25 Haziran 2018 Pazartesi
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Eskişehirli sanayici daha çok öz kaynak kullanıyor

Eskişehirli sanayici daha çok öz kaynak kullanıyor
  • 18 Mayıs 2017 Perşembe
  • 5677 kez okundu

KOBİ’lerle Güçlü ve Güvenli Yarınlara toplantısı Eskişehir’de gerçekleştirildi. Toplantı öncesi HaberTürk televizyonunda canlı olarak yayınlanan bir de panel gerçekleştirildi.

Söz konusu panelde konuşan Eskişehir Sanayi Odası Başkanı Savaş M. Özaydemir, Eskişehirli sanayicilerin büyük kısmının kendi öz kaynaklarını kullandığını bu yüzden kredi ve faktöring kullanım oranlarının diğer şehirlere göre düşük olduğunu söyleyerek, “ancak leasing ve faktöring gibi araçların birer kaldıraç niyetine yatırımlar için de kullanılması gerekmekte” dedi. 

Bugün Eskişehir’deki yaklaşık 250 bin kişinin geçimini sanayiden sağlandığının bilgisini veren Özaydemir, “Sanayi firmalarımızda 62 bin kişinin üstünde bir çalışan söz konusu. Diğer yandan son 11 yılda Eskişehir’in GSYH’sı 4 kat artış gösterdi. ESO üyelerinin 2016 yılı ihracatı 2 milyar 150 milyon dolar civarında gerçekleşti. Üyelerimizin 2002 yılındaki toplam ihracatı 520 milyon dolar olduğu düşünüldüğünde gelişen bir ihracatımız olduğu ortadadır” dedi.

Eskişehir'in yüksek teknoloji ürünleri ihracatının bugün ülkemizdeki diğer şehirleri geride bıraktığına değinen Özaydemir, ileri teknolojinin ihracat içindeki payı yüzde 15 olduğunu Türkiye'nin ihracatında bu oranın ise yüzde 3,5 civarında seyrettiğini açıkladı.
 
Eskişehir, nüfus büyüklüğünde 25 ve GSMH’ya katkısına bakıldığında 14’ncü il sıralamasında olduğunu konuşmasında açıklayan Finansal Kurumlar Birliği Başkan Yardımcısı Çağatay Baydar, “Eskişehir’in GSMH katkısı yüzde 1,4 iken faktoring cirosundaki payı sadece binde 2.  Buradan da anlaşılacağı üzere; Eskişehirli KOBİ’lerimiz henüz faktoring hizmetlerinden yeterli düzeyde faydalanamıyor. Genel olarak bu tablo Anadolu illerimiz için benzerlik gösteriyor” diye konuştu.
 
Odunpazarı  Belediye Başkanı Av. Kazım Kurt panelde Eskişehir’de hizmet sektörünün ciddi büyüme sağladığını belirtti.

Konuşmasında Eskişehir Organize Sanayi Bölgesinin Türkiye'nin en iyi yönetilen sanayi bölgelerinden biri olduğunu ifade eden Kurt, “Ancak teşvik sisteminden sanayicilerimiz memnun değil.  Sanayiciye farklı çıkış yolları sunmamız lazım” dedi.

Eskişehir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Zeydan ise “ Eskişehir tarıma dayalı gıda çok iyi noktada. Çalışan 4 kişiden 1’i tarımda çalışıyor. Çiftçimiz krediye ulaşımda zorluk çekiyor, çiftçinin finansmana ihtiyacı var” diye konuştu.
 

 Gönderen: eskisehirgundem

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Ekonomi Haberleri

Ana Arı

Karniyol(carnica) Ana arı, üretimi, satışı üzerine site.

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Antika/Sanat/Koleksiyon, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar