25 Haziran 2018 Pazartesi
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

2017 Uluslararası Eskişehir Farm Boss Tarım Fuarı Açıldı

Bu yıl yedincisi düzenlenen 2017 Uluslararası Eskişehir Farm Boss Tarım Fuarı Tepebaşı İlçesi Çamlıca Fuar alanında başlamıştır.

Üreticilerimiz başta olmak üzere vatandaşlarımız tarafından yoğun bir ilgi içerisinde gerçekleşen açılışa Eskişehir Valimiz Azmi ÇELİK, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Bülent TEZCAN, Adalet ve Kalkınma Partisi Eskişehir İl Başkanı Mustafa Dündar ÜNLÜ, Eskişehir Millet Vekillerimiz, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürümüz Mehmet Salih SÖĞÜT, Eskişehir İlçe Belediye Başkanlarımız, Eskişehir İlçe Ziraat Odası Başkanlarımız ve Sivil Toplum kuruluşlarımızın temsilcilerinin katılımıyla 30 Mart Perşembe günü gerçekleşti.

Avrasya Fuar Yapımcıları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Zeki ERDOĞAN' ın açılış konuşması ile başlayan etkinlikte,

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürümüz Mehmet Salih SÖĞÜT 7. Tarım Fuarı ile ilgili yaptığı yazılı açıklamada;

" İlki 2011 yılında gerçekleştirilen ve bu yıl 7'incisini düzenlediğimiz Eskişehir Tarım Fuarı ile Eskişehir' in anlamlı günlerinden birine hep birlikte tanıklık ediyoruz.

 Fuarlar, firmaların kendilerini ispat ettikleri ve birbirleriyle daha iyi tanışıp yarıştıkları bir ortamdır. Ayni zamanda sektörler yeni geliştirilen teknolojileri, girdileri fuarlar aracılığıyla tanıtımını yaparak çiftçinin ufkunun açılmasına neden olurlar.

Türkiye'de tarımsal verimlilik, özellikle son yıllarda geliştirilen stratejik bakış açısıyla, oluşturulan yeni destekleme politikalarıyla, uygulanan projelerle artmıştır.

İlimiz tarımsal üretim değeri, hayvancılıkla birlikte 1.8 milyar liraya çıkmıştır. Bu, uygulanan doğru politikalarla, projelerle ve desteklemelerle sağlanmıştır.

Eskişehir, bulunduğu coğrafi konum, sosyal, kültürel, ekonomik ve teknolojik gelişmişlik açısından önemli olduğu kadar, tarımsal potansiyeli, arazi, iklim, toprak varlığı, çiftçilerin tarımsal uygulama teknikleri ile mevcut kurum ve kuruluşlarıyla ülkemizde önemli bir yere sahiptir.

Dünyamızın ve özellikle ülkemizin hızla değişen ve gelişen şartları altında Tarım geçmişte olduğundan daha büyük ve daha stratejik bir öneme sahiptir.  

Dünya nüfusundaki hızlı artışa bağlı olarak artan gıda ihtiyacının nasıl karşılanacağına dair arayışlar artarak ve kapsamlı olarak devam etmektedir. 

Gerçekleşecek Tarım Fuarının İlimiz ve Bölgemiz çiftçileri ile sektörde hizmet veren sanayi ve ticaret kuruluşları ve Tarım sektörünün tüm paydaşları açısından büyük faydalar sağlayacaktır.

Tarımsal üretimde verimlilik ve kaliteyi önemli ölçüde etkileyen modern alet ekipmanlar, tohum, yem ve katkı maddeleri, ilaç ve gübre gibi tarımın ihtiyaç duyduğu her sektörün görsele dönüştüğü bu fuardan azami faydanın alınacağını umuyorum.

Tarımla ilgili özel sektörün yanı sıra bazı kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcilerinin de katılacağı fuarda çiftçiler ve diğer paydaşlar arasında yapılacak bilgi alışverişleri ile önemli faydalar sağlanmış olacaktır.

Üretimden tüketime tüm zincirin eğitim, üretim ve denetim hizmeti veren kurum olarak bizde yaptığımız bütün çalışmaların öncelikle çiftçilerimize fayda getirmesine, dolayısıyla da tarım ve ekonomimize yarar sağlamasına özen gösteriyoruz.

Çünkü bin bir meşakkatle sofralarımıza gelen tüm gıdaları üreten çiftçilerimizi önemsiyor, çalışmalarımıza bu doğrultuda yön veriyoruz.

Biz ilimiz çiftçilerini Türkiye'mizin en büyük çiftçi ailesi kabul edip,  geleceğe güvenle bakıyor, kurum olarak üzerimize düşen görevi sorumluluk bilinci ile yerine getirmeye çalışıyoruz.

Kırsalın gelişmesi ve kalkınması için ekonomik, basınçlı sulama, genç çiftçi, bitkisel, hayvansal ve danışmanlık hizmetleri desteklemesi projelerimiz ile şu an fuar alanında üreticilerimize yenilikleri sunmak üzere sergilenen makine-ekipman ve tarımsal sanayi entegrasyonunun sağlanması amacıyla desteklenmektedir.

Bakanlığımızca projelendirilen destekleme politikaları ile Kırsal Kalkınmaya 2.784 projede verilen 52 milyon lira destek ile birlikte bitkisel üretim ve  hayvancılığa verdiğimiz destekler ile çiftçilerimize toplamda 1.2 milyar lira destek ve hibe sağlanmıştır. 

Çiftçimizin, Kurumlarımızın ve Eskişehir halkının bir araya geldiği 7. Eskişehir Tarım Fuarının siz değerli konuklarımıza ve Ülkemiz tarımına gönül verenlere hayırlı olması, ilimiz ve Ülkemiz tarımına faydalar getirmesi dileklerimle saygılarımı sunarım. Dedi.

Konuşmalardan sonra kurdele kesilerek 7. Eskişehir Tarım Fuarının açılışı gerçekleşti.

Sonrasında ise Eskişehir Valimiz Azmi ÇELİK, Adalet ve Kalkınma Partisi Eskişehir İl Başkanı Mustafa Dündar ÜNLÜ, Adalet ve Kalkınma Partisi Eskişehir Milletvekili Prof. Dr. Emine Nur GÜNAY, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürümüz Mehmet Salih SÖĞÜT ve açılışa katılan heyet ile birlikte Tarım Fuarına katılan firmaların stantlarını gezdiler.

30 Mart 2016 Perşembe günü saat 11.00'da açılışı yapılan 7. Eskişehir Tarım Fuarı 02 Nisan 2017 Pazar gününe kadar saat 10.30 – 19.30 arasında Çamlıca Mahallesi Ulusal Egemenlik Bulvarı Okumuşlar Sok. Çamlıca Fuar Alanında ziyarete açık olacaktır.Gönderen: eskisehirgundem

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Ekonomi Haberleri

Ana Arı

Karniyol(carnica) Ana arı, üretimi, satışı üzerine site.

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Antika/Sanat/Koleksiyon, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar