21 Haziran 2018 Perşembe
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Güneş Santrali için Bağlantı Anlaşması

Güneş Santrali için Bağlantı Anlaşması
  • 20 Mayıs 2017 Cumartesi
  • 6673 kez okundu

OEDAŞ ile Odunpazarı Belediyesi Arasında Güneş Santrali için Bağlantı Anlaşması

OEDAŞ ile Eskişehir Odunpazarı İlçe Belediyesi arasında Topkaya mevkiinde kurulacak güneş santrali için “Lisanssız Elektrik Üreticileri İçin Dağıtım Sistemine Bağlantı Anlaşması” imzalandı.

Osmangazi Elektrik Dağıtım A.Ş. (OEDAŞ), Eskişehir Odunpazarı İlçe Belediyesi tarafından Eskişehir Topkaya mevkiinde kurulması planlanan güneş santrali için İlçe Belediyesi ile “Lisanssız Elektrik Üreticileri İçin Dağıtım Sistemine Bağlantı Anlaşması”na imza attı. İmza törenine OEDAŞ Eskişehir İl İşletme Müdürü Hamdi Öztürk ve Eskişehir Odunpazarı İlçe Belediye Başkanı Kazım Kurt katılım gösterdi.

999 kWe kurulu güce sahip olacak santral için ilk başvuru Eskişehir Odunpazarı İlçe Belediyesi tarafından 22 Temmuz 2016 tarihinde yapılırken, sistem bağlantısı onayı TEDAŞ tarafından 30 Mart 2017’de verildi. Eskişehir Odunpazarı İlçe Belediyesi’nin 1 milyon Euro yatırımla hayata geçirmeyi planladığı santral, aylık ortalama 180.000 kilovatsaat elektrik üretimi sağlayarak, OEDAŞ’a bildirilen İlçe Belediyesine bağlı 130 abonelik için enerji bedelini karşılayacak.

Eskişehir’in elektrik ihtiyacının %4’ü yenilenebilir enerji kaynaklarından
Konuyla ilgili açıklamada bulunan OEDAŞ Eskişehir İl İşletme Müdürü Hamdi Öztürk, Eskişehir’de lisanssız elektrik üretimi için yapılan 230 başvurudan 155’i için bağlantı anlaşması yapıldığını 28’i için de çağrı mektubu ile sürecin başladığını açıkladı. Öztürk, “Ayrıca 32 adet lisansız üretim tesisi ile sistem kullanım anlaşması yapılmış olup, tesislerin geçici kabulü yapılarak üretime başlamaları sağlandı. Bu tesisler sayesinde şehrimizde 5-6 milyon kilovatsaat elektrik, yenilebilir enerji kaynaklarında üretilerek Eskişehir’in toplam enerji ihtiyacının yaklaşık %4’ü karşılanıyor. OEDAŞ, yerinde ve temiz enerji üretimine destek olarak ülke ekonomisine katkıda bulunuyor. Böylece OEDAŞ tarafından, elektrik dağıtım hatlarındaki kayıpların ve kayıp- kaçak oranının azaltılması sağlanıyor” dedi.Gönderen: eskisehirgundem

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Ekonomi Haberleri

Ana Arı

Karniyol(carnica) Ana arı, üretimi, satışı üzerine site.

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Antika/Sanat/Koleksiyon, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar