25 Haziran 2018 Pazartesi
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

2017 YILI İLK MAHSÜL ARPA

2017 YILI İLK MAHSÜL ARPA
  • 1 Temmuz 2017 Cumartesi
  • 21882 kez okundu

ESKİŞEHİR TİCARET BORSASINA 2017 YILI İLK MAHSÜL ARPA GELDİ

Eskişehir Ticaret Borsasına 2017 yılı ilk Mahsül Arpa, Beyazaltın Köyü çiftçilerimizden Anıl Ayas tarafından getirildi.
Eskişehir Ticaret Borsasında yapılan törene; Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Naci Gündoğan,  Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt,  Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, İl Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Müdür Yardımcısı Rıdvan Akpolat,  Müdür Yardımcısı Serpil Uzun, Tepebaşı İlçe Müdürü Zekeriya Ar, Geçitkuşağı Tar.Ar.End. Md. Dr.Sabri Çakır, Dr.Sali Fidan,  Odunpazarı Ziraat Odası Yönetim Kurulu Üyeleri Yusuf Cemal Yavuz, Mesut Ör, Tepebaşı Ziraat Odası Başkanı Süleyman Buluşan, Prof Dr. Engin Kınacı, Kazım Taşkent Şeker Fabrikası Müdürü Ekrem Meydanlı, Nihat Yıldız, Tarım Kredi Kooperatifi Kütahya Bölge Müdürü Zafer Sağdıç TMO Şube Müdürü Ercan Bakırtaş, Ömer Akkuzu, Uğur Uğur-Mete Elmas ve Eskişehir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Üyeleri ve Tüccar ve Sanayici Üyeleri, Çiftçilerimiz ve Basın mensupları katıldılar.

Törende söz alan Başkan Ömer Zeydan ;

Geçen yıl, 2016 hasat sezonunda İlimiz ’de;
580 Bin ton Buğday üretildi.
401 Bin tonu Borsamızda işlem gördü.
286 Bin ton Arpa üretildi.
132 Bin tonu Borsamızda işlem gördü.
31 Bin ton Yağlı Tohum üretildi.
27 Bin tonu Borsamızda işlem gördü.
 
Ülkemizde tarımsal üretimde verimliliği ve kaliteyi etkileyen en önemli faktör iklim koşulları. Bu çerçevede, ülkemiz genelinde güz mevsiminde olumsuz koşulları nedeniyle ürün çıkışlarında sorun yaşanmasına rağmen, kış mevsiminde kar yağması ve baharda yağışların bol olması yeni harman sezonunda birçok tarımsal üründe rekolte beklentisi 2016 yılına oranla daha iyi durumdadır, İlimiz hinterlandı genelinde hububat tarımı için iklim koşullarının şu ana kadar olumlu bir görünümde seyretmesi sevindiricidir. Ayrıca Tarım İl Müdürlüğümüzün raporlarına göre süne sayım oranlarının düşük olması nedeniyle geçen yılın üzerinde bir rekolte ve kalite bekliyoruz.

Her yıl söylemeden geçemediğimiz, Bölgemizde son yıllarda üretilen ve Borsamızda işlem gören hububatların üretiminde yapılan yanlış uygulamalar ve/veya dededen babadan kalma tarım teknikleri neticesinde, hem ferdî hem de milli ekonomimize çok ciddi zarar veren kalite düşüklüğü ve birim alan başına verim düşüklüğü yaşanmaktadır. Bu neden ile Borsamızda tüm tarım paydaşlarına ve özellikle genç çiftçilerimize yapılan yanlış gübre uygulamalarının, elde edilecek ürün miktarı ve kalitesini düşüreceğini ve topraklarımızın verim gücünün giderek düşeceğini, telafisinin ise yıllar alacağını anlamalarını sağlamaya yönelik her yıl üreticilere, ziraat odalarına, ziraat mühendislerine, hububat alıcılarına kısaca tüm tarım paydaşlarımıza yönelik bilgilendirme toplantıları yapmaktayız. Böylece sizler dahil tüm tarım paydaşlarının kazanç-fayda ilişkisini iyi kurmalarına yardımcı olmaya çalışmaktayız. Bu çalışmalarımızı Hocalarımız Prof. Dr. Gülcan Kınacı ve Prof Dr. Engin Kınacı ile birlikte gönüllü olarak yürütmekte ve desteklemekteyiz.

İlimizin tarımsal, ticari ve sosyal alanda gelişimine ve büyümesine katkıda bulunabilmek adına, Ticarete yön veren ve hacim kazandıran Elektronik Satış Salonumuz, ürünlerin reel değerleri üzerinden satılmasını sağlayan Laboratuvar hizmetlerimiz, kırsal alanda faaliyette bulunan paydaşlarımızın merkezde faaliyette bulunan paydaşlarımızın almış olduğu hizmetin aynısını almaları adına ilçelerde hizmet veren irtibat bürolarımız ve geliştirmiş olduğumuz projeler ile bölgemize çağdaş, lider, yenilikçi bir kurum olarak hizmet vermeye devam edeceğiz.
2017 harman sezonunda Üreticilerimizin Alın Terleri kurumadan emeklerinin karşılığını en iyi şekilde almalarını diliyor, hepinizi saygı ile selamlıyorum.

Törende yapılan satışta, gelen ilk mahsul Arpanın 500 kg.’nı 5.100 tl’den Oğuzlar Tarım Ür.San.Tic.A.Ş. Satın alındı. İlk mahsul arpayı getiren çiftçimiz Anıl Ayas, çeşitli hediyelerle ödüllendirildi.

 Gönderen: eskisehirgundem

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Ekonomi Haberleri

Ana Arı

Karniyol(carnica) Ana arı, üretimi, satışı üzerine site.

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Antika/Sanat/Koleksiyon, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar