18 Ekim 2018 Perşembe
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

TEKGÖZ, ÜNİVERSİTE GENÇLİĞİNE DERS VERDİ

TEKGÖZ, ÜNİVERSİTE GENÇLİĞİNE DERS VERDİ
  • 18 Aralık 2017 Pazartesi
  • 3115 kez okundu

İktisat bölümü öğrencileri iş hukuku dersinde işadamı Erdoğan Tekgöz’ü adeta soru yağmuruna tuttu;

Eskişehir Ticaret Odası Başkan Adayı Erdoğan Tekgöz; Osmangazi Üniversitesi’nin daveti üzerine buluştuğu öğrencilere iş hayatı üzerine ders verdi. Öğrenciler tarafından adeta soru yağmuruna tutulan Tekgöz derste, sıfırdan zirveye giden yolculuğu anlattı.

Eskişehir Ticaret Odası Başkan Adayı Erdoğan Tekgöz, Osmangazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü 4. Sınıf öğrencilerinin İş Hukuku dersine girdi. Öğrenciler ve hocaları Yrd. Doç. Dr. Özgür Oğuz'dan aldığı davet üzerine gittiği üniversitede büyük bir ilgiyle karşılanan Erdoğan Tekgöz, gençlerle Eskişehirli bir işveren olarak iş hayatındaki tecrübelerini paylaştı. İş hayatına çok küçük yaşlarda çekirdek ve gazoz satarak, ayakkabı boyacılığı yaparak başladığını belirten Tekgöz, 1972 yılında Eskişehir’de bakkal dükkanı açtığını ve 1980’li yıllarda Eskişehir’de ilk kez servisçilik yaparak bakkalın ayağına mal götürmeye başladığını anımsattı. Eskişehir’de ilk özel yurdu yapan firma olduklarını da ifade eden ve ilkleri yakalamanın çok önemli olduğunu söyleyen Tekgöz, “Bu sayede bir adım önde olabiliyorsunuz” dedi.

Gidişatı Beğenmediğim İçin Aday oldum
1990’dan sonra dış ticarete başladıklarını, zamanın Doğu Bloku’ndaki 7 ülkede depolar açtıklarını kaydeden Tekgöz, “Dış ticaretimizle şehrimizde en fazla ihracat yapan firmaların başında geldiğini, Kurumlar vergi sıralamasında en çok vergi veren 10 firma arasında olma özelliğimizi yıllarca hiçbir kuruluşa kaptırmadık” diye konuştu. Halen yurt içi ve yurt dışında 14 sektörde faaliyet gösterdiklerini bildiren Tekgöz, aile şirketini bugünlere getirmenin çok da kolay olmadığını aktardı. 50 yıllık iş hayatında sağladığı sayısız başarının ardından artık şehre hizmet etmesi gerektiğine inanarak Ticaret Odası Başkanlığı’na talip olmaya karar verdiğini anlatan Tekgöz, “Şehirdeki ticaretin ve oda yönetiminin gidişatını beğenmediğim ve değişmesi gerektiğine inandığım için bu yola çıktım’’ dedi.

Yeni Mezunlara İş Bulma Tüyoları
Ders sırasında öğrencilerin sorularını da yanıtlayan Erdoğan Tekgöz, bir öğrencinin yeni mezunların iş bulma konusundaki yaşadığı sorunlara ilişkin sorusu üzerine şu yanıtı verdi: “Yabancı dil, bilgisayar programlarına hâkimiyet konusunda arkadaşlarından bir adım önde olan gençlerin şansı biraz daha yüksek olabiliyor. Dolayısıyla iş bulmada sıradan olmak değil, sıra dışı ve bir adım önde olmak gerekiyor. Bir de staj dönemlerinde kendinizi çok iyi geliştirmeniz gerekiyor. Stajı yapmış olmak için yapmayın. Şu anda talip olduğum görevde de bu işe el atacağım. Staj için gelen kişilerin nasıl yanlış amaçlarla değerlendirildiğini görüyorum. Bu beni üzüyor, kesinlikle böyle olmamalı. Bir başka öğrencinin “Girişimci adaylarına ne tavsiye edersiniz” sorusuna ise Tekgöz şöyle cevap verdi:

Girişimci Adaylarına Altın Öğütler
“Her şeyden önce yapacağınız işe inanacaksınız. Özgüveninizi ve inancınızı yitirmeyeceksiniz, pozitif olacaksınız. Mutlak surette zengin tecrübeler dediğimiz bu işlerde donanımlı olmuş insanlardan yararlanmak gerekir. Hangi alana gireceksiniz o alanla ilgili çok iyi araştırma yapmalısınız. Hata yapabilirsiniz, yanlış karar verebilirsiniz ama girişimci ruhla bunu tolere edebilirsiniz…” Bir başka öğrencinin aile şirketi olmanın zor ve kolay yanlarına ilişkin sorusuna ise ETO Başkan Adayı Erdoğan Tekgöz şunu söyledi: “Türkiye’deki şirketlerin yüzde 97’si aile şirketidir. Ama bunların içinde 50 yılını dolduran şirket sayısı yüzde 1.2 civarındadır. Aile şirketleri uzun yıllar yaşayamıyor. Uzun soluklu olması için bir anayasasının olması lazım. Tüm aile fertlerinin alacağı ortak kararlardır. Bunu uyguladığınız, kurumsallaşmayı başardığınız zaman aile şirketleri uzun süre yaşayabiliyor… ”

Üreten Kesim Ara Eleman Bulamıyor
ETO Başkan Adayı Tekgöz, bir başka soru üzerine ise üreten kesimin en önemli sorunlarından birinin ara eleman bulamamak olduğunu bildirdi. Meslek liseleri doğru yönlendirilerek, doğru kullanılarak bu sorunun aşılacağını ifade eden Tekgöz, teknolojinin yenilenmesi, eğitim kalitesinin yükseltilmesinin şart olduğunu kaydetti. Öğrenciler tarafından adeta soru yağmuruna tutulan Erdoğan Tekgöz, programı bitiminde Osmangazi Üniversitesi Rektör Prof. Dr. Hasan Gönen’i de makamında ziyaret ederek bir süre görüştü.Gönderen: eskisehirgundem

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Ekonomi Haberleri

Ana Arı

Karniyol(carnica) Ana arı, üretimi, satışı üzerine site.

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Antika/Sanat/Koleksiyon, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar