21 Haziran 2018 Perşembe
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

İlk çeyrek daha olumlu geçecek

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı 2016 yılı Aralık ayı işgücü istatistiklerine göre, söz konusu dönemde işsizlik oranı yüzde 12,7 oldu. Bir önceki dönemde yüzde 12,1 olan işsizlik oranı, Mart 2010 döneminden bu yana en yüksek seviyeye ulaştı. Genç nüfustaki (15-24 yaş) işsizlik oranında önemli bir artış oldu ve yüzde 24’e ulaştı. Önceki yılın aynı dönemine göre istihdam edilenlerin sayısı 221 bin kişi artsa da istihdam oranı yüzde 0,3 puan düşerek yüzde 45,1 oldu. İşgücüne katılım oranı ise 0,7 puan arttı ve yüzde 54,9 oldu. Bu artışta özellikle kadınların ve gençlerin (yeni mezunların) iş gücüne katılmasının etkisi büyük.

2016 oranlarının yüksek çıkması doğal
Bu rakamlar 2016 yılına ait olduğu için, hem yıl içinde meydana gelen olaylar hem de mevsimsel etkiler nedeni ile oranların yüksek olması bekleniyordu. İşsizlik rakamlarının daha düşük olması için üretim ve ihracatın artması en önemli noktalardan. Bununla birlikte, 2017’nin ilk çeyreğinin daha olumlu geçeceğini ve şu anda yoğun bir şekilde devam eden istihdam seferberliği ile birlikte ikinci çeyrekte oranların daha da düşeceğini söyleyebiliriz.

İş ilanları arttı
İstihdam seferberliği kapsamında bugüne dek yaklaşık 500 bin kişilik bir istihdam sağlandığı belirtiliyor. Bu elbette önemli bir rakam ancak bunun çok daha fazlası gerekiyor. Hem istihdam seferberliği kapsamında hem de mevsimsel olarak piyasada da bir hareketlenme olduğunu açıkça görüyoruz. Eleman.net’teki iş ilanlarının sayısı Şubat 2017’de bir önceki aya göre yüzde 20’lik bir artış gösterdi. Bu artış en çok perakende, gıda, tekstil ve lojistik sektörlerinde gerçekleşti.

Eleman.net’te en fazla ilan yayınlayan sektörler

Ocak 2017

 

Şubat 2017

Hizmet

21,62%

 

Hizmet

15,96%

Mağazacılık / Perakendecilik

8,97%

 

Mağazacılık / Perakendecilik

13,71%

Gıda

8,01%

 

Gıda

10,28%

Elektrik ve Elektronik

3,47%

 

Tekstil

3,54%

Tekstil

3,15%

 

Elektrik ve Elektronik

2,94%

Eğitim

2,91%

 

Lojistik

2,83%

 Gönderen: eskisehirgundem

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Ekonomi Haberleri

Ana Arı

Karniyol(carnica) Ana arı, üretimi, satışı üzerine site.

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Antika/Sanat/Koleksiyon, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar