Metintaş yakın tarihte yine Çin’de ilk kez görülen koronavirüs olan SARS ve Ortadoğu kaynaklı MERS virüslerinden çok daha bulaşkan bir virüs olarak ortaya çıkan COVID-19'un seyrini aktardı. Aynı zamanda Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyesi olan Selma Metintaş Hocanın  özetle aşağıdaki ifadelere yer verdiği konuşması Belçika'dan Kıbrıs'a Amerika'dan İngiltere'ye Eskişehir Türk Ocağı Youtube hesabı izleyicileri tarafından takip edildi.  
 
TÜRKİYE'NİN COVİD 19 İLE MÜCADELESİ ve BAŞARIDA 4-E KURALI                      
Çin'de bir canlı hayvan pazarında başlayan ve İtalya'da Çinli işçilerin de çokça bulunduğu, geçmişte asbest işleyen fabrikalarında bulunduğu sanayi blgesinde yayılma fırsatı yakalamasıyla dünya çapında bir tehdit halini alan virüs'ün ilk olarak Çin'in Wuhan kentinde kontrol altına alındığını belirten METİNTAŞ sözlerine şu ifadelerle sürdürdü:"Virüs'ün Türkiye'deki seyrinin İtalya, İspanya, Almanya ve Çin'deki deneyiminden farklı, dolayısıyla alınan tedbirlerde de bu dinamik sürecin epidemiyolojik olarak takip edilmesi ve hesaplamalara tabi tutulmasının  önemli olduğunu vurguladı. 11 Marta kadar, komşuları ve birçok gelişmiş ülkeler vaka sayısı olarak kontrolden çıkmış haldeyken 0 vaka ile gelebilen Türkiye'de 100 vakaya ulaşmak için geçen süre diğer ülkelerden çok daha kısa sürdü. Bugüne gelindiğinde ise sağlık yönünden görece başarılı bir süreç geçirdiğimiz ortada. Bunu "4 ERKEN''e bağlı olarak ele almak mümkündür: "ERKEN HAZIRLIK", "ERKEN TEŞHİS", "ERKEN İZOLASYON", "ERKEN TEDAVİ". Önceki ülkelerin deneyimi sayesinde erken hazırlık, ilk oluşturulan Bilimsel Danışma Kurulu'nun özverili çalışmaları ve tavsiyeleri ile enfeksiyon zincirinin takibi sayesinde başarılı sonuca çok yaklaşmış durumdayız.   Ancak kontrolü elden bırakmamak gerektiğini belirtti.  
                                         
BİREYSEL OLARAK COVIDLE MÜCADELE

Hollanda ve İngiltere gibi ülkelerin başta takip etmek istediği azaltma yöntemine karşılık farklı olarak Topyekün Mücadele yolunu tercih eden ülkeler arasında yer almamız; seyahat kısıtlaması, sokağa çıkma kısıtlaması gibi önlemler almamız işin toplumsal tarafıyken yasal sınırlama getirilmemiş alanlarda insanların ferdî olarak bu kuralları benimsemesi önem arz ediyor. Ev, vücut temizliği; sokağa çıkma yasağı olmadığı zaman ve yerlerde de gönüllü olarak kendini tecrit etme gibi önlemlerin ciddiye alınması, sağduyulu ve ferdi sorumluluk alınarak  benimsenmesi gerekiyor. İbni Sina'nın bin yıl öncesinden güzel ifadeleri var: “Salgından korkma hastalıktan sakın. Pazara gitme evinde kal. Evde kal ve neşeli ol" vb. Aynı zamanda olayın psikolojik ve ekonomik boyutunun da dikkate alınması bireysel ve toplumsal olarak ciddi bir sorumluluktur.

NORMALLEŞMEYE AŞAMALI GEÇİŞ                          
Epidemiyoloji hesaplarının gösterdiği kadarıyla eski normalimize aşamalar halinde geçmemiz ve aşı bulunana kadar devam edecek tedbirlerimiz olmalı. Örneğin AVM’ler açılacak ama içindeki sinema salonunu, kafeleri açamayız. Sosyal mesafeyi ihlal edecek alışkanlıklarımızdan feragat ederek, maskeye alışarak, su ve sabuna yoksa dezenfektana önem vererek, bulaşma kabiliyeti çok yüksek olan bu virüsle mücadelemiz aşıya kadar sürecektir.

YENİ NORMALLERİMİZ             

Keyif için ev harici kapalı ortamlarda bulunulması, elimizin yüzümüzle teması, maskeye yabancılık kesinlikle azalacak. Sosyal alışkanlıkların, tüketim alışkanlıkların sorgulanması gerekecek. Kanıta dayalı tıp doğrultusunda vücudumuzda görülecek semptomların daha fazla üzerine gidilecek. Müzmin hastalıkların takibi, enfeksiyon zincirinin takibi önem kazanacak.

GENÇ CUMHURİYETİN EN BÜYÜK KAZANIMI:AŞI

Aşının öneminin anlaşılacağı aşı karşıtlığının azalacağı günler bizi bekliyor. Genç Cumhuriyet’in en büyük kazanımlarından olan aşı deneyimlerini ulusal düzeyde; savunma sanayi, tarım gibi stratejik önemi haiz bir alan olduğunun, halk sağlığının öneminin ve korumanın tedaviden çok daha ucuz/kolay olduğunun anlaşılacağı bir dönem olacak.

Soru/Cevap faslında izleyicilerden canlı olarak aktarılan soruların neredeyse tamamına cevap verildiği programda Selma Metintaş hoca  " VAKALAR GÜNÜ GÜNÜNE TAKİP EDİLİYOR

vakaların günü gününe takip edildiğini, günlük olarak açıklanan sayıların birbiriyle ilişkisinin ayrıntısıyla takip edildiğini, virüsle birlikte halk sağlığı bakış açısının önem kazandığını, koruyucu hekimliğin de tedavi hekimliği kadar önemli olduğunu daha da önemlisi toplumun eğitiminin ne kadar önemli olduğunu bizlere gösterdiğini ve İNSAN BENDENSEL SOSYAL VE RUHSAL OLARAK BİR BÜTÜNDÜR!

insanın bedensel sosyal ve ruhsal olarak bütüncül şekilde ele almanın öneminin anlaşıldığını, bez maskelerin tıbbi maskelere oranla 3'te 1 daha az partikül tuttuğunu fakat tıbbi maske bulunamadığı taktirde kullanılmasının tavsiye edildiğini belirtti. Sözlerine kimyasal, biyolojik ve radyolojik tehditlere karşı nasıl önlemler almamız gerektiğine dair çalışmalar yapılmasının, senaryolar yazılmasının gerekliliğinin, yapılan çalışmaların mühim olduğunu ve artarak devam etmesi gerektiğini ifade ederek son veren hocamıza şükranlarımızı ifade ediyoruz

 Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Kültür-Sanat Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir Öğrenci Apart ve Yurtları

Öğrenci apart ve yurtlarının listesi, harita konumları, fotoğraf ve detay bilgileri, fiyatları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar

Eskişehir Temizlik Şirketleri

Ev, Merdiven, Villa, Büro, Okul ve İnşaat Sonrası Temizlikleri

Kır Düğünü

Düğün Salonundan Düğün Fotoğrafçısına; Gelinlik, Damatlık, Gelin Arabası Süsleme, Davetiye, Nikah şekeri, hatta Dans Kursuna kadar, ihtiyacınız olacak firmalara ulaşmanızı sağlayacak bir site ile yine hizmetinizdeyiz. Her hangi bir kategoriye girdiğinizde o kategoride kayıtlı firmaların listesini, ayrıca ekranın sağında çıkan Haritada Gör butonuyla firmaların harita üzerindeki konumlarını aynı anda görebilirsiniz.