23 Şubat 2019 Cumartesi
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Şeker’de Çalışan ‘’GEÇİCİ İŞÇİLER’’ Kadro İstiyor

SAYIN CUMHURBAŞKANIMIZ TARAFINDA TOKAT İLİMİZDE AÇIKLADIĞI KİT’LER ŞU AN HANGİ SİSTEMDE ÇALIŞIYORSA AYNI SİSTEME DAHİL OLACAK AÇIKLAMASI VE  SAYIN BAŞBAKANIMIZIN TELEVİZYON DA YAPTIĞI AÇIKLAMA İLE   HAZİNE MÜSTEŞARLIĞININ KİTLER’DE ÇALIŞAN TAŞERON İŞÇİLERE’DE KADRO VERİLMESİNİ SÖYLEDİ. BU AÇIKLAMAYI TAŞERON İŞÇİLER ADINA MEMNUNİYETLE KARŞILADIK.BİZ ŞEKER FABRİKALARINDA 20 – 25 YILDIR ÇALIŞAN GEÇİCİ İŞÇİLERİNDE BU KAPSAMA ALINMASINI İSTİYORUZ.

696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile taşeron işçiler hakkında yapılan düzenlemeyle mevsimlik geçici işçilerin en fazla 5 ay 29 gün olan çalışma süreleri, ihtiyaç halinde kurum ve kuruluşların talebi üzerine 4 ay kadar daha uzatıldı. Eskişehir Şeker Fabrikası'nda yıllardır geçici ve mevsimlik işçi statüsünde çalışan işçiler, taşeron işçilerle ilgili yapılan düzenlemede şeker sanayindeki işçilerin kapsam dışında tutulmamasını istiyor.

20 yıldır Şeker Fabrikası'nda geçici işçi olarak çalışan Serdar Çimen şeker sanayinde çarkların dönmesi, işlerin devam etmesi için kampanya dönemlerinde izin dahi kullanmadan çalıştıklarını söyledi. Hükümetin taşeron işçilere yönelik bir kadro düzenlemesi yaptığını hatırlatan Çimen, "Geçici mevsimlik işçilere kadro yerine süre uzatımı verildi. Bu da bizi mağdur ediyor. Biz burada çalışıp çıktıktan sonra dışarıda iş bulamıyoruz. 20 yıldır aynı şekilde devam ediyor. Bu mağduriyetimizin giderilmesini istiyoruz. Kadro verilmesini bekliyoruz. Aksi taktirde şeker fabrikalarının bu şekilde çalışması, devam etmesi mümkün görünmüyor. Fabrikaların bakımını yapacak kalifiye işçi  de dahi sıkıntılar var" dedi.

2006 yılında bazı çalışanlara 180 gün çalışma şartı aranarak kadro verildiğini anlatan Çimen, "Biz o şartı yerine getiremediğimiz için mağdur olduk. Bu çalışmanın üzerinden 10 yıl geçti. Geçen süre zarfında bize herhangi bir kadro gelmedi. Biz yine hala mağduruz. Şimdi gündemde taşeron işçilere kadro verilmesi var. Geçici mevsimlik işçilerin bu uygulamanın dışında tutulmamasını ve kadro verilmesini istiyoruz. 20 yıldır asıl işte çalışıyoruz. Her birimiz kendi istasyonumuzda vardiya yapıyoruz. Usta görevi görüyoruz. Yetkililerden mağduriyetimizin giderilmesi, insanca yaşam şartlarına ulaşmamızı ve taşeron uygulaması kapsamında kadroya geçmemizi temenni ediyorum. İnşallah hayırlısıyla iyi şeyler olur" ifadelerini kullandı.

Son düzenlemeye kadar en fazla 5 ay 29 gün çalışırken, şimdi bu sürenin 9 ay 29 güne uzatıldığına dikkat çeken Çimen, "Bundan dolayı emeği geçenlere teşekkür ediyorum. 20 yıldır emeğimizin karşılığı olan kadroyu kesinlikle hak ettiğimizi düşünüyorum. Çünkü tüm mevsimlik işçiler kalifiye olarak fabrikayı en işi şekilde çalıştırıyorlar. Kadroyu çoktan hak etmiş durumdalar. Bu yüzden biz kadro bekliyoruz. Yeterince mağdur olduğumuzu düşünüyoruz. Prim sayılarımız emeklilik için yeterli gelmiyor. Emekliliğini doldurup çalışmakta olan arkadaşlarımız var. 25 yılın üzerinde çalışan arkadaşlarımız var. Bunlarında emekli olabilmeleri için prim gün sayıları halen yeterli değil. Fabrika mevsimlik işçilerin omuzlarında gidiyor. Bunun görmezden gelinmesini istemiyoruz. Madem bir ustanın işini yapıyoruz. Hakkımız olan kadroyu da talep ediyoruz" diye konuştu.


Kanun Hükmünde Kararname ile çıkarılan taşeron işçilerle ilgili düzenlemenin beklentilere kısmen cevap verdiğini dile getiren Şeker İş Sendikası Başkanı Hamit Dokuzlar, 2007 yılındaki kadro çalışmasından mahrum kalan o günden bugüne kadar son kadro yasasını dört gözle bekleyen şeker çalışanlarının son KHK'da KİT'lerin devre dışı kalmasıyla şeker sanayinde çalışanlarla ilgili süre uzatımı yapıldığını hatırlattı. Bu düzenlemede çalışma sürelerinin 5 ay 29 günden, 9 ay 29 güne çıkarıldığını hatırlatan Dokuzlar, ifadelerini şöyle tamamladı:

Cumhurbaşkanımızdan, Başbakanımızdan, bakanlarımızdan, milletvekillerimizden şeker sanayinde çalışan 30 yıl kadro bekleyen işçilerin mağduriyetinin giderilmesini istiyoruz. Süre uzatımından dolayı teşekkür ediyoruz. Sanayimizin çarklarının, bacalarının tütmesi bölgesine büyük katkı sağlayan kuruluşlarımızın can damarı olan bu sorunlarının çözülerek iş barışı bozulmadan daha verimli, daha rantabıl hale getirilmesini istiyoruz. Önümüzdeki günlerde yapılacak düzenlemeyle bu arkadaşlarımızın mağduriyetinin giderilmesini bekliyoruz.

 Gönderen: eskisehirgundem

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Ekonomi Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Antika/Sanat/Koleksiyon, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar