23 Ocak 2019 Çarşamba
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

EMLAK VERGİLERİNDE İADE DÖNEMİ BAŞLADI

Mevcut uygulama gereğince aldıkları yaşlılık ve emeklilik aylığından başka geliri olmayan kişiler, sahip oldukları tek gayrimenkulü varsa bu gayrimenkulün 200 metrekareyi aşmaması durumunda emlak vergisi ödemiyor. Yeni uygulamaya göre geriye dönük 5 yıl boyunca tek gayrimenkulü için yanlışlıkla ödeme yapmış olanlar bu ödemeleri artık belediyelerden talep edebilecek. Uygulama, emekli olduktan sonra farklı bir işyerinde çalışarak gelir elde edenleri kapsamıyor.

Türkiye’de 12 Milyondan Fazla Emekli Var
Türkiye’de vatandaşların vergi bilinci bulunmadığını vurgulayan TGM Trend Gayrimenkul Genel Müdürü Hakan Erilkun şunları söyledi: “Ülkemizde 12 milyonu aşkın emekli vatandaşımız bulunuyor. Bunların pek çoğu bilmediği ya da uğraşmak istemediği için tek konutu olsa bile emlak vergisini ödemeye devam ediyor. Oysa tek ve 200 metrekarenin altında konutu olanlar emlak vergisi ödemiyor. Ayrıca yeni uygulama ile geriye dönük 5 yıl için ödenmiş emlak vergileri belediyelerden talep edilebilir hale getirildi. Ancak bunun için gereken koşulların taşındığından emin olmak gerekiyor.”

Ölüm Aylığı Alanlar da Vergiden Muaf
Vergi iade ödemelerinden kimler faydalanamayacakları sorusuna da açıklık getiren Hakan Erilkun bazı kriterleri taşıyan kişilerin emekli ve tek konut sahibi olsa bile vergi istisnasından faydalanamayacağını şöyle ifade etti: “Emekli olsa bile bir başka işyerinde çalışıp gelir elde etmeye devam edenler ile birden fazla konutu bulunanlar vergi ödemeye devam edecek. Ancak bankada birikimi bulunanların gelirleri ya da eşinden dolayı ölüm aylığı alanların durumu vergi istisnasından faydalanmalarına engel teşkil etmiyor.”

 Gönderen: eskisehirgundem

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Ekonomi Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Antika/Sanat/Koleksiyon, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar