16 Aralık 2018 Pazar
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Madencilik ve Eskişehir ESO’da mercek altına alındı

Madencilik ve Eskişehir ESO’da mercek altına alındı
  • 17 Şubat 2018 Cumartesi
  • 4192 kez okundu

Eskişehir Sanayi Odası (ESO), Eskişehir Madencilik Kümesi ve Maden İşleri Genel Müdürlüğü (MİGEM) girişimiyle gerçekleştirilen toplantıda Türk Madencilik sektörü mercek altına alındı.  ESO Meclis Salonunda gerçekleştirilen toplantıda ayrıca maden mevzuatında yapılan son düzenlemeler ile maden kazalarında işverenin idari, hukuki ve cezai sorumluluğu da açıklandı. Toplantıda ayrıca Eskişehir Sanayi Odası ve Eskişehir Madencilik Kümesi tarafından hazırlanan ve sektörün sorunları ile çözüm önerilerini içeren özel çalışma raporu MİGEM yetkililerine takdim edildi.

Eskişehir ve bölgesindeki madencilik alanında faaliyet gösteren firma temsilcilerinin yoğun katılımıyla gerçekleştirilen toplantının açılışında konuşan Eskişehir Madencilik Kümesi Başkanı Ekrem Bulur, sektörün Eskişehir’deki durumu hakkında bilgi verdi.

Eskişehir’deki madencilik faaliyetlerini daha da geliştirmek için küme çatısı altında bir araya geldiklerine değinen Bulur, “üyelerimiz arasında mesleki, teknik, ticari, hukuki ve idari konularda işbirliği bunların yanı sıra dayanışma ve bilgi alışverişi sağlamak konularında çalışmalar gerçekleştiriyoruz” dedi.

Toplantıda konuşan Maden İşleri Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Mehmet Tombul, Türkiye’nin dünyada 132 ülke arasında yapılmış bir çalışmada toplam maden üretimi itibariyle 28. üretilen maden çeşitliliği açısından da 10. sırada yer aldığını açıkladı.

Ülkemizde 2005-2017 yılları arasında yapılan kömür arama çalışmaları ile Türkiye’nin linyit rezervlerinin 17,3 milyar tona ulaştığının bilgisini veren Tombul, altın potansiyelinin ise 6 bin 500 ton olduğu tahmin edildiğini söyledi.

ESO’daki toplantıda birde sunuş yapan Tombul, maden kazalarının önüne geçilmesi ve olası kazalarda hukuki süreçler hakkında da bilgi verdi.

Yılda en az bir kez denetlenmesi gereken madenler risk büyüklüklerine göre yılda bir, iki ve dört kez denetlenmeye başlanılarak “Maden Sahalarında Risk Yönetimi” adı altında başlatılan uygulamadan bahseden Tombul, maden sahaları “mavi”, “sarı” ve “kırmızı” olmak üzere üç gruba ayrıldığını belirtti.

 Gönderen: eskisehirgundem

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Ekonomi Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Antika/Sanat/Koleksiyon, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar