25 Eylül 2018 Salı
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

ANAÇ Ön Kuluçka Merkezi’nde şirketler açılıyor

ANAÇ Ön Kuluçka Merkezi’nde şirketler açılıyor
  • 15 Kasım 2017 Çarşamba
  • 3285 kez okundu

ARİNKOM TTO Girişimcilik Buluşması – II, Anadolu Üniversitesi ARİNKOM TTO bünyesinde kurulan Anaç Ön Kuluçka Merkezi’nde 13 Kasım Pazartesi günü gerçekleştirildi. Global girişimcilik haftasının da kutlandığı etkinlik kapsamında Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci Gündoğan’ın da katılımıyla 150 bin TL destek alan BİGG – ANAÇ Teknogirişim Programı girişimcilerinin temsili şirket açılışları yapıldı.

Açılışta konuşma yapan Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci Gündoğan, üniversitelerin sadece eğitim veren kurumlar olmadığına değinerek Anadolu Üniversitesinin kurulduğu günden bu yana girişimcilik alanında çok önemli eğitim – öğretim faaliyetleri yürüten bir üniversite olduğunu belirtti. Rektör Gündoğan konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdi: "Son yıllarda eğitim-öğretimi bir düzey ileriye taşıdık ve artık uygulama boyutuna geçtik. Artık sadece girişimcilik eğitimi veren değil; gençleri, öğrencileri, mezunları, girişimcilik ruhu taşıyan herkesi özellikle bir iş kurmaya teşvik ediyoruz. Maalesef günümüzde gençler üniversiteyi bitirdikten sonra devlet kapısında kadro bekliyorlar. Aslında üniversitelerin görevi devlete eleman yetiştirmek değil. Tabii ki kamunun belli kademelerinde üniversite mezunlarımız görev alacaklar ama birinci önceliğin bu olmaması gerektiğini düşünüyorum. Dolayısıyla girişimcilik ruhu aşıladığımız gençlerin, üniversite mezunlarının kendi kimlikleriyle, yaratıcılıklarıyla yeni işler kurmalarını istiyoruz. Yeni işler kurmaları onlara sadece kendilerine istihdam sağlamıyor. Kendileriyle birlikte birçok insana yeni iş kapıları oluşturuyor. Burada bu aktivitelerimiz neticesinde ortaya çıkan firmalar önümüzdeki dönemde çok daha gencimize istihdam kaynağı oluşturacak, iş gücü piyasalarında bu şekilde istihdam edilmelerini sağlayacak. Bu tür faaliyetlerin bu sebeple çok önemli olduğunu düşünüyorum. Memnuniyetle görüyorum ciddi bir ilgi var bu konuya. Önümüzdeki dönemlerde de girişimcilikle ilgili uygulama anlamında da çok ciddi atılımlar gerçekleşeceğini umuyorum.”

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan BİGG – ANAÇ Teknogirişim Programı Proje Yürütücüsü Yrd. Doç. Dr. B. Tuğberk Tosunoğlu, “ekonomik büyümenin ve kalkınmanın önemli oyuncuları” şeklinde tanımladığı girişimcilerin işletmelerinin faaliyete geçişlerini kutlamak üzere bir araya geldiklerini belirterek konuşmasında şu sözlere yer verdi: “Orta gelir tuzağından kurtulmanın, katma değeri yüksek ürünler üretmekten geçtiği de kabul edilen bir gerçek. Burada teknogirişimciler büyük önem kazanıyor. Biz de Anadolu Üniversitesi olarak TUBİTAK teknogirişim sermayesi desteği BİGG uygulayıcı kuruluşlarından biriyiz. Türkiye’de 20 üniversite bu kapsamda TUBİTAK uygulayıcı kuruluşu olarak çalışıyor. Bu kapsamda birinci aşama olarak seçim, eğitim ve mentorlük ile TUBİTAK panellerine hazırlık faaliyetleri gerçekleştiriliyor. İlk programda yüzde 60 başarıyla önde gelen uygulayıcı kuruluşlardan birisi olduk. Şimdi açılışlarını kutlayacağımız girişimcilerimizin sürecinde 60 başvuru aldık, 27’si programa kabul edildi ve 10’u TUBİTAK panellerine gönderildi. Sonuçta da 7si bu desteği almaya hak kazandı. Şu anda bir sonraki dönemde göndermiş olduğumuz girişimcilerimizin panelleri gerçekleştiriliyor. Bu kapsamda da 110 başvuru aldık. 42’si programa kabul edildi ve 12’si de şu an TUBİTAK panellerine gönderildi. Onlardan da yüksek bir başarı oranıyla destek almalarını bekliyoruz. Şirketini kuran girişimcilerimizden elimizi çekmediğimizi ve sonrasında sürdürülebilirliğin sağlanması amacıyla destek vermeye devam ettiğimizi söylemeliyim."

Yrd. Doç. Dr. Tosunuoğlu, "Bildiğimiz üzere üniversitelerin temel fonksiyonları eğitim, araştırma ve topluma hizmet olarak değerlendiriliyor ancak stratejik planlama sürecinde girişimcilik de önemli bir faktör haline geldi. Kalkınma Bakanlığının hazırlamış olduğu üniversiteler için stratejik planlama rehberinde bu konunun özellikle vurgulandığını söyleyebilirim. Benim de hazırlık çalışmalarında yer aldığım üniversitemiz stratejik çalışma planlarında artık girişimcilik konusu temel amaç ve hedefler arasında yer alıyor. Ayrıca üniversitemizin girişimcilik politikası da geçtiğimiz süreçte senatomuz tarafından kabul edilerek yürürlüğe girdi. Bu konuda daha güçlü hale gelebilmek için çalışmaya devam ediyoruz.” ifadelerine yer verdi.

ARİNKOM’dan tescil edilmiş 86 ulusal ve uluslararası patent başvurusu, 14 ulusal – 2 uluslararası patent ve 9 tasarım

 ARİNKOM TTO Yöneticisi Mehmet Hakan Dağ ise 2014 yılından bugüne dış kaynaklı 163 projeyi Anadolu Üniversitesine kazandırdığını ifade ederek şöyle devam etti: “Sonuçları 10 gün içerisinde Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından açıklanacak toplam bütçesi yaklaşık 13 milyon 500 bin TL olan ileri prototipleme istasyonu projemiz ise 200’e yakın başvuru arasından son 24 proje arasına kalmıştır. Bu projenin de olumlu şekilde sonuçlanacağına inanıyor, üniversitemize ve şehrimize yeni ve büyük bir proje kazandırmanın heyecanını taşıyoruz. Yine bu dönemde toplan 86 ulusal ve uluslararası patent başvurusu yapılmış, 14 ulusal – 2 uluslararası patentimiz ve 9 tasarımımız ise tescil edilmiştir. Girişimcilik alanında ise bugüne kadar 25 şirket ARİNKOM TTO desteğiyle kurulmuştur. Ön Kuluçka Merkezimiz Anaç’ın 2015 yılında açıldığını düşünürsek geldiğimiz yerin çok önemli olduğunu söyleyebiliriz. Sadece 2017 yılında 70 iş fikri Anaç’tan 20 teknoloji ve yenilik tabanlı şirket ise kuluçka hizmetlerimizden faydalanmış, 10 şirket ise BEBKA desteğiyle gerçekleştirdiğimiz hızlandırıcı programa katılmıştır.”

Açılış konuşmalarının ardından BİGG – ANAÇ Teknogirişim Programı Girişimcilerinin temsili şirket açılışları gerçekleştirildi ve etkinlik yemek eşliğinde bir kokteylle devam etti. Programın ikinci bölümünde ise Yrd. Doç. Dr. Tuğberk Tosunoğlu’nun moderatörlüğünde girişimcilik hikayelerinin paylaşıldığı bir panel gerçekleştirildi. Panele kendi hikayelerini anlatmak üzere Diffusion Capital Partners’dem (DCP) Altan Küçükçınar, Infodif A.Ş’den Kerem Çalışkan, Mobge Game Studios’dan Özgür Taşkın katıldı. Arinkom TTO – II etkinliği panelin ardından soru cevaplarla sonlandı.Gönderen: eskisehirgundem

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Ekonomi Haberleri

Ana Arı

Karniyol(carnica) Ana arı, üretimi, satışı üzerine site.

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Antika/Sanat/Koleksiyon, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar