20 Haziran 2018 Çarşamba
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Üreticilerimizin Dikkatine! Anız Yakan Geleceğini Yakar

İlimizde hububat hasadının başlaması sebebi ile anız yangınlarına dikkat edilmesi gerekmektedir. Anız yakmanın; topraktaki organik maddeyi azalttığı, bitkinin büyümesini teşvik eden karbon ve azot kaybını artırdığı, yüzeye yakın bölgedeki mikroorganizmaları öldürdüğü, uzun yıllarda oluşmuş olan toprağın fiziksel, kimyasal ve biyolojik dengesini bozduğu, anız yakmanın su ve rüzgar erozyonunun etkisini artırdığı, enerji ve telefon nakil hatlarına zarar verdiği, orman yangınlarına sebep olduğu ve ürün artıkları ve anızla beslenen bir çok canlının besin kaynağını yok ettiği bilimsel çalışmalarla kanıtlanmıştır. Bu sebeplerle anız yakmanın toprağa, çevreye ve ekolojik sisteme zarar verdiği açıktır.

İl Müdürümüz Mehmet Salih SÖĞÜT Eskişehir ilinde hasat sezonunun sonuna başlaması sebebi ile, hasadın teknik elemanlar kontrolünde mümkün olan an az ürün kaybı ile bitirilmek üzere olduğunu, hasat işleminden sonra anız yakmayı önlemeye yönelik eğitim ve yayım çalışmalarının sürdüğünü bildirdi.

İl Müdürümüz; anız yangınlarının ülkemiz tarımsal üretimine, ekolojik sistemine ve ülke ekonomisine verdiği zararların önlenmesi için müdürlüğümüzün gerekli çalışmaları titizlikle yaptığını vurguladı.

Anız yangınları ile ilgili üreticileri ve toplumu bilinçlendirme görevi bakanlığımızda iken konu ile ilgili yasal sorumluluk, yaptırım ve takibin Çevre ve Şehircilik Bakanlığına ait olduğunu bildirdi.Gönderen: eskisehirgundem

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Ekonomi Haberleri

Ana Arı

Karniyol(carnica) Ana arı, üretimi, satışı üzerine site.

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Antika/Sanat/Koleksiyon, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar