1 Haziran 2020 Pazartesi
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Eskişehir Türk Ocağı’ndan ‘hayattan ne öğrendim’ konulu Ramazan konferansı

Eskişehir Türk Ocağı tarafından düzenlenen 2020 yılının Ramazan konferanslarının konuğu: Prof. Dr. Orhan Arslan oldu.
 
Eskişehir Anadolu Üniversitesi Öğretim Üyesi, Tarım Bakanlığı müsteşarı ve en son Ankara Gazi Üniversitesi’nde Öğretim Üyesi olarak görev yaptıktan sonra emekli olan Prof. Dr. Orhan Arslan; Eskişehir Türk Ocağı tarafından düzenlenen konferansa konuk olarak katıldı ve ‘hayattan ne öğrendim’ konulu konferansı verdi.
 
Prof. Dr. Orhan Arslan; Eskişehir Türk Ocağı’nın resmi youtube hesabından canlı olarak verdiği konferansta, ‘’200 maddeden sadeleştirerek 20 maddeye indirdiğim ‘hayat deneyimlerimi’ işte bu sözlerle aktardım: ‘Hayat ne? Ben kimim, bu hayata niçin geldim ve ne yapmalıyım? diyerek hayatın farkında olmanın gerekliliğini öğrendim.Son nefesimizi verince değil, öğrenmeyi bırakınca öleceğimizi fark ettim. Bu sorgunun tabi sonucu olarak öğrenmeyi öğrenmenin; insanın başıboş olmadığının farkına varmasıyla karar kılacağı doğru istikamet olduğunu öğrendim. Muttaki olmanın, takvanın tam karşılığının bu farkındalıkla gelişecek ‘sorumluluk bilinci olduğunu’ öğrendim. İnsan son nefesini verince değil, öğrenmeyi bırakınca ölür. Evlilikte eş seçmenin, kiminle ve nasıl biriyle evlenileceğinin hayatta verilen en önemli karar olduğunu öğrendim. İyi sosyal ilişkilerin ve samimi dostlara sahip olmanın mutluluk ve sağlık kaynağı olduğunu öğrendim’’ dedi.
 
Prof. Dr. Orhan Arslan, ‘’Değişimin hayatın temel ögelerinden olduğu öğrendim. Hayata her an hazır olmayı, talihin bile hazır olanlara güleceğini, hazır değilsen hiçbir şeye sahip olunamayacağını öğrendim.  İbadetlerin yönetmeyi öğrettiğini: Namazın vakti, Zekâtın serveti, Haccın kitleyi, Orucun sağlığı ve şehveti, Cihadın gayreti yönettiğini öğrendim. Sıkıntı ve dertlerin, gelişmem için birer rahmet olduğunu, dertsiz adam olmayacağını, varsa da adam sayılmayacağını öğrendim. Sabrın, kuş gibi oturup beklemek değil, savaşarak direnmek olduğunu öğrendim. Risk almayı öğrendim. Her şeyin bir riski olduğunu, riske girmeyenin ilerleyemeyeceğini, kaplumbağanın bile ilerlemek için boynunu dışarı çıkarmak zorunda olduğunu öğrendim’’ dedi.
 
Eskişehir Türk Ocağı Başkanı Prof. Dr. Nedim Ünal, ‘’2020 yılının Ramazan konferanslarının üçüncüsünde Prof. Dr. Orhan Arslan ve hayat üzerine, deneyimlerinden istifade ettiğimiz bir görüşme gerçekleştirdik’’ dedi.

HABER / FOTOĞRAF: ERTUĞRUL ALTINEL – ESKİŞEHİR

 Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Kültür-Sanat Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir Öğrenci Apart ve Yurtları

Öğrenci apart ve yurtlarının listesi, harita konumları, fotoğraf ve detay bilgileri, fiyatları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar

Eskişehir Temizlik Şirketi

Ev, Merdiven, Villa, Büro, Okul ve İnşaat Sonrası Temizlikleri

Eskişehir Düğün Salonları

Düğün Salonundan Düğün Fotoğrafçısına; Gelinlik, Damatlık, Gelin Arabası Süsleme, Davetiye, Nikah şekeri, hatta Dans Kursuna kadar, ihtiyacınız olacak firmalara ulaşmanızı sağlayacak bir site ile yine hizmetinizdeyiz. Her hangi bir kategoriye girdiğinizde o kategoride kayıtlı firmaların listesini, ayrıca ekranın sağında çıkan Haritada Gör butonuyla firmaların harita üzerindeki konumlarını aynı anda görebilirsiniz.