18 Ekim 2018 Perşembe
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

KULAKTAN DOLMA BİLGİYLE ELEŞTİRİYORLAR

KULAKTAN DOLMA BİLGİYLE ELEŞTİRİYORLAR
  • 11 Aralık 2017 Pazartesi
  • 2900 kez okundu

Yurt Madenciliğini Geliştirme Vakfı, Anemon Otel’de Türkiye’nin Enerji Gerçeği ve Kömürün Önemi konulu panel düzenledi. Panelde termik santrallerin kulaktan dolma bilgilerle eleştirildiğine vurgu yapıldı. Doç Dr. Suha Nizamoğlu, “Enerjide dışa bağımlılığı azaltacak her türlü girişimi destekliyoruz” dedi

Bircan Deniz SAVCI - Yurt Madenciliği Geliştirme Vakfı Başkanı Prof. Dr. Güven Önal’ın moderatörlüğünde gerçekleştirilen panele Türkiye’de madencilik alanında yetkili sivil toplum kuruluşları temsilcileri katıldı.
Panelde Genç Maden İşletmecileri Derneği (GEMAD) Başkanı Cemil Ökten, Türkiye Odalar Borsalar Birliği Maden Meclisi Başkanı İsmet Kasapoğlu ve yazdığı kitaplarla ve çevreci yönüyle bilinen Prof. Dr. Orhan Kural da konuşmacı olarak yer aldı.

Profesör Önal, panelde yaptığı açılış konuşmasında, Alpu Bölgesi’nde 100 bin kişiye iş yeri açacak ve arazisine katkıda bulunacak bir işi, ‘Ya bu olmaz. İstemeyiz’ demenin bir anlamı yok diyerek, “Şunun anlamı var, “Evet bu yapılsın ama çevre ve insan sağlığını koruyan en üst düzeyde bir sistem olsun. Devlete güvenmesek de devletin yerine biz örgütlenip biz de bunu kontrol edelim” yani, emisyon denetimi bugün öyle zor bir iş değil. Basit cihazlarla gidip çevredeki emisyonu ölçüyorsunuz. Onun için bizim görüşümüz, doğruları anlatmak ve doğruların insalarımız tarafından kabulünü ve onların gerçeklerini görmelerini sağlamak. Madencilik, özellikle kömür madenciliği, kömürden elekrik üretimi konularında gerçek bilgilerle sizleri aydınlatmak. Ortada bazı gerçekten kulaklarıma inanamadığım gerçek dışı bilgiler yayılıyor” dedi.

DIŞA BAĞIMLILIK AZALIR
GEMAD Derneği Başkanı Cemil Ökten, “Termik Santral, bugün Eskişehir’in gündemini meşgul eden, halkı beklentiye sevk eden, onun sebep ve sonuçlarıyla ilgili merak uyandıran bir konu” dedi. Türkiye’de madencilik ve enerji konusunun sağlıklı bir şekilde tartışılmadığını belirten Ökten, “Bunlar iyi yapıldığı zaman bir santral, gelişmiş ülkelerde şehrin merkezlerinde hava kalitesini hiç olumsuz etkilemeden, çevre ve doğayı eskisinden daha güzel halkın kullanımına sunulan çok güzel örnekler var. O nedenle burada temel sorunun madencilik sektörü, enerjilik santrali üretimi, bürokrasi ve sizlerin aralarındaki doğru ve kaliteli iletişimden geçtiğini düşünüyorum” ifadelerinde bulundu.
Türkiye Madenciler Derneği Temsilcisi Doç Dr. Suha Nizamoğlu ise, “Eğer dünya nüfusu 500 bin civarında olsaydı, çok güzel meyve toplar yerdik. Yeşillikler içinde yatar uyurduk” dedi. Nizamoğlu konuşmasında şu ifadelerde bulundu, “Ama bunu tercih etmedik ve maalesef 7 milyarı aştık. Dolayısıyla refah sorunumuz değiştirdik ve endüstriye ve enerjiye maalesef ihtiyacımız var. Avrupa, kömür, çelik ve maden kömürünün gazlaştırılmasına dayalı kimyayla kalkınmış. Yani doğal kaynak. Türkiye Madenciler Derneği olarak, yerli kaynaklarımızın, ekonomiye ve ülkenin refahına katkı vermeleri için kullanılmaları esastır diyoruz. Enerjide dışa bağımlılığı azaltacak her türlü girişimi destekliyoruz. Yer altı kaynaklarımızın işletilip enerjiye dönüştürülmesini son derece doğru buluyoruz. Bu kullanım çağdaş teknolojiler, çevreye duyarlı ve işçi sağlığı ve güvenliğini her şeyin üzerine koyan projelerle olmalı. Her şeye rağmen madenciliği savunmuyoruz.  Termik santralleri artık kül gibi kükürt gibi sorunlarını engelleyecek teknolojiler var. ”
Türkiye Kömür Üreticileri Derneği Genel Sekreteri Rıfat Kılıçay, “Bugün ülkemizin karşı karşıya kaldığı durum, 55 milyar dolar enerji ve maden ithalatı yapan bir ülke olduğumuz aşikardır” dedi.

Enerjide bu kadar dışa bağımlılık sürdürülebilir bir durum olmadığına işaret eden Kılıçay, “Eskişehir halkı da burada üniversiteler var, burada birçok teknik birimler de var. Dolayısıyla burada yapılacak yatırıma aslında Eskişehir halkının sahip çıkması gerekiyor” ifadelerinde bulundu.

KALKINMAK İÇİN ENERJİ ŞART
İMBAD Kömür Madenciliği Yönetim Kurulu Başkanı Arif Kurtel ise “Bize düşen sayın bakanımızın da işaret ettiği gibi artık bu ülkeyi fakirlikten kurtarmak için ne değerimiz varsa yerin altından çıkartıp, insanımızın daha zengin olası en önemlisi bu fakirlikten kurtarmak adına bu faaliyetlerde bulunalım. Tabii ki çevremize duyarlı olmak kaydıyla çağdaş bir şekilde çalışmalarımızı sonlandırıp bu değerleri ülkemize katalım istiyorum” dedi.

Hacettepe Üniversitesi Maden İşletme ABD Başkanı Prof. Dr. Bahtiyar Ünver, “Kömür ve enerji günümüzdeki en önemli konulardan bir tanesi. Ama dünyada bu enerji büyük oranda kömürden elde ediliyor. Yakın gelecekte de kömürün yerine geçebilecek bir kaynağın olmadığı belli. Bu tüm dünyada kabul ediliyor. Doğalgaz santralleri kömür santrallerinden daha tehlikeli olabilir. Günümüzde iyi teknolojilerle baca gazlarından çıkan zararlı gazların çok büyük bir miktarı tutulabiliyor. Günümüzde madenciliğin sürdürülebilir şekilde yapılabilir olması çok önemlidir. Alpu Kömür yatağımızın durumu incelenecek olursa burada kömürün büyük bir kısmının yer altı üretim yöntemiyle üretileceği görülmektedir” dedi.

Prof. Dr. Vedat Arslan, Türkiye’nin kalkınmaya çalışan bir ülke olduğuna dikkat çekerek, “Kalınmanın temeli de ancak öz kaynakları kullanmayla olur. Biz şu anda onları kullanmak zorundayız. Çünkü onların karşılığını dışarıdan satın alabilecek başka bir ürettiğimiz gelir kaynağımız yok. Dolayısıyla da kendi varlığımızı kenara itip hep borçlanarak ihtiyaçlarımızı karşılamaya çalıştığımız sürece yere düşmemiz kaçınılmazdır” dedi.

Türkiye Odalar Borsalar Birliği Maden Meclisi Başkanı İsmet Kasapoğlu ise, “Halkımızı, doğayı en az etkileyecek tedbirleri almak zorundayız. Bunun aksini düşünemeyiz zaten. Bu tür tesisler geçmişteki gibi bundan sonra korkulacak tesislerin olması mümkün değildir. Ama bu konudaki hassasiyetimizi elbette ki sürdürelim. Sonuna kadar da takipçisi olalım” ifadelerinde bulundu.
 
 

2eylul.com.trGönderen: eskisehirgundem

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Ekonomi Haberleri

Ana Arı

Karniyol(carnica) Ana arı, üretimi, satışı üzerine site.

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Antika/Sanat/Koleksiyon, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar