25 Nisan 2018 Çarşamba
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

DÜNYA TÜKETİCİ HAFTASI KUTLU OLSUN

15 MART -21 MART

Birleşmiş Milletler ‘in 15 Mart 1985 tarihinde Tüketici Evrensel Bildirgesi’ni ilan etmesi ile her yıl 15 Mart Dünya Tüketiciler Gününün içinde bulunduğu hafta Tüketiciyi Koruma Haftası olarak kutlamaktayız. Dünyada ve Ülkemizde sanayi ve teknoloji hızlı bir şekilde ilerleme gösterirken bu gelişmelere paralel, tüketici hakları kavramı ortaya çıkarak önem kazandı. Ülkemizde ise Tüketicilere yönelik çalışmalar Osmanlı ve Selçuklu dönemlerine kadar uzanmakta ve Ahilik kavramı ile karşımıza ulusal bir topluluk olarak çıkmaktadır.

Tüketici hakları tüketicilerin sağlığını ve ekonomik çıkarlarını koruduğu gibi, belli bir standart ve kalitede mal ve hizmet üretimine de imkân sağlamakta, Ülkemizin ekonomisine olumlu yönde katkı sağlamaktadır. Bunun sonucunda tüketici daha üst kalitede mal ve hizmete ulaşırken diğer taraftan üreticiler, dünya standardında üretim yapmak mecburiyetinde kalmaktadırlar. Tüketiciler yasaların kendilerine tanıdığı hakları kullanmaktan çekinmemeli, yasalar ile güvence altına alınan haklarına sahip çıkmalı ve hak aradıkça haksızlıkların azalacağını dikkate almalıdırlar.

Mal ve hizmet alımında herhangi bir sorunla karşılaşan tüketiciler, Alo 175 tüketici Bilgilendirme Hattından gerekli bilgileri alabilecekleri gibi Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü’nde görev yapan İl Hakem Heyetine ve Kaymakamlık hizmet binalarında görev yapan İlçe Tüketici Sorunları Hakem Heyetlerine bizzat başvurabilirler.

Tüketicilerimizin şu hususunda dikkat etmelerini önemle hatırlamak isterim ki herkes yerli malı ülkemizin ürettiği ürünleri kullanmaya özen göstermeli ithal malları kullanmaktan kaçınmalıyız.Yerli malı kullanarak tüketici olan herkesi biliçlendirerek hayatımızdan ithal ürünleri çıkarmaya özen göstererek milli ekonomimize katkıda bulunarak vatandaşlık görevimizi yerine getirmeliyiz .

Bu bilgiler ışığından tüketicilerimizin daha bilinçli hale gelmesi temennisiyle Dünya Tüketici Hakları Gününü kutluyor ve eskişehir halkımıza ve esnafımıza bilinçli bir tüketim hayatı diliyorum.”Gönderen: eskisehirgundem

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Ekonomi Haberleri

Ana Arı

Karniyol(carnica) Ana arı, üretimi, satışı üzerine site.

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Antika/Sanat/Koleksiyon, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar